Czy świat niezwykłych żyjątek, wszelkiej maści owadów, może być podstawą humorystycznej serii kryminalnej? Okazuje się, że owszem! „Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum”, debiutancki album Łukasza Auguścika, to niezwykle dowcipna i pomysłowa historia, dzięki której poznajemy biologiczno-detektywistyczne tajemnice.


Na tropie nieznanego, czyli Szerlok Worms w akcji

Szerlok Worms to poczciwa, choć momentami nieco pazerna, dżdżownica-detektyw, która lubuje się w oglądaniu programów o glebogryzarkach i rozwiązywaniu dużych problemów małych żyjątek. Wraz z doktorem Jaszczurką Zwinką stawiają czoła przestępczym kreaturom przyrodniczego półświatka i mimo swoich niepozornych rozmiarów nie jeden raz ratują środowisko przed ogromną katastrofą. Tym razem duet będzie musiał zidentyfikować tajemniczego porywacza, którego rysopis nie przypomina żadnego znanego nauce zwierzęcia. Jednak czy wystarczy robaczej dedukcji, aby rozwiązać zagadkę i stawić czoła zagrożeniu?… Zagadki godne prawdziwego Sherlocka Holmesa, ot co!

Szalona zagadka, podstawa rozrywki

Szerlok Worms i doktor Zwinka, odpowiednio – dżdżownica–detektyw oraz jaszczurka–dziennikarz, rozpoczynają wspólne dochodzenie. Misję, która może być niebezpieczna i fascynująca zarazem! Bo okazuje się, że porwanie królowej mrówek to dopiero początek serii. Kto przekracza granicę prawa? Jakie zagrożenie czyha na bohaterów? Czy świat naszych braci mniejszych może być odbiciem ludzkiej rzeczywistości? I w końcu kto odpowiada za przestępstwa? Kryminalna zagadka to podstawa rozrywki, doskonale zdaje sobie z tego sprawę Auguścik, który odnalazł się roli scenarzysty, a także bardzo uzdolnionego plastyka. Kreskówkowe rysunki doskonale oddają charakter historii.

Biologia i kryminał – nauka poprzez zabawę

Warto też dodać, że kryminalna zagadka – bardzo zresztą pomysłowa – jest skonstruowana według wzorów charakterystycznych dla najlepszych opowieści detektywistycznych. Nie brakuje też żartów sytuacyjnych, słownych gier, popkulturowych nawiązań, dzięki którym „Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum” jest niezwykle interesującą lekturą – nie tylko dla najmłodszych. Co więcej, udało się autorowi przemycić edukacyjne, bardzo zręcznie wplecione elementy. Tym sposobem rozrywkowy album zyskał również dodatkową wartość związaną z wiedzą biologiczną.

Seria – Konkurs imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci

W jaki sposób dotrzeć do najmłodszych czytelników komiksów? Jak ich zaciekawić? Świat przyrody, botanika i przyroda – fotosynteza, ewolucja, komórki, mejozy, mitozy… a dodatkowo, kryminalna intryga i przygoda akcja! „Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum” to komiks nagrodzony w czwartej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”, który doskonale sprawdza się jako rozrywka i nauka w jednym. W serii ukazały się również inne ciekawe propozycje, choćby „Lil i Put: Jak przelać kota do kieliszka?” czy również „Kubatu: I tak nie uwierzysz!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here