Japoński reżyser filmów animowanych, rysownik i twórca komiksów. Prawdopodobnie jeden z największych żyjących twórców związanych ze współczesną kinematografią. Co stanowi o sile jego baśniowych dzieł?


Odpowiedzi zapisano oczywiście w filmach, żeby przywołać w tym miejscu choćby „Szkarłatnego pilota”. Ale Miyazaki zdecydował się również ukazać od kuchni, jak wygląda jego warsztat pracy. Jakiś czas temu zgodził się on na spotkanie w swojej pracowni z Kaku Arakawą, reżyserem obrazu dokumentalnego, w którym zarejestrowano proces powstawania postaci, storyboardów i konkretnych historii przekuwanych na filmową taśmę. Ot, magia tworzenia.

Miyazaki opowiada o swoim dzieciństwie, artystycznym dojrzewaniu, rodzinie i więzach krwi. Warto dopowiedzieć, że również jego syn, Goro, podąża śladem ojca. Miyazaki junior jest odpowiedzialny za realizację filmu „Ziemiomorze”. Czteroodcinkowy dokument stanowi niezwykłą podróży do świata fantazji, historii i legend, które urzeczywistniają się we współczesnych baśniach studia Ghibli, które od pewnego czasu są dostępne na Netflixie. Zainteresowani poznaniem tajemnic filmowej filozofii Miyazakiego? Jeśli tak, to zobaczcie cztery odcinki filmu 10 years with Hayao Miyazaki”, który został zrealizowane dla telewizji NHK World-Japan. Napisy dostępne są w ośmiu językach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here