Troska o najbliższych, przyjaźń jako największa wartość, miłość do krewnych, szukanie własnego miejsca w świecie… W animacjach Disneya zawsze chodziło o coś więcej, niż tylko rozrywkę. Doskonale rozumieją to polscy twórcy i twórczynie antologii „15 (u)ważnych opowieści”, którzy zdecydowali się na nowo opowiedzieć słynne filmy z kultowej wytwórni. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Olesiejuk.

Jak oswoić śmierć? To właśnie stara się zrozumieć „Coco”. Czym jest strach? Odpowiadają „Potwory i spółka”. A czy da się zrozumieć własne emocje? Zastanawia się z kolei bohaterka animacji „To nie wypanda”. Niezwykle istotne pytania, wyjątkowo ważne odpowiedzi, które stały się podstawą najsłynniejszych filmów Disneya. Tym samym kwestiom, choć w nieco inny sposób, przyglądają się autorzy i autorki książki „15 (u)ważnych opowieści”.

„15 (u)ważnych opowieści”, czyli nauka i rozrywka ze świata Disneya

Jak to jest ukrywać prawdę o sobie przed innymi? Być osobą z niepełnosprawnością? Wyglądać inaczej? Walczyć ze stereotypami na swój temat? Marzyć o czymś, co – wydaje się – jest niemożliwe do spełnienia? „15 (u)ważnych opowieści” uwypukla wyzwania, które są dla wielu z nas znane, wspólne, a jednak czasem ich nie zauważamy. Jak bardzo określa nas kultura, z której pochodzimy? Jak to jest mieć trudność z zadaniami, które nie sprawiają kłopotów koleżankom i kolegom?

Zrozumieć innych, aby poznać siebie – magia animacji w literaturze

Ralph Demolka, Raya i ostatni smok, W głowie się nie mieści… Choć mogłoby się wydawać, że znamy te opowieści aż nazbyt dobrze, dzięki tej książce odkryjemy je na nowo. Bo 15 uważnych opowieści to spojrzenie na znanych bohaterów z zupełnie nowej perspektywy. Autorzy i autorki, a wśród nich m.in. Agnieszka Kossowska Agnieszka Wielądek czy Krzysztof Wiśniewski, pozwolili sobie na twórcze reinterpretacje, odpowiednie zniuansowanie najbardziej znanych animacji z wytwórni Disneya.

Radość, smutek, empatia i zrozumienie – wartościowe opowieści

Nowoczesna formuła książki pozwoli zaangażować młodego czytelnika na wiele sposobów. W trakcie lektury będzie mu towarzyszyła dwójka sympatycznych nastolatków – Han i Alex, którzy komentują opowiedziane historie filmowe. Warto podkreślić, że to fantastyczny zabieg formalny, który stanowi rodzaj przewodnika. Wydawca zdecydował się na wprowadzenie momentów refleksyjnych, poszerzających doświadczenie lektury.

„15 (u)ważnych opowieści” to emocjonalne historie o emocjach, odkrywaniu mocnych stron i szukaniu recepty na wyzwania. Cudownie zrealizowana antologia z wartościowymi opowieściami, które znamy z animacji, a teraz odkrywamy na nowo w formie książkowych perypetii Ralpha, Coco czy Nemo.

W książce „15 (u)ważnych opowieści” znalazły się historie z następujących filmów: „Coco”, „Potwory i Spółka”, „Nowe szaty króla”, „Kraina Lodu”, „To nie wypanda”, „Zwierzogród”, „Ralph Demolka”, „Ratatuj”, „W głowie się nie mieści”, „Luca”, „Odlot”, „Gdzie jest Nemo”, „Loop”, „Mój brat niedźwiedź” oraz „Raya i ostatni smok”. Książkę dopełniają ciekawostki oraz wyzwania przygotowane przez specjalistów, które otwierają czytających na doświadczanie różnorodności – zarówno własnej, jak i świata wokół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here