Nadnaturalne zło potrafi przybierać doprawdy rozmaite formy. Wilkołaki, zombie, ghule, strzygonie… Mike Mignola, twórca „Hellboya”, jest artystą-nekromantą. Bo na kartach komiksów ożywia prawdziwie diabelskie istoty, które ukazały się choćby „Niesamowitej Dokręconej Głowie i innych kurioza”. Wyjątkowej perełki z dorobku amerykańskiego twórcy.


Dziwna, groteskowa, zaskakująca, ale niezwykle intrygująca jest to historia! Tytuł dobrze oddaje zwariowaną treść zapisaną w albumie. Ustalmy fakty. Dokręcana Głowa to specjalny agent prezydenta Abrahama Lincolna. Mechaniczny heros niestrudzenie działa w służbie amerykańskiego narodu – stara się rozwiązywać paranormalne sprawy, które mogłyby wpłynąć na życie śmiertelników.

Jedno ze śledztw wiąże się z zaginięciem tajemniczego manuskryptu. Odpowiedzialny za to Cesarz Zombie, arcywróg Dokręcanej Głowy, jest władcą armii szkieletorów, który zaczyna paktować z przedwiecznym bóstwem. Ale to nie wszystko… choć wystarczająco wiele, aby zrozumieć, że fabuła to tak naprawdę tylko pretekst. Mignola chciał bowiem stworzyć prostą opowieść rozrywkową, którą mógłby nasycić odpowiednią dawką mroku i niepokoju. I to udało się bezbłędnie.

Amerykański scenarzysta i rysownik określił kontury uniwersum, w którym równie dobrze mógłby pojawić się sam Hellboy. Ale pojawia się ktoś inny. Niejaki doktor Snap, bohater kolejnej z historii w albumie – chyba zresztą najciekawszej, bo opowiadającej o wędrówce dusz naukowców, którzy trafiają do świata umarłych na Czerwonej Planecie. „Więzień Marsa” to czyste szaleństwo – dowód wielkości Mignoli, który bezbłędnie odnajduje się w krótkiej formie. Szalone eksperymenty, aura grozy, podróże w nieznane… a do tego bardzo przewrotny finał.

Abu Gung, bohater kolejnej historii, musi z kolei udowodnić, że jest sprytniejszy od samego czarta, który zamieszkuje na szczycie magicznej fasoli. To oczywiście parafraza angielskiej baśni, brytyjskiego folkloru – w popkulturowych reinterpretacjach amerykański artysta specjalizuje się zresztą nie od dzisiaj specjalizuje się amerykański artysta. Niezwykłym akcentem są też losy „Czarodzieja i węża”, melancholijna historia o przeklętej magii. Mignola stworzył ją zaś na bazie pomysłu swojej ukochanej córki. Opowieść o szczególnej wymowie.

Fenomenalny zbiór dopełnia „Wiedźma i jej dusza”, czyli ciągle aktualny motyw związany z szukaniem życia wiecznego. Swoistym epilogiem jest zaś „Kaplica kuriozów”, w której zapisano upiorne piękno pradawnego cmentarzyska. „Niesamowita Dokręcona Głowa i inne kurioza” to album przeznaczony do wielokrotnej lektury. Symboliczny, niekiedy melancholijny, zabawny – w czarnym stylu, odnoszący się do fantastyki grozy i baśniowości. Wyjątkowa perełka z artystycznego dziedzictwa Mignoli.

PS. Swego czasu chciano zrealizować animowaną adaptację komiksu – zainteresowani? Zobaczcie pilotażowy odcinek!

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa KBOOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here