Wielokrotnie nagradzany serial animowany Rick i Morty” powrócił z kolejnym, szóstym już sezonem, który w Polsce dostępny jest wyłącznie na platformie HBO Max od 5 września. Wraz z premierą najnowszego sezonu do serwisu dodane zostaną także wszystkie poprzednie sezony. To dobry pretekst, aby przypomnieć sobie najciekawsze epizody z kultowej produkcji Adult Swim, który już wkrótce doczeka się nowego serialu o szalonych superbohaterach.

Szalona fantastyka – klonowanie, kosmiczne podróże, czyli „Rick i Morty” w akcji!

Najnowszy sezon serialu „Rick i Morty” to nowe wątki i powrót do kanonicznych motywów. Emisja serialu trwa aktualnie na HBO Max Polska – na platformie właśnie dzisiaj w nocy pojawią się nowe odcinki. W uniwersum dostępne są również specjalne epizody. Jedną z opowieści jest Rick and Morty Extras Rick and Morty in the Eternal Nightmare Machine | Rick i Morty: Generator wiecznego koszmaru. W tym odcinku tytułowy duet trafia do przygodowej gry wideo, w której błąd w symulacji skutkuje miksem niektórych postaci, miejsc i momentów znanych z pierwszych czterech sezonów serialu.

Co więcej, producenci kultowego serialu od Adult Swim nie wykluczają, że w niedalekiej przyszłości powstanie animowana super-produkcja osadzona w tym zwariowanym świecie. Uniwersum jest zresztą rozwijane o coraz to nowe projekty, na przykład komiksowe opowieści. Tym czasem warto przypomnieć najciekawsze, najbardziej oryginalne i absurdalne odcinki z kultowego serialu. A w międzyczasie przeczytajcie, co o serialu sądzą polscy znawcy popkultury.


Odcinek „Inteligentny pies” – s01e02

Rick chce sprawić, aby Pimpek stał się mądrzejszy, ale pomysł nie do końca wypala. Bo czworonożny przyjaciel zaczyna światową rewolucję, dzięki której… ludzie stają się gatunkiem niewolników. W międzyczasie Rick i Morty wkradają się do umysłu nauczyciela matematyki Morty’ego, dzięki czemu poznają, czym jest prawdziwy terror w szkole. Freddy Krueger, czyli „Koszmar z ulicy wiązów”, bardzo to lubi!

Odcinek „Park wnętrzności” – s01e03

Morty trafia do znajdującego się w ciele bezdomnego mężczyzny parku atrakcji pełnego groźnych chorób. W żywym organizmie znajduje się jednak grupa nietypowych superbohaterów, którzy pomagają w uzdrowieniu. Z kolei rodzice Jerry’ego przedstawiają nowego członka rodziny. Psychodeliczna podróż w nieznane rejony świata człowieka!

Odcinek „Bobas z innej planety” – s01e07

Morty zostaje ojcem hybrydowego dziecka urodzonego przez seks-robota. Rick i Summer odwiedzają planetę, na której szkraby w kilka dni zmieniają się w dorosłych. Nietypowo zdefiniowanie rodzicielstwo, patriarchat vs. matriarchat, wojna płci, autobiograficzna literatura.

Odcinek „Kwestia czasu” – s02e01

Co zrobić, gdy domowa impreza wymyka się spod kontroli? Chaos, wielki chaos! Rick sprawia, że czas znowu zaczyna płynąć. Jednak on, Morty i Summer zbyt długo byli poza czasem, dlatego powstał równoległy wymiar. Kosmiczny Kot Schrödingera, Albert Einstein i wybuchowa akcja w różnych wariantach! Kosmos.

Odcinek „Wielkie pochłanianie” – s02e03

Rick, Morty i Summer poznają Jedność – byt zbiorowy, z którym kiedyś umawiał się Rick. Summer nie podoba się, że Jedność kontroluje populację obcej planety… Naprawdę szalona opowieść, filozoficzna rozprawia zabarwiona erotyczną miłością, która rozgrywa się w utopijnym społeczeństwie. Czy prawo do szczęścia jednostki jest ważniejsze od ogółu? Czym jest wolna wola? Jak radzić sobie z kosmiczną namiętnością? Perfekcyjnie perwersyjna historia!

Odcinek „Oni wszyscy są szaleni” – s02e06

Rickowi psuje się samochód, więc naukowiec decyduje się, aby razem Mortym wejść do… akumulatora. Co się okazuje? Szalony geniusz w środku urządzenia stworzył miniaturowy wszechświat. Nieprawdopodobne widowisko, w którym rozrywka łączy się z antropologią, a walka na blastery z niecodziennym spojrzeniem na kulturę i cywilizację.

Odcinek „W głąb wspomnień” s03e01

Summer i Morty podróżują między wymiarami w poszukiwaniu Ricka, ale – nieoczekiwanie – znajdują więcej niż jedną wersję jego osobowości. Tymczasem Rick chce zdobyć pewien bardzo specjalny sos do nuggetsów. Choć to tylko pretekst… Bo tak naprawdę to jeden z najbardziej przejmujących odcinków, w którym dowiadujemy się, jak wyglądała żona Ricka, a także o tym, co się stało, że naukowiec zdecydował się na podróże do innych wymiarów. Opowieść o szukaniu siebie, sile przeznaczenia, rodzinie jako wartości, a także przełamywaniu granic czasu i przestrzeni.

Odcinek „Ogór Rick” – s03e03

Ach, czysta doza szaleństwa. Kultowy odcinek, w którym Rick zostaje – w skutek nieszczęśliwego eksperymentu, a właściwie splotu cudacznych wydarzeń – ogórkiem gruntowym. Zachowuje swój umysł, wiedzę, genialny intelekt, ale jego ciałem jest warzywo. Epizod koncentruje się na tym, jak Rick musi walczyć o przetrwanie ze szczurami i mafią – dokładnie tak. Pasjonujące kino akcji, wybuchowa akcja, pomysłowe żarty z popkultury i napięcie, które rezonuje z każdą chwilą!

Odcinek „Stary człowiek i może miłość” – s04e02

Jerry pisze aplikację na zlecenie natrętnego kosmity, który ma na czole wytatuowany napis „nie twórz ze mną apki”. Zdeterminowany Rick namierza tajemniczego wypróżniacza. Fantazja i reinterpretacja tego, czym jest tinder w galaktycznym wariancie. Post-apokaliptyczna wizja przyszłości, niezrozumienie emocji, wyciszenie, poszukiwanie bohaterów – kosmiczne eksperymenty na fabule udały się znakomicie!

Odcinek „Amortycan Grickfitti” – s05e05

Być może w każdym z nas znajdują się drobinki zła – nieokreślone, niejasne, kiełkujące. Jaki ostatecznie kształt zyskają, gdy trafią na nosiciela? Cóż, oto jest pytanie… relacja, która łączy Ricka i Jerry’ego pozostaje szczególna, choć niejasna. Spotkanie z istotami podobnymi do Cenobitów z kultowej serii horrorów „Hellraiser” nadaje historii bardzo ciekawy koloryt. Bezkompromisowo, wulgarnie, czasami obrzydliwie. Ale ostatecznie – to naprawdę interesujący koncept.

Odcinek „Gotron Jerrysis Rickvangelion” – s05e07

Szalona jazda bez trzymanki, w której rodzina Ricka i Morty’ego musi się pojednać, a następnie walczyć jako drużyna nietypowych superbohaterów. Wszystko za sprawą gigantycznych mechów – emocje gwarantowana. Nawiązania do „Voltrona”, „Power Rangers”, filozoficzne refleksje i wysokooktanowa akcja, która procentuje bardzo zaskakującymi rozwiązaniami fabularnymi. Olbrzymie roboty konfrontujące się z kosmicznym najeźdźcą to absolutny ogień.

Odcinek „Rickmurai Jack” s05e10

Finałowy odcinek piątego sezonu, czyli podróże w czasie, gra z pamięci, oczekiwaniami i nadzieją. Okazuje się, że Rick i Morty mogą zawiesić misję, aby odszukać własnego przeznaczenia. Przynajmniej na jakiś czas. Bo duet bohaterów stanowi jedność, która daje stabilność całemu uniwersum. Ostatni epizod to nad wyraz wyjątkowe rozstawienie pionków na szachownicy, określenie nowych motywacji dla głównych postaci, a także pytania o przyszłość całego uniwersum. Spektakularna rozrywka.

Wszystkie odcinki, w tym najnowszym sezon serialu, dostępne są na HBO Max Polska. Grafikę główną zrealizował Strigiform.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here