Stanisław Lem to nieodżałowany król polskiej literatury science-fiction. Filozof, futurolog, publicysta, a przede wszystkim pisarz ciągle żyje w pamięci fanów oraz artystów, którzy starają się realizować filmy na podstawie jego książek. Już wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć przegląd animacji, których kanwą są dzieła spisane piórem Stanisława Lema. Fani fantastyki będą mieć swoje prawdziwe święto.


Fantastyka naukowa – przegląd animacji na bazie książek Stanisława Lema

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotowuje specjalne wydarzenia dla fanów kinematografii i kina spod znaku fantastyki. Organizatorzy podkreślają, że tak naprawdę jedynym ograniczeniem w dziedzinie animacji jest wyobraźnia twórcy. Dzięki rozmaitym technikom animacyjnym, może on wykreować niesamowite, fantastyczne światy. Na przestrzeni sześćdziesięciu lat reżyserzy i animatorzy powołali do istnienia także swoje wyobrażenia światów z Lema. W ramach obchodów Roku Stanisława Lema mamy ogromną przyjemność zaprezentowania widzom bloku filmów animowanych, które powstały na podstawie prozy pisarza. Zestaw krótkometrażowych animacji to ciekawa alternatywa dla fabularnych adaptacji.

„Maszyna Trurla” i „Golem, czyli program z animacjami

Międzygalaktyczne podróże, określanie własnej tożsamości, społeczeństwo przyszłości, uniwersalne problematy natury moralnej. Już 13 kwietnia z okazji Roku Stanisława Lema organizatorzy zapraszają na pokaz ośmiu animacji na podstawie twórczości Lema.

  • „Wycieczka w kosmos” (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) – na podstawie scenariusza Stanisława Lema
  • „Pułapka” (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) – na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema
  • „Maszyna Trurla” (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) – animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Cyberiada
  • „Powrót” (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) – animacja na podstawie opowieści Powrót z gwiazd
  • „Maska” (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) – animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule
  • „Golem” (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) – animacja na podstawie opowiadania Golem XIV ze zbioru Wielkość urojona
  • „Doradcy króla Hydropsa” (reż. Natalia Brożyńska, 20 min., 2016, Polska) – adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Bajki robotów
  • „Kongres” (reż. Ari Folman, 122 min., 2013, Belgia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Polska, Izrael)

Nadchodzący przegląd animacji to jednak nie jedyny projekt ze świata filmów animacji, który jest dedykowany twórczości Stanisława Lema. Jakiś czas temu zapowiedziano bowiem realizację filmu „Kosmogonik” na podstawie opowiadania mistrza fantastyki. Projekt Kosmogonik będzie adaptacją opowiadania „Uranowe uszy” z „Bajek robotów”, która wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości (VR). Animacja oparta została na emblematycznych dla Lema ilustracjach Daniela Mroza, którym twórcy nadali współczesny, oryginalny charakter. Widzowie będą mogli poznać historię z głowy Kosmogonika i wejść w jego wspomnienia w postaci animacji 3D/2D.

Stanisław Lem – legendarny twórca

Dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych uświetnią obchody Roku Lema w Polsce i na świecie. Podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez KBF i Instytut Adama Mickiewicza zaprezentowano program Roku Lema, oprawę wizualną obchodów, a także krakowski program dofinansowania działań kulturalnych związanych z twórczością pisarza i projekty wydawnicze o tematyce lemowskiej.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema będą zbierane w specjalnych serwisie roklema.pl. Będą w nim też zamieszczane zapowiedzi nowych wydań książek filozofa i niepublikowane wcześniej materiały, a także konkursy z nagrodami. Strona roklema.pl będzie najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy – wielkiej postaci literatury XX wieku. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i KBF.

Lem dał się poznać jako niezrównany erudyta, artysta o niebywałej wyobraźni i panoramicznym spojrzeniu na otaczającą go rzeczywistość. Jego debiutem książkowym była wydana w 1951 roku powieść „Astronauci”. Kolejne powieści fantastycznonaukowe jego autorstwa to: „Obłok Magellana”, „Eden”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Powrót z gwiazd”, „Solaris”, „Głos Pana”, „Wizja lokalna”, „Fiasko” i „Pokój na Ziemi”, Niezwyciężony”.

Fantastyka naukowa – filmy animowane z gatunku

Wyprawy w kosmos, międzygalaktyczne podróżne, biotechnologia, rozwój sztucznej inteligencji… kino spod znaku science-fiction potrafi być niezwykle fascynujące. Jakie filmy i seriale można polecić fanom gatunku? Między innymi antologię „Miłość, śmierć i roboty”, czyli 18 opowieści ujętych w gatunkowej różnorodności – jest bowiem baśniowe fantasy, kosmiczny horror, cyberpunk scalony z orientalną mitologią i fantastyka naukowa nasączona dziką akcją, a niekiedy również filozoficznymi refleksjami. Interesujące spojrzenie jest również na świat „Blade Runner: Black Lotus”, serial animowany nawiązujący do „Łowców androidów”. A już wkrótce swoją premierę będzie mieć „Belle”, czyli cyberpunkowy film anime nawiązujący do „Pięknej i Bestii”. Prawdziwą perełką jest również projekt „The Rain”, krótkometrażowy film Tomasza Bagińskiego, jak również komiksowi „Więźniowie”, science-fiction w reżyserii Philippe Cazy i René Lalouxa, twórcy „Gandaharu” – zobacz animację. Tymczasem CD Projekt i Netflix zrealizują serial anime w świecie „Cyberpunk 2077”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here