Fantastyka zabarwiona humorem, niekiedy absurdalnym, ale zawsze trafionym, a także przygodową aurą i emocjonalną paletą kolorów – oto przepis na niezwykle udaną serię komiksową, którą współtworzy Maciej Kur oraz Piotr Bednarczyk, prawdziwi magicy opowieści graficznych.


Małoludy Lil i Put to idealnie dobrany duet – obaj są z wykształcenia darmozjadami, a z profesji nierobami. Przemierzają świat w poszukiwaniu tanich (a najlepiej darmowych) posiłków. Choć niechętni przygodom, mają tendencje do pakowania się w każde niebezpieczeństwo. Czasem ich drogi krzyżują się ze szlakiem czarodziejki Miksji Iskry, będącej bardzo osobliwym stworzeniem. Naturalnie w komiksie nie brakuje tego, co każda szanująca się opowieść fantasy powinna zawierać: centaurów, smoków, entów, krasnoludów, kotów ani nawet żaboludów.

„Jak przelać kota do kieliszka” to tom, który inicjuje przygody Lila i Puta. I jest to otwarcie nad wyraz udane! Bo autorom udało się nakreślić cudowną panoramę – horyzont zdarzeń dla nietuzinkowych, co by nie mówić, herosów. Znać w pisarstwie Macieja Kura fascynacje popkulturą, mitologicznym dziedzictwem różnych kultur, jak i literackim dorobkiem J.R.R. Tolkiena. Para wędrownych psotników przypomina zresztą krewniaków z Hobbitonu. Ożywił ich zaś Piotr Bednarczyk, który w niezwykle estetyczny sposób odwzorował wyobrażenia istot ze świata fantasy. Wyjątkowo kolorowy, baśniowy świat, który potrafi nasycić zmysł wzroku.

Maciej Kur oraz Piotr Bednarczyk – to podobnie jak Lil i Put – niezwykle zgrany duet. Artyści odnosząc się do stylu klasycznych komiksów z serii o Asteriksie, jak i twórczości Janusza Christy, potrafią zaczarować popkulturową formę. Prawdziwy erudyci, którzy swoją pracą nawiązują też w mniej lub bardziej świadomy sposób do animacji Disneya. Przygodowa aura, emocjonalna paleta kolorów, humor, niekiedy absurdalny, ale jakże trafiony! Oto wartości przemawiające za tym, aby poznać serię „Lil i Put”. Komiks nagrodzony w pierwszej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci to komedia fantasy dla czytelnika w każdym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here