Projekt kwestionariusza PanAnimacji to seria bardzo nietypowych wywiadów, dzięki którym będziecie mogli poznać prawdziwych magików świata ze ruchomych obrazów. Pojawią się absolutni klasycy, ale też obiecujący debiutanci. Uznani mistrzowie, scenarzyści, reżyserzy, producenci, komiksiarze – nie tylko zresztą z rodzimego podwórka!

Tomasz Leśniak – polski rysownik, animator, reżyser i twórca komiksowy. Urodził się w Warszawie w 1977 roku, gdzie skończył Wydział Grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk. Jeszcze w liceum wraz ze scenarzystą Rafałem Skarżyckim stworzył kultową postać Jeża Jerzego. Tomasz Leśniak jest również współautorem bestsellerowej serii „Tymek i Mistrz”, a także reżyserem animacji – współpracuje m.in. z EGo Film przy serialu „Kajko i Kokosz”, a także w studiu Human, gdzie realizuje pełnometrażową animację „Diplodok”. Krótsze komiksy autora ukazywały się między innymi w „AQQ”, „Produkcie” i „Świecie komiksu” oraz trzech „Antologiach polskiego komiksu”. Za co ceni animacje? Jaki jest jego ulubiony komiks? Co z tym wszystkim ma wspólnego seria „The Boys”, „Jacek i Placek” oraz „Simpsonowie”?

Przekonajcie się za sprawą odpowiedzi zapisanych w kwestionariuszu!

Animacja to dla Ciebie… – Sztuczka, iluzja, dzięki której rzeczy martwe – rysunki, kukiełki – wydają się żyć.

Ulubiony reżyser, który wywarł na Ciebie szczególny wpływ – Największy wpływ w sensie dosłownym wywarło na mnie dwóch reżyserów: Wojtek Wawszczyk i Kuba Tarkowski. To od nich przez cztery lata pracy nad Jeżem Jerzym uczyłem się filmowego fachu.

Artysta wizualny, którego prace podziwiasz od lat? Moebius, Dave Cooper, Jim Woodring, Grzegorz Rosiński, Krzysztof Gawronkiewicz, Katsuhiro Otomo, Mike Mignola, a także oczywiście Tadeusz Baranowski – mógłbym tak wymieniać długo.

Filmowy bohater, z którym mógłbyś przegadać całą noc? – Cichy Bob.

Największy złoczyńca w dziejach animacji, to…. Mojo Jojo z Atomówek.

Kreskówka Twojego dzieciństwa, toKreskówki Disneya, Zwariowane melodie, He-Man.

Serial animowany, który mógłbyś oglądać bez końca? Over the garden wall, Simpsonowie.

Najbardziej wzruszający film, jaki widziałeś, to… Zakochany bez pamięci, Labirynt Fauna.

Komiks, który jest Twoim ulubionym…? Szninkiel.

Komiks, książka, gra, która powinna stać się podstawą animacji… Szninkiel.

Ulubiona polska opowieść animowana, to… Jacek i Placek Leszka Gałysza.

Jaką wytwórnię filmów animowanych cenisz najbardziej? Sony za najbardziej kreatywne w mainstreamie podejście do 3D.

Ostatni film/serial, który wywarł na Tobie największe wrażenie? The Boys, czyli serial, który doczekał się również animowanego spin-offu.

W pracy twórczej najważniejsze jest dla Ciebie to, aby… Czerpać z niej przyjemność.

Aktualny projekt, nad którym pracujesz, to… Niedawno skończyłem rysować monumentalną powieść graficzną do scenariusza Wojtka Wawszczyka – Fungae, którą już wkrótce wyda Kultura Gniewu. Pracuję też intensywnie jako art director nad Diplodokiem w reżyserii również Wojtka. Natomiast po Diplodoku zabieram się za reżyserowanie Tytusa Romka i A’Tomka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here