Bardzo długo czekaliśmy na nowe informacje o serialu „Batman: Caped Crusader”. Bruce Timm, pomysłodawca oryginalnej serii, a także James Tucker, producent m.in. „Batman: Zabójczy żart” zdradzili kolejne szczegóły na temat „Batman: Caped Crusader”, który na platformie Amazon Prime Video zadebiutuje już 1 sierpnia. W sieci pojawiły się także zdjęcia prezentujące głównych bohaterów.

Retro-świat, czyli oryginalny „Batman: Caped Crusader”

Producenci podkreślają, że wizualnie nowy serial ma być inspirowany niemieckim ekspresjonizmem i filmami noir. Historia zostanie natomiast osadzona w latach 40. XX wieku. Bruce Timm, producent „Batman: The Animated Series”, a także James Tucker, odpowiedzialny za wizualny charakter postaci, ujawnili, że są fanami kina z tych czasów, więc osadzenie fabuły w takim okresie zmienia wszystko. „Na początku prac zdecydowaliśmy, że będzie to świat bez komputerów i komórek. To zmieniło wszystko…” – deklarują filmowcy. Warto dodać, że producentami wykonawczymi są J.J. Abrams, twórca superprodukcji ze świata „Gwiezdnych wojen”, a także Matt Reeves, reżyser nowego filmu o Mrocznym Rycerzu.

Stylistyczne odniesienia do kryminałów noir

Co niezwykle ciekawe, oprócz odniesienia do ikonicznych filmów noir z lat 40. XX wieku, stylistyki grozy, Timm oraz Tucker podkreślają, że czerpali inspirację z komiksów o Batmanie z tamtej epoki (w których po raz pierwszy pojawiły się takie postacie jak Catwoman i Clayface). Jednak w serialu „Batman: Caped Crusader” będą też elementy, których fani Batmana wcześniej nie widzieli. Podkreśla to również scenarzysta serialu. „Zapewne niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale muszę przyznać, że oryginalna seria Batman: The Animated Series była jedną z tych rzeczy, które sprawiły, że chciałem zostać scenarzystą komiksów o superbohaterach, w szczególności z Batmanem” – przyznał niedawno Ed Brubaker, scenarzysta komiksowej serii „Gotham Central”, a także „Fatale”.

Zupełnie nowa Harley Quinn!

Harley Quinn charakteryzuje się nieprawdopodobną osobowością. Jest wrażliwa, ale i drapieżna. Potrafi być autorytarna, ale równocześnie spolegliwa. Ikoniczna postać, która debiutowała w „Batman: The Animated Series”, pojawi się oczywiście w nowym serialu o Batmanie. Wygląd Harley Quinn to coś zupełnie nowego. W serialu będzie to amerykanka pochodzenia azjatyckiego, bez powiązania z Jokerem.

„Współtworzyłem tę postać, więc darzę ją wielką miłością i sympatią, ale pomyślałem, że może być coś interesującego w wprowadzeniu jej do serialu, ale nie jako dziewczyny Jokera”mówi Timm, który koordynował różne projekty z Harley Quinn. „Pytanie zatem, jak to zrobić? Zasadniczą rolę odegrało po prostu podstawowe odwrócenie problemu. Oryginalna dr Quinzel była nieco poważniejsza, a kiedy stała się Harley, stała się naprawdę głupkowata i szalona. Pomyśleliśmy więc, co jeśli to odwrócimy? Kiedy jest dr Quinzel, jest nieco bardziej dziwaczna i zabawna, a kiedy jest Harley Quinn, jest przerażająca” – podsumowuje Bruce Timm.

Okazuje się zatem, że Harley, kiedy stanie się superzłoczyńcą, nie porzuci swojej pracy, będzie używać psychiatrii jako broni. Dr Quinzel jest zwykłą psychiatrą z Gotham City i leczyć będzie samego Bruce’a Wayne’a, co gwarantuje naprawdę niezwykłą oś fabuły.

Jaki będzie Bruce Wayne w serialu „Batman: Caped Crusader”?

Mroczny Rycerz to postać tragiczna. Wyklęty i nieszczęśliwy bohater, ostatni obrońca Gotham, który musi walczyć z wewnętrznymi demonami. Jaki będzie w serialu „Batman: Caped Crusader”? „Cóż, trzeba przyznać, że to naprawdę dziwny człowiek”, mówi Timm o Batmanie. „Nie ma obsesji na punkcie morderstwa swoich rodziców, ale zmieniło go to w taki sposób, że wciąż nie przystosował się do bycia człowiekiem. Dosłownie jest Batmanem; w środku jest tym, kim jest. Ilekroć jest Bruce’em Wayne’em, to nie jest tylko on ze zdjętą maską, to on ma na sobie garnitur. Próbuje udawać kogoś, kim nie jest” – podkreślają producenci o Batmanie, czyli postaci, która stała się globalnym symbolem popkultury.

Tucker dodaje: „Zależało nam, aby był tak odsunięty, by nikt nie wiedział, kim jest i o co mu chodzi. Staramy się wyeliminować przesądzony wniosek, że jest bohaterem, czy to dla policji, zwykłych obywateli Gotham, czy dla widzów” – podkreśla projektant postaci, który w przeszłości pracował nad różnymi animacjami ze świata DC Comics.

Oryginalny styl złoczyńców – eksperymenty w nowym serialu

Warto dodać, że nowy wygląd – charakter wizualny postaci – dotyczy również postaci Catwoman i Clayface’a. „Nie chcieliśmy odtwarzać Catwoman z „Batman: The Animated Series”, ani wersji, którą Ed Brubaker i Darwyn Cooke zrobili na początku XXI wieku z praktycznym skórzanym kombinezonem, który stał się jej domyślnym wyglądem w komiksach i filmach” – mówi Timm. „To świetne, naprawdę to uwielbiam, ale chcieliśmy zrobić coś oryginalnego. Pomyśleliśmy więc, cóż, wróćmy do samego początku. Uwielbiam oryginalny wygląd z lat 40. Jest szaleńczo fioletowy!” – podkreślają twórcy.

Tucker zdradza, że inspiracją dla postaci Catwoman by rola Barbary Stanwyck w „The Lady Eve”. Selina Kyle ma być zabawna i czarująca. „Wspomniany odcinek jest bardzo zabawny, ale ma też momenty, które są naprawdę poważne i mroczne” – mówi Timm o pojawieniu się Catwoman w serialu. „To zestawienie tych dwóch rzeczy sprawia, że odcinek jest naprawdę cudny” – deklarują filmowcy.

Co warte podkreślenia, wygląd Clayface’a też jest oparty na stylu retro i czerpie z oryginalnego komiksowego wyglądu postaci, inspirowanego klasycznymi horrorami. Twórcy obiecują, że serial ma być utrzymany w duchu i stylistyce znanej z „Batman: The Animated Series” – z wykorzystaniem najnowszych technik artystycznych, a równocześnie szacunkiem do mitologii komiksów DC Comics.

„Batman: Caped Crusader” – premiera w platformie streamingowej Prime Video odbędzie się 1 sierpnia 2024 roku. Co ciekawe, wytwórnia filmów animowanych LAIKA, znana między innymi z historii „Kubo i dwie struny”, podobno pracuje nad realizacją filmu osadzonego w świecie Batmana. Komiksowa opowieść o popularnym herosie może być również niezwykłym projektem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here