„Guillermo del Toro: Pinokio”„Smok mojego taty” czy „Buzz Astral” to tytuły, które należą do najciekawszych animacji minionego roku. A co czeka nas w przyszłości? W 2023 roku zapowiada się powrót wielkich ikon ze świata superbohaterów, oryginalnych produkcji, a także huczne świętowanie 100-lecia wytwórni założonej przez Walta Disneya.

Poznajcie naszą listę 10 najbardziej oczekiwanych filmów i seriali 2023 roku.

10. „ARK: The Animated Series”

Serial jest charakteryzowany jako połączenie przygodowej akcji i nietypowego spojrzenia na historię ludzkości oraz ewolucji człowieka. Bohaterką „ARK: The Animated Series” jest paleontolog Helena Walker, która zostaje wskrzeszona na tajemniczej wyspie. Produkcja została zrealizowana przez Lex + Otis oraz Studio Wildcard, a w obsadzie znalazły się gwiazdy światowego kina, m.in. Michelle Yeoh, Gerard Butler, David Tennant, Karl Urban, Monica Bellucci, Russell Crowe, Alan Tudyk, Vin Diesel, Malcolm McDowell.

9. „Wish”

Marzenia do spełnienia, magiczna strona codzienności, kraina fantazji i potęga uczuć. „Wish” to opowieść, która przedstawi początek legendy o spadającej gwieździe. Akcja zostanie osadzona w Królestwie Życzeń, w którym każde życzenie może się spełnić. Tematyka tej produkcji została specjalnie wybrana pod kątem obchodów 100-lecia wytwórni Disney, które przypadną na październik 2023 roku. Za reżyserię odpowiedzialni będą Chris Buck i Fawn Veersunthorn, a producentami są Peter Del Vecho i Juan Pablo Reyes.

8. „Nimona”

Sekrety nie z tego świata, emocjonalne tonacje, kraina fantasy. „Nimona” to animacja, która będzie nieoczywistą historią zmiennokształtnej osoby o imieniu Nimona (Chloë Grace Moretz), która jako jedyna może udowodnić niewinność niesłusznie skazanego rycerza Ballistera Boldhearta. Akcja filmu bazująca na komiksowej opowieści rozgrywa się w techno-średniowiecznej krainie, w której magia i technologia współpracują ze sobą, tworząc świat nieporównywalny z niczym, z czym do tej pory zmierzyła się animacja. Komiks już wkrótce ukaże się w Polsce.

7. „How Do You Live”

Hayao Miyazaki, wielki mistrz światowej animacji, żyjące legenda studia Ghibli, powraca do realizowania autorskiego kina. Najnowszym filmem wybitnego reżysera nosi tytuł „How Do You Live” i będzie to adaptacja popularnej japońskiej powieści z 1937 roku o tym samym tytule autorstwa Yoshino Genzaburo. Jest to historia dorastania i duchowego rozwoju 15-letniego chłopca imieniem Junichi Honda, którego wszyscy nazywają Koperu (ksywa pochodzi od astronoma Mikołaja Kopernika). Ojciec Koperu nie żyje. Chłopca wychowuje matka oraz wuj, który mieszka po sąsiedzku. Toshio Suzuki, producent Studia Ghibli, w tej samej rozmowie opisał nadchodzącą produkcję jako fantasy na wielką skalę.

6. „Super-Mario”

Wytwórnia llumination Entertainment oraz Nintendo realizują pełnometrażowy film „Super Mario Bros: The Movie”. Animacja będzie ekranizacją kultowej gry wideo. Film powstaje we współpracy japońskiego przedsiębiorstwa z wytwórnią Illumination. Za reżyserię odpowiadają Aaron Horvath i Michael Jelenic, a za scenariusz Matthew Fogel. Premierę filmu animowanego wyznaczono na 7 kwietnia 2023 roku. W roli głównej występuje Chris Pratt, który wkrótce przeobrazi się również w kota Garfielda za sprawą nowej animacji od Alcon Entertainment.

5. „Diplodok”

Absolutnie magiczna historia – nieszablonowa w treści, odważna w formie. Diplodok to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych polskich animacji ostatnich lat. Film będzie adaptacją klasycznego komiksu Tadeusza Baranowskiego o smoku z wielgachnymi uszami, który zabiera ze sobą w podróż w czasie i przestrzeni lorda Hokus Pokus. Te komiksy były kultowe dla mojego pokolenia, cieszyły się w Polsce olbrzymią popularnością. Ludzie uwielbiali sympatycznych bohaterów i ich przygody przede wszystkim ze względu na inteligentny, pobudzający do myślenia humor. To idealny materiał na błyskotliwą historię filmową” – podkreśla reżyser filmu, Wojtek Wawszczyk ze studia Human.

4. „Między nami żywiołami”

Magia uczuć, potęga natury, nieoczywiste połączenia duszy i ciała. Disney/Pixar, amerykańska wytwórnia filmów animowanych, znana choćby za sprawą „Co w duszy gra” i opowieści „To nie wypanda”, zapowiedziała nową animację, której tytuł brzmi Między nami żywiołami. W mieście, w którym współegzystują ze sobą żywiołaki ognia wody ziemi powietrza młoda kobieta i mężczyzna odkrywają coś elementarnego – że mimo przeciwieństw, łączy ich naprawdę bardzo wiele wspólnego… Premiera 16 czerwca 2023 roku.

3. „X-Men’ 97”

Disney oraz Marvel zapowiedzieli projekt, który zapowiada się elektryzująco dla wszystkich fanów historii o superbohaterkach! Beau DeMayo, znany za sprawą animacji „Wiedźmin: Zmora Wilka”, jest głównym scenarzystą i producentem wykonawczym. Jake Castorena objął posadę reżysera, natomiast Eric i Julia Lewaldowie oraz reżyser Larry Houston, którzy tworzyli oryginalną kreskówkę z lat 90. pełnią role konsultantów. Serial animowany może stanowić zupełnie nową serią, którą Marvel planuje wykorzystać, aby wprowadzić X-Men do kinowego uniwersum MCU.

2. „Batman: Caped Crusader”

Bruce Timm, współtwórca „Batmana: The Animated Series” przygotowuje nowy serial zatytułowany „Batman: Caped Crusader”. Producentami wykonawczymi są J.J. Abrams, twórca superprodukcji ze świata „Gwiezdnych wojen”, a także Matt Reeves, reżyser nowego filmu o Mrocznym Rycerzu. „Batman: Caped Crusader” może stanowić próbę zdefiniowania na nowo animacji o Mrocznym Rycerzu, jak również całego kanonu z superbohaterskiego uniwersum DC Comics. W tym roku zadebiutuje również inna animacja o Batmanie, czyli „Zagłada Gotham”.

1. „Spider-Man: poprzez Multiwersum”

„Spider-Man: Uniwersum” można z całą pewnością określić mianem jednej z najbardziej oryginalnych produkcji ostatnich lat. Przede wszystkim za sprawą niezwykłej, eksperymentalnej formy, jak i sposobu narracji. Okazuje się, że kontynuacja może pod tym względem jeszcze przebić pierwszą część. Historia Spider-Mana łączy wyjątkowość przekazu, emocjonalne tonacje związane z dorastaniem bohatera, a także poszukiwaniem swojego głosu w świecie, który jest niejednoznaczny, lecz piękny, choć niebezpieczny. „Spider-Man: poprzez Multiwersum” to historia, na którą warto czekać.

W najbliższych tygodniach i miesiącach możemy spodziewać się także informacji o różnych projektach, które nie zostały ostatecznie uwzględnione w zestawieniu. W tym kontekście szczególną uwagę warto zwrócić na kontynuację hitu Netflixa, czyli „Arcane” czy nowego serialu animowanego osadzonego w świecie dzielnych Galów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here