Superbohaterowie DC Comics to symbole współczesnej popkultury. Pojawiają się w filmach, serialach, komiksach i grach, a jedne z najciekawszych opowieści znajdziecie w animacjach. Na platformie HBO GO udostępniono 9 niezwykłych filmów ze świata Batmana, Harley Quinn i Jokera. Dwa z nich – „Batman: Hush” oraz „Batman: Powrót Zamaskowanych Krzyżowców” – nigdy wcześniej nie miały premiery na polskim rynku.


Kolekcja wszystkich tytułów tworzy unikalny, choć niezwiązany ze sobą fabularnie zestaw animacji na podstawie komiksów DC Comics. Zamknięcie kin w Polsce i przesunięcie premier filmów superbohaterskich, nie jest wcale równoznaczne z końcem popkulturowych atrakcji. Polski oddział HBO GO przygotował zróżnicowany zestaw, który odnosi się do kultowych historii, jak i premierowych nowości z uniwersum Mrocznego Rycerza.

Mitologia superbohaterów – „Batman: The Animated Series”

Filmy i seriale animowane na podstawie komiksów DC Comics stanowią popkulturową rozrywkę najwyższej próby. Fundamentem uniwersum jest produkcja sprzed prawie 30 lat, która mimo upływu czasu nie traci swojej pierwotnej siły. Kreskówka wpisująca się w tradycje starego kina gangsterskiego, w której nie brakuje również elementów fantastyki naukowej i komiksowych wzorów – inspiracji dokonaniami największych artystów, oczywiście Billa Fingera, Boba Kane’a czy Franka Millera.

„Batman: The Animated Series” to tytuł, który dla niezliczonej grupy fanów zapisał się w pamięci naprawdę złotymi zgłoskami. Serial z początku lat 90. został zresztą zainspirowany kultowymi filmami o Batmanie w reżyserii Tima Burtona – ich  popularność nie była zresztą bez znaczenia przy budowaniu animowanej franczyzy telewizyjnej. Bruce Timm, Eric Radomski, Paul Dini oraz Alan Burnett – zespół twórców odpowiedzialnych za scenariusze oraz produkcję – stworzył podstawę współczesnej mitologii superbohaterów.

Artystyczny i komercyjny sukces animacji o Obrońcy Gotham zaowocował kolejnymi tytułami. W 1996 roku była to seria „Superman: The Animated Series”, w której skoncentrowano się na ukazaniu narodzin legendarnego Człowieka ze Stali, jednej z superbohaterskich ikon DC Comics. Bruce Timm i Paul Dini, zaangażowani tak w jednej, jak i drugi projekt, okazali się być zresztą prawdziwymi prekursorami gatunku.

Nieobliczalna Harley Quinn i piekielne „Suicide Squad”

Amerykańscy twórcy związani przede wszystkim z branżą komiksów i animacji, powołali do życia Harley Quinn, charakterną bohaterką, którą światu zaprezentowali w sierpniu 1992 roku jako jedną z postaci kultowego serialu „Batman: The Animated Series”. Zwariowana postać, kojarzona choćby za sprawą albumu „Harleen”, znalazła zresztą szczególne miejsce na liście superbohaterskich produkcji DC opublikowanych na HBO. Wszystko za sprawą filmu „Batman i Harley Quinn”. Aby powstrzymać globalne zagrożenie spowodowane przez Posion Ivy oraz Floronic Mana, Batman i Nightwing zmuszeni są do współpracy z Harley Quinn. Nietypowy sojusz gwarantuje unikalny charakter całości. „Główna idea stojąca za tym filmem jest bardzo podobna do tego, co pojawiło się w epizodzie Harlekinada z oryginalnego serialu „Batman: The Animated Series” – podkreśla Bruce Timm, jeden z architektów projektu dostępnego w ramach ostatniej propozycji HBO Polska.

Uniwersum animacji DC jest rozwijane niezmiennie od lat. Przełomowym wydarzeniem była premiera serialu „Liga sprawiedliwych” (2001-2004), w których najbardziej rozpoznawalni superbohaterowie – Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Cyborg, Matian Manhunter, Hawkgirl, Green Lantern – połączyli siły, aby przeciwstawić się nadnaturalnym zagrożeniom, syndykatowi zbrodni, kosmicznym cywilizacjom, łowcom głów czy drużynie psychopatycznych kryminalistów „Suicide Squad”, których do „Piekielnej misji” zaprosił Sam Liu, niezwykle ceniony reżyser młodego pokolenia twórców.

Joker – Książę Zbrodni, Harley Quinn i super-złoczyńcy

W jednym z najnowszych filmów tajmy zespół złoczyńców otrzymuje misję odzyskania mistycznego obiektu. Deadshot, Harley Quinn, Bronze Tiger, Captain Boomerang, Killer Frost i Copperhead ryzykują życiem, aby znaleźć potężny obiekt. Legendarny oddział, w komiksach znany również jako „Task Force X”, swego czasu był zmuszony do tego, aby dostać się do zakładu dla obłąkanych, żeby powstrzymać szalony plan Jokera. Jest to podstawa animacji „Batman. Atak na Arkham”, która należy do uniwersum „Arkhamverse” z serii gier produkowanych przez specjalistów z Rocksteady Studios. Bazująca na licencji wydawnictwa DC Comics seria gier akcji z Człowiekiem-Nietoperzem w roli tytułowej charakteryzuje się dynamiczną akcją, która w połączeniu z elementami zręcznościowymi i przygodowymi zachwyciła zarówno krytyków, jak i fanów popkultury. Animowane widowisko stworzone przez duet Jay Olivia – Ethan Spaulding to doskonałe oddanie nastroju gry, a przy okazji ponowne odczytanie legendy Mrocznego Rycerza.

Joker, kanoniczny wróg Zamaskowanego Krzyżowca, jest tytułowym bohaterem kolejnego filmu, który pojawił się niedawno na HBO. „Batman. Powrót Jokera” to opowieść o tym, jak podczas prób odkrycia sekretów Jokera, Terry McGinnis, nowy Batman, poznaje największą tajemnicę w karierze swojego mentora – dowiaduje się, co działo się w nocy, gdy po raz ostatni Człowiek-Nietoperz walczył z Księciem Zbrodni.

W cieniu Mrocznego Rycerza, czyli nieznane opowieści o Batmanie

W historii najbardziej intrygującego herosa z DC Comics możemy znaleźć dzieła, w których motywem przewodnim jest odkupienie win, poszukiwanie własnego miejsca w świecie, walka z przeznaczeniem i nadprzyrodzonymi istotami. Ale to tylko kilka z motywów przewodnich. Twórcy potrafią żonglować tematami i gatunkami, czego dowodem jest „Batman Hush”. Adaptacja przełomowej opowieści DC.

Film koncentruje się na mrocznym, nowym złoczyńcy znanym jako Hush, który zrobi wszystko, aby dopaść Batmana. Jego celem jest nie tylko zniszczenie kariery obrońcy miasta zwalczającego przestępców, ale także życie osobiste Bruce’a Wayne’a, które i tak już zostało skomplikowane przez związek z Seliną Kyle, znaną jako Kobieta-Kot. Nieoczywista intryga kryminalna, widowiskowa formuła gatunkowa i komiksowe nawiązania sprawiają, że to jedna z najbardziej wyjątkowych opowieści o Batmanie.

Gotham City przyszłości to miasto pełne bezprawia i dekadencji. Dawni bohaterowie strzegący porządku zniknęli. Teraz ulicami rządzą groźne gangi.  W takiej rzeczywistości rozgrywa się akcja filmu „Batman – Mroczny Rycerz: powrót”. Jest to animowana adaptacja komiksu „Powrót Mrocznego Rycerza” autorstwa Franka Millera. Batmana nie widziano od ponad dziesięciu lat. Nowe pokolenie przestępców zaczyna pustoszyć Gotham City, zmuszając 55-letniego Bruce’a Wayne’a do ponownego założenia maski i peleryny. Jednak, czy ma on w sobie jeszcze to co jest niezbędne do walki z przestępczością nowej ery? Pytanie pozostaje otwarte, a odpowiedź niejednoznaczna.

Być może jedną z najbardziej nieoczywistych, a przy okazji kontrowersyjnych historii ze świata Mrocznego Rycerza jest „Zabójczy żart”. Ponownie mamy tutaj do czynienia z adaptacją kultowego komiksu opracowanego przez niezastąpionego Alana Moore’a i Briana Bollanda. Motywem przewodnim jest próba zdefiniowania istoty zła. Joker postanawia udowodnić, że jeden fatalny dzień może doprowadzić do szaleństwa każdego, a za cel obiera sobie komisarza Gordona. Bezkompromisowe, odważne kino, które nie może pozostawić nikogo obojętnym.

Akcja, kryminał, fantastyka – zróżnicowany świat bohaterów DC

Superbohaterowie DC Comics to symbole współczesnej popkultury. Pojawiają się w filmach, serialach, komiksach i grach, a jedne z najciekawszych opowieści znajdziecie w animacjach. W kolekcji superprodukcji HBO znajdziemy filmy z różnych uniwersów. Warto w tym miejscu wyróżnić choćby  filmy związane z serialem „Batman: The Animated Series” i jego kontynuacjami, czyli „Batman i Harley Quinn” oraz „Batman. Powrót Jokera”. W zestawie jest także Batman w wersji z nieodżałowanym Adamem Westem, czyli oryginalna, niepozbawiona dowcipu i uroku historia znana jako „Batman. Powrót Zamaskowanych Krzyżowców” oraz animacja ze świata gier „Batman: Arkham”, jak również kolejna, tym razem piekielna misja „Suicide Squad”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here