Zamaskowany Mściciel. Obrońca Gotham. Największy detektyw – Mroczny Rycerz. Batman stał się prawdziwą ikoną popkultury, znany jest na całej Ziemi, choć pojawia się w naprawdę różnych historiach. Jeden z najsłynniejszych herosów DC wyruszył na wojnę z globalną przestępczością w albumie „Batman: Świat”, unikalnym projekcie wydawniczym DC, który udowodni, że Batman to fenomen, który przekracza granice państw i kultur.


Współczesny mit o superherosie

Świat Mrocznego Rycerza pozwala na niezliczone interpretacje mitu bohatera walczącego, pod wpływem osobistej tragedii, z niesprawiedliwością. Na cześć tego superbohatera wydawnictwo DC Comics w 2013 roku ustanowiło Dzień Batmana, który na całym świecie jest okazją do świętowania fenomenu Mrocznego Rycerza. W Polsce wydawnictwo Egmont celebruje tegoroczne święto Batmana oddając w ręce nowe albumy, przeznaczone dla fanów w różnym wieku. Jednym z nich jest komiks, w którym zamaskowany heros udaje się na międzynarodowe misje. Wydarzenia mające miejsce w antologii „Batman: Świat” rozgrywają się na terenie Ameryki Północnej, Francji, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Rosji, Polski, Turcji, Meksyku, Brazylii, Chin, Korei Południowej i Japonii. Każda z opowieści zrealizowana jest w odmiennej stylistyce.

Batman w interpretacji międzynarodowych artystów

Mity, legendy, podania i folklor. Opowieści szpiegowskie, romans, fantastyka grozy. Mroczny Rycerz pozostaje ikoną, którą twórcy mogą interpretować na bardzo różny sposób. W antologii „Batman: Świat” niezwykle istotnym elementem jest różnorodność, specyficzny język narracji, kulturowy charakter określonych artystów. W albumie zaprezentowane zostaną historie o Batmanie autorstwa zespołów kreatywnych z całego świata, rozgrywające się w ich rodzimych krajach. Każda z wersji albumu „Batman: Świat” posiada unikalną okładkę autorstwa lokalnego zespołu kreatywnego. Twórcy odpowiadający za rozgrywającą się w Polsce historię z Batmanem to Piotr Kowalski (rysunki), Tomasz Kołodziejczak (scenariusz) oraz Brad Simpson (kolory).

Honor i duma – horror, kryminał, romans, czyli różne gatunki

Szpiegowska intryga, w której niektórzy mogą zyskać, ale praktycznie wszyscy ryzykują życiem. Technologia związana z cyberbezpieczeństwem. Mafijne porachunki, walka o honor i tożsamość, sekrety z przeszłości. W antologii „Batman: Świat” zapisano motywy kluczowe dla zrozumienia postaci Mrocznego Rycerza. Realizacja konkretnych historii jest jednak eksperymentem, w której liczy się autorski głos twórców. Niektórzy, jak chociażby Paco Roca z Hiszpanii, decydują się, aby ukazać codzienność Bruce’a Wayne – herosa, który musi odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę. Inni, a więc Mathieu Gabella oraz Thierry Martin, zdecydowali się, aby Batman uczestniczył w niezwykłej historii o zabarwieniu miłosnym w Paryżu, europejskiej stolicy zakochanych. Pojawia się zatem romans i obyczaj. Ale nie tylko.

Unikalnymi realizacjami są komiksy azjatyckich twórców, którzy potrafią w subtelny sposób odnieść się do swojego kulturowego dziedzictwa. Do antyku i symboli z mitologii nawiązują z kolei włości artyści. Bardzo intrygującą historię stworzyło trio rosyjskich twórców – Kirill Kutuzov, Egor Prutov, a także Natalia Zaidova. Melancholijna opowieść o ilustratorze, który w młodości wyobrażał sobie zamaskowanego herosa, aby wiele lat później – już po upadku żelaznej kurtyny – zobaczyć wytwór fantazji milionów. Naprawdę interesująca jest także polska historia zatytułowana jako Obrońca miasta. Bruce Wayne wyruszył w niej do Warszawy, aby dobić targu z polską firmą, która zajmuje się bardzo nietypową technologią związaną z ochroną danych. Jednak każdy skrywa jakieś tajemnice, czyż nie?

„Batman: Świat”, czyli antologia niesamowitych opowieści

Zamaskowany Mściciel. Obrońca Gotham. Największy detektyw – Mroczny Rycerz. Batman stał się prawdziwą ikoną popkultury, znany jest na całej Ziemi, choć pojawia się w naprawdę różnych historiach. „Batman: Świat” to bardzo ciekawa antologia niesamowitych opowieści, w których horror łączy się z kryminałem, romans z komedią, a dawne mity ze współczesnymi nawiązaniami. Każdy z twórców znalazł własny sposób, aby na nowo ożywić legendy o Batmanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here