Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej to legendarne miejsce na mapie Polski. Wytwórnia, w której produkowano popularne animacje o „Reksiu”, „Bolku i Lolku” czy Baltazarze Gąbce, jest rozwijana o coraz to nowe pomysły. Aktualnie powstają trzy duże projekty – dwa seriale dla dzieci i pełnometrażowy film kinowy. Maciej Chmiel, dyrektor SFR, chce również uruchomić halę do produkcji filmowej, nowoczesne studio nagrań oraz centrum produkcji gier komputerowych.

Przyszłość SFR, czyli Interaktywne Centrum, w którym historia wytwórni łączy się  z przyszłością polskiej animacji

„Jest to rzeczywiście zwrotny moment w dziejach Studia. Z całym należnym respektem dla historii tego mitycznego i magicznego miejsca, chcemy sprawić, by w ciągu najbliższych lat stało się dźwignią zmian…” – zapowiada Maciej Chmiel, dyrektor SFR, w rozmowie z portalem Bielsko.Biała.pl

Jedną z najważniejszych inwestycji zaplanowanych na najbliższe miesiące jest budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej. Centrum ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Przewidziany termin zakończenia budowy i otwarcia Centrum Bajki i Animacji to 2023 rok.

Już teraz można zobaczyć wizualizacje projektu. „Finalnie ochrzciliśmy to miejsce kryptonimem OKO, co wydaje się adekwatne dla tego niezwykłego muzeum animacji”. – podkreśla Maciej Chmiel.

Nowe animacje i powrót klasyki, czyli plany SFR

Od kilku lat mówi się o tym, że przedstawiciele Studia Filmów Rysunkowych chcą zrealizować nowe wersje kultowych animacji. W planach były między innymi nowe przygody „Pampaliniego – łowcy zwierząt”. Teraz okazuje się, że w SFR trwają prace również nad zupełnie nowymi formatami.

„Pracujemy jednocześnie nad kilkoma produkcjami. To seriale „Bystre oczka” i „Warzywne Biuro Śledcze”, a także pełnometrażowy „Husarz”. Wszystkie te projekty są na etapie rozwoju. Chętnie opowiem o nich osobno pod koniec tego roku, bo wówczas będę mógł pokazać pierwsze rezultaty naszych działań.” – zaznacza dyrektor SFR.

Gry komputerowe i hala produkcji filmowej

Studio Filmów Rysunkowych to miejsce, w którym tradycja może połączyć się z nowoczesnością. Przedstawiciele SFR planują realizację nowoczesnego studia nagrań dźwiękowych. Trwają także rozmowy na temat budowy specjalnej hali zdjęciowej, przeznaczona do produkcji filmów fabularnych. To jednak nie wszystko.

„Obecnie pracujemy nad tym, by wykształcić w Bielsku-Białej silną bazę umożliwiającą uruchomienie przemysłu gier.” – zapowiada Maciej Chmiel, podkreślając przy tym, że SFR jest nastawione z jednej strony na poszanowanie tradycji, dbanie o kulturowe dziedzictwo, jak również realizacja projektów nowoczesnych, nastawionych na przyszłość.

Poznajcie historię Studia Filmów Rysunkowych

W sieci – zarówno na stronie SFR, jak i oficjalnym kanale YouTube wytwórni – dostępna jest seria krótkich, biograficznych filmów zrealizowanych w ramach cyklu „Historia Studia Filmów Rysunkowych”. To doskonała szansa, aby poznać dziedzictwo legendarnego miejsca. 

Źródło: Portal Bielsko.Biała.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here