Dobro i zło. Ogień i woda. Odcienie moralnej szarości, toksyczna miłość, superbohaterowie i superprzestępcy! Batman i Harley Quinn, bodaj najbardziej popularni herosi z mitologii komiksów DC Comics, połączyli siły w filmie animowanym, który jest częścią uniwersum dostępnego na HBO GO.


Doktor Harleen Quinzel była psychiatrą w szpitalu Arkham, o którym mówili, że każdego człowieka może uczynić szaleńcem. Jednak unikalne aspekty jej osobowości zyskały na znaczeniu dopiero wtedy, gdy porzuciła laboratoryjny kitel i przeobraziła się w postać Harley Quinn. Geneza postaci została zapisana w serialu animowanym „Batman: The Animated Series”, do którego nawiązują zresztą twórcy filmu „Batman i Harley Quinn”. Scenarzystą jest bowiem nie kto inny, a sam Bruce Timm, pomysłodawca diablo inteligentnej heroiny w kostiumie Arlekina.

Fabuła animacji, choć podpisana nazwiskiem amerykańskiego mistrza, nie należy jednak ani do szczególnie zaskakujących, ani wybitnie oryginalnych. Oto Poison Ivy, która w niektórych historiach jest związana romantyczną relacją z Harley, oraz Jason Woodrue (a.k.a. The Floronic Man) wyruszają z nietypową misją. Celem jest ocalenie naszej zielonej planety, a także, niestety, wyeliminowanie gatunku homo sapiens. Batman i Nightwing, chcąc uratować ludzkość, zmuszeni są połączyć siły z Harley Quinn. Ta jest jednak nieprzewidywalna i nie można jej zaufać, co wystawia cierpliwość Batmana na poważną próbę. Tym bardziej, że była ukochana Jokera potrafi przekraczać granice umowy…

Bruce Timm zaproponował opowieść niebanalną, w której eksperymentuje z formą i wymową rozrywkowej produkcji. Pozwala na to pretekstowa fabuła. Wybuchowa akcja, nieco kampowa stylistyka, widowiskowo zaaranżowane sceny walk z wyskakującymi onomatopejami – KaBoom! Blam! – oto elementy, które sprawiają, że film dedykowany jest przede wszystkim dla widzów, którzy znają komiksowe uniwersum DC. W rolę Batmana ponownie wcieli się Kevin Conroy, Loren Loster po latach powrócił do postaci Nightwinga, natomiast w Harley przeobraziła się ponownie Mellisa Rauch. Trio zaproponowało grę na bardzo zróżnicowanych emocjach – bywa dowcipnie, frywolnie, absurdalnie, bezkompromisowo.

Dobro i zło. Ogień i woda. Odcienie moralnej szarości, toksyczna miłość, superbohaterowie i superprzestępcy! „Batman i Harley Quinn” to nieoczywista rozrywka, w której ekologiczni terroryści mierzą się z bardzo osobliwą trójką herosów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here