Wojna o losy Ziemi, alternatywna wizja świata, mroczne opowieści o zbrodni i szaleństwie – współczesne kino superbohaterskie to niezwykle złożona mitologia, w której najsłynniejsi herosi znani z komiksowych kart pojawiają się w bardzo różnych odsłonach. Postanowiłem przygotować dla Was listę 10 najciekawszych animacji o postaciach znanych z komiksów DC Comics.


10. „Batman: Zabójczy żart”

Podróż w głąb mrocznej psychiki Księcia Zbrodni – filmowy „Zabójczy żart” pokazuje Jokera od jego skromnych początków jako walczącego o uznanie komika, aż po brzemienne w skutki spotkanie z Batmanem, które na zawsze zmienia życie ich obu. Kiedy wiele lat później, zaraz po ucieczce z Azylu Arkham, Joker obmyśla plan, dzięki któremu chce udowodnić, że jeden zły dzień każdego może doprowadzić do szaleństwa, obiera sobie za cel komisarza Gordona. Teraz to do Mrocznego Rycerza należy powstrzymanie Jokera i uratowanie jednego z najlepszych ludzi w Gotham City.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Kontrowersyjna historia, która spotkała się z bardzo zróżnicowanymi opiniami – warto wyrobić sobie własne zdanie. Bezkompromisowy film na bazie kultowego komiksu DC, w którym ujawniono genezę Jokera.


9. „Liga sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach”

W równoległych wymiarach istnieje niezliczona liczba planet, będących odpowiednikiem naszej Ziemi. Na każdej z nich losy ludzkości biegną swoim własnym torem, historia pisze własny scenariusz. Na naszą planetę nieoczekiwanie przybywa gość z innego wymiaru, w osobie Lexa Luthora. W swoim świecie jest on jedynym ocalałym członkiem… Justice League – organizacji superbohaterów, walczących o sprawiedliwość i porządek. W obliczu tragedii, przed jaką stanęła jego planeta, przybył do naszego wymiaru, aby prosić naszych bohaterów o pomoc w walce z Syndykatem Zbrodni, w skład którego wchodzą odpowiednicy ziemskich herosów z Justice Leauge. Mimo uprzedzeń, jakimi darzą Luthora, Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash oraz Martian Manhunter postanawiają wyruszyć do innego wymiaru, by ratować ludzkość przed terrorem. Jedynie Batmanem targają wątpliwości, w związku z czym nie przyłącza się do ekspedycji…

  • Dlaczego warto zobaczyć? Zaskakujący obraz, który choć różni się od komiksowego pierwowzoru, to wywołuje niesamowite wrażenie. Całość bazuje na historii spisanej piórem Granta Morrisona, błyskotliwego scenarzysty potrafiącego zaproponować widowiskowe propozycje.


8. „Batman: Powrót Jokera”

Największy czarny charakter z przeszłości Batmana, wraca po to, aby ponownie zagrozić nie tylko Bruce’owi Wayne’owi, ale i całemu Gotham City. Próbując rozszyfrować sekrety Jokera, następca Batmana – Terry McGinnis, odkrywa największą tajemnicę Zamaskowanego Krzyżowca. Dochodzi to tego, co wydarzyło się tej nocy, kiedy po raz ostatni walczył z Jokerem. Kiedy Bruce Wayne nieomal ginie w jednym z ostatnich ataków Jokera, Batman przysięga pomścić swojego mentora i na zawsze powstrzymać Jokera.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Opowieść z ukrytym przesłaniem. Film, który pokazuje następcę Batmana w nieoczywistym, cyberpunkowym świecie przyszłości. W rolach Jokera i Batmana występują Mark Hamill oraz Kevin Conroy, gwiazdy serialu „Batman: The Animated Series”.


7. „Liga sprawiedliwości: Bogowie i potwory”

W filmie „Liga sprawiedliwości: Bogowie i potwory” Batman, Superman i Wonder Woman nie przypominają postaci znanych z popularnych komiksów wydawnictwa DC. Nie tylko różnią się od swoich pierwowzorów wyglądem, ale też stosują inne metody działania – wprowadzają ład i porządek, balansując na granicy prawa. Alternatywna wizja świata, w którym Liga Sprawiedliwości to trio obdarzone niezbadanymi mocami. To już nie jest Metropolis, jakie znałeś do tej pory – Superman, Batman i Wonder Woman łączą sprawiedliwość z brutalną siłą. Kiedy grupa naukowców ulega śmiertelnym „wypadkom”, zaczyna się gra o wysoką stawkę, pełna intryg i akcji.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Unikalna reinterpretacja kultowych herosów. Spektakl grozy, który potrafi zaskakiwać nawet największych fanów komiksowego uniwersum DC.


6. „Liga sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum”

Album „Flashpoint – Punkt krytyczny” sprawił, że losy Flasha ponownie zainteresowały miłośników komiksu, a wkrótce także telewidzów. „Liga sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum” to ekranizacja komiksu stworzonego przez wydawnictwo DC. Barry Allen jest najszybszym człowiekiem na Ziemi. Gdy budzi się w alternatywnej rzeczywistości, odkrywa, że konflikt między Amazonkami a mieszkańcami Atlantydy zmierza ku wojnie. Chcąc zapobiec temu wydarzeniu, decyduje się przywrócić naturalny bieg czasu, jednak aby to zrobić, musi połączyć siły z Ligą Sprawiedliwych, która nie istnieje jednak w tej rzeczywistości. Rozpoczyna się wojna mogąca zmienić oblicze całego uniwersum.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Podróże w czasie, niezwykle emocjonalny wydźwięk historii, nowe tożsamości popularnych bohaterów i wyjątkowe zakończenie, które nie może pozostawić obojętnym.


5. „Batman: Atak na Arkham”

Witaj w mrocznym sercu Gotham City. Wznosi się tam Azyl Arkham, który gwałtownie zaludnia się dzikimi i niebezpiecznymi przestępcami. Kiedy Batman przegrywa z Riddlerem, musi zrobić wszystko by odzyskać z Arkham sekretną i bardzo niebezpieczną rzecz. Pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony… Amanda Waller tworzy bowiem grupę super-przestępców, których zadaniem jest włamanie się do Azylu Arkham, szpitala psychiatrycznego, w którym przetrzymywani są najbardziej zwyrodniali złoczyńcy, i wykradzenie stamtąd tajnych informacji. Gdy członkowie składu uwalniają Jokera, ten chce urzeczywistnić swój plan wysadzenia Gotham.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Prawdziwie wybuchowe widowisko atrakcji. Motyw szaleństwa, erotyka, brutalne sekwencje walk. Zobaczcie, w jaki sposób Harley Quinn, Deadshot i reszta oddziału „Suicide Squad” rozprawia się z tym, co niemożliwe.


4. „Liga sprawiedliwych: Nowa granica”

Jak zaczynali poszczególni superbohaterowie uniwersum DC? Skąd wzięli się Superman, Batman, Wonder Woman czy Hal Jordan czyli Green Lantern? A także herosi dalszego planu – Marsjański Łowca Ludzi, Straceńcy i Pogromcy Nieznanego? Niby wszyscy znamy te historie, ale, jak się okazuje, można je opowiedzieć po raz kolejny i zrobić to w sposób świeży i zaskakujący, a jednocześnie – olsdschoolowy, oddający hołd dawnym mistrzom komiksowym. Taka jest właśnie „Nowa granica” i filmowa ekranizacja, która przedstawia historię powstania „Ligi sprawiedliwych”. Akcja dzieje się po drugiej wojnie światowej. Ziemię atakuje nieznana forma z kosmosu. Batman i Superman postanawiają pokonać zło. Jednak w pojedynkę mogą zrobić naprawdę niewiele. Do ocalenia Ziemi przyłączają się inni superbohaterowie – Zielona Latarnia (Green Lantern), Amazonka (Wonder Woman), Marsjanin (Martian Manhunter), Flash. Militarny konflikt przyniesie nieoczekiwanie rozwiązanie.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Wojna, która podobno nigdy się nie zmienia, została ukazana w zupełnie nowym świetle. Emocjonalna opowieść, w której ukazano nieznane początki superbohaterów.


3. „Batman: W Cieniu Czerwonego Kaptura”

W filmie „Batman: W Cieniu Czerwonego Kaptura” Batman będzie zmuszony stanąć do ostatecznej rozgrywki z tajemniczym Czerwonym Kapturem, który sprawia, że Gotham City pogrąża się w płomieniach. Po części strony stróż prawa, po części szef świata przestępczego, Czerwony Kaptur wprowadza porządki w Gotham City ze skutecznością równą Batmanowi, jednak nie kierując się tym samym kodem etycznym. Dla niego zabójstwo, to jeden z dopuszczalnych środków. Kiedy Joker burzy równowagę pomiędzy tą dwójką, otwierają się stare rany, a na jaw wychodzą brutalne prawdy.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Kto jest prawdziwym złoczyńcą? Jak definiować sprawiedliwość? Kto może balansować na granicy prawa? Nieoczekiwany rozdział w historii Batmana i jego rodziny.


2. „Batman: Maska Batmana”

W Gotham City grasuje tajemniczy zabójca, który pojawia się i znika niczym duch, mordując najbardziej wpływowych gangsterów w mieście. Podejrzenia padają na Batmana. Mroczny Rycerz, ścigany przez policję, musi rozwiązać zagadkę zamaskowanego mściciela, zatrzymać falę zbrodni i odzyskać swoją reputację. Tymczasem do miasta przybywa Andrea Beaumont, dawna miłość Bruce’a Wayne’a (Batmana). Wspomnienia z przeszłości wracają i zaczynają dręczyć umysł Bruce’a, który przypomina sobie dawne czasy oraz przyczyny, które skłoniły go do walki z przestępczością. Dodatkowo jeden z mafijnych bossów – Salvatore Valestra, zaniepokojony o swoje życie, zwraca się o pomoc do Jokera, śmiertelnego wroga Batmana.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Niesamowita intryga. Film, który jest być może jedną z najbardziej nieszablonowanych historii o Mrocznym Rycerzu. Zaskakująca relacja uczuciowa i kryminalna intryga. Za realizację odpowiadają twórcy legendarnego serialu „Batman: The Animated Series”.


1. „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza”

Minęło wiele lat, odkąd Batman strzegł bezpieczeństwa Gotham City. Bruce Wayne prowadzi obecnie spokojne, wręcz nudne życie i walczy z kryzysem wieku średniego za pomocą alkoholu. Niespodziewanie jego moc zaczyna być znowu potrzebna mieszkańcom miasta – w Gotham City pojawiają się niebezpieczni Mutanci. Mroczny Rycerz powraca, by wesprzeć mieszkańców w walce z przestępczą organizacją.Doskonała animacja, dla której inspiracją był wydany w 1986 roku kultowy komiks Franka Millera z ilustracjami Davida Mazzucchellego. Film opowiada historię starzejącego się Batmana (i jego wrogów), który przybywa do Gotham City, by stanąć do ostatecznej konfrontacji z Jokerem i przywrócić w mieście porządek.

  • Dlaczego warto zobaczyć? Adaptacja jednego z najważniejszych komiksów w historii gatunku. Mroczny obraz herosa, który musi mierzyć się z własnymi słabościami.

Współczesne kino superbohaterskie to niezwykle złożona mitologia, w której najsłynniejsi herosi znani z komiksowych kart pojawiają się w bardzo różnych odsłonach. Poznajcie animowane uniwersum DC Comics.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here