Ms Marvel, Komiks, SuperbohaterowieDorastanie bywa ekstremalnie trudnym czasem. Zwłaszcza gdy funkcjonuje się na pograniczu kultur i religii, a dodatkowo staje się nastoletnią superbohaterką. Życie Kamali Khan do łatwych bynajmniej nie należy. Zapisano to w komiksowej serii „Ms. Marvel”, którą zainicjowano w tomie „Niezwykła”.

Nowa bohaterka Marvela
Uporządkowane życie zwyczajnej muzułmańskiej nastolatki z Jersey City, Kamali Khan, nagle zmieni się nie do poznania – dziewczyna zostanie superbohaterką. Będzie musiała odnaleźć się w świecie herosów z marvelowskiego uniwersum, a to nie koniec komplikacji – czy uda jej się zataić swoje drugie życie przed rodziną?
Pierwszy tom serii Miss Marvel zatytułowany Niezwykła (kolekcja Marvel Now!) otrzymał pięć nominacji do Nagrody Eisnera i został nagrodzony statuetką Hugo. Album stanowi jednocześnie debiut scenopisarski w dziedzinie komiksów superbohaterskich G. Willow Wilson, której tekst został zilustrowany przez rysownika Adriana Alphonę. Udało się w tej opowieści dobrze zniuansować problem związany z kulturową tożsamością głównej bohaterki, co zdaje się być istotą serii.
Willson, amerykańska autorka, która przeszła konwersję na islam, starała się do kwestii światopoglądu podejść w sposób zróżnicowany, bynajmniej nie zero-jedynkowy. Doświadczenia przefiltrowane przez umysł nastolatki są żywe, emocje bywają sprzeczne, przez co historia Kamali, tak jak można to przynajmniej interpretować, nosi w sobie znamiona autentyzmu.
Jest w tej opowieści pozytywny przekaz, który odnosi się do tego, aby poszukiwać siebie. A co stanowi ostatecznie istotę superbohaterstwa? W jaki sposób określić się w czasie dojrzewania? Życie muzułmańskiej rodziny w Stanach Zjednoczonych zobrazowane w
XXI wieku, podkreślone o niecodzienny, superbohaterski wymiar, to interesująca propozycja. A czy Miss Marvel naprawdę będzie niezwykła? Czas pokaże!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here