Odrobinka absurdu, znacząca reprezentacja postaci magicznych, wyraziste puenty, silne akcenty komediowe i masa pomysłów na świetne fabuły. Oto krótki i skuteczny przepis na czarowną, nomen omen, a także jawnie humorystyczną serię fantasy. Dobrą, bo polską. Taki jest właśnie „Tymek i Mistrz”!

tymek-i-mistrz

Historie stworzone piórem Rafała Skarżyckiego oraz pędzlem Tomasza Leśniaka mienią się zadziwiającą różnorodnością – nie tylko barw, bardzo intensywnych zresztą – ale także idei, konceptów na opowieści. Twórcza swoboda, z którą potraktowano konwencję fantasy jest wyczuwalna i atrakcyjna zarówno dla mniejszych, jak i nieco większych miłośników tego popularnego gatunku.

W postaciach Tymka i Mistrza, głównych bohaterów serii, można odnaleźć uniwersalne cechy osobowości. Głód wiedzy, pragnienie przygód, chęć samodoskonalenia z jednej strony, a z drugiej… niechęć do domowych porządków, zapominalstwo, roztrzepanie – w osobach czarodzieja i jego ucznia uwidacznia się pewien kontrast, ale też zadziwiająca chemia, dzięki której z pasją odkrywa się nowe historyjki. Naznaczone niecodzienną magią i humorem.

tymek-i-mistrz-1

A opowieści są one autentycznie czarowne! Na przykład rozwiązanie sekretu nawiedzonej kopalni, próba uspokojenia olbrzyma, pomoc dla rycerza bez trwogi i księżniczki bez urody, misja dotycząca egipskiego sfinksa, konfrontacja z gigantyczną ośmiornicą, która pragnie chwili ciszy czy znalezienie recepty dla wampira cierpiącego na małe niestrawności po czosnku. Humor sytuacyjny i parodia znanych motywów – coś pięknego.

Leitmotivem serii są magiczne starcia, które rozgrywają się pomiędzy duetem tytułowych bohaterów a Wielkim Psujem oraz jego uczniem Popsujem. Epicka walka reprezentantów dobra i zła potraktowana jest tutaj oczywiście z przymrużeniem oka, autorom udaje się zaś tworzyć powiastki dalekie od schematów. Skarżycki bawi się fabularnymi pomysłami, a Leśniak kreśli estetyczne, bogate w szczegóły, skrzące się od wszystkich kolorów tęczy, cudowne przedstawienia wizualne. Jest w tym cudna wartość!

tymek-i-mistrz-1

Lektura pierwszego tomiku poświęconego niezwykłym przygodom z życia Tymka i Mistrza wprowadza w znakomity nastrój. Odpowiednie stężenie humoru, przygodowej akcji i parodystycznego podejścia do gatunku fantasy przysporzy niemałej frajdy – tak dla dużych, jak i małych adeptów sztuki komiksu spod znaku magii i dowcipu.

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Kultura Gniewu!

kultura-gniewu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here