Enola Holmes – młoda, rezolutna i wyjątkowo charakterna siostra Sherlocka oraz Mycrofta. Rudowłosa nastolatka jest tytułową bohaterką nowej serii komiksowej, w której zapisano detektywistyczne przygody opracowane na bazie bestsellerowej serii powieści. Jest w nich urok, jest też ciekawe odczytanie literackich wskazówek pozostawionych przez Arthura Conana Doyle’a.


Bo Enola musi skonfrontować się z dziedzictwem swoich starszych braci, a przy okazji wyjaśnić tajemnicę zaginięcia matki, która zaginęła w dniu czternastych urodzin dziewczyny. Okoliczność jest zatem szczególna, ale zastanawiające są też inne fakty. Eudora Vernet Holmes uchodzi bowiem za ekscentryczkę. Artystkę – specjalistkę od malarstwa – która nade wszystko ceniła sobie wolność. Stosunkowo szybko okazuje się, że zaginięcie jest tak naprawdę ucieczką. Ale dokąd? Po co? I właściwie, dlaczego?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Enola Holmes, która o pomoc postanowiła poprosić swoich starszych braci. Sherlock i Holmes działają jednak na drugim planie. Serena Basco, autorka komiksu, zarysowała bowiem jasny podział pomiędzy światem dorosłych a dzieci. Swoista granica przebiega zaś w sercu Enoli, która musi radzić sobie z szeregiem wyzwań. Związanej z wiktoriańską codziennością, jak i detektywistycznym śledztwem.

Nancy Springer – a za nią Serena Basco – ukazała bowiem losy dziewczyny charakternej, nieco zbuntowanej, podważającej obyczajowe standardy XIX wieku. Enola posiada charakterek, a komiks – nieco współczesną wymowę, w której żeńska postać jest wyemancypowana, niezależna. A przejawia się to choćby w tym, że młoda panna Holmes stara się na własną rękę odszukać matronę szlachetnego rodu. Nieoczekiwanie rudowłosa bohaterka trafia też na ślad zupełnie innej sprawy, dzięki której na dobre rozpoczyna swoją detektywistyczną przygodę.

„Sprawa dwóch zaginięć” posiada sporo fabularnego uroku – kiedy trzeba, jest dowcipnie, innym razem tonacja zmienia się na bardziej melancholijny styl. Wszystko spleciono zaś przy pomocy awanturniczej intrygi. Enola, koniec końców, trafia bowiem do Londynu, stolicy brytyjskiego imperium, w którym być może ostatecznie wyjaśni się tajemnica zaginięcia Eudory Vernet Holmes. Swoją rolę do odegrania będzie mieć też zapewne tak Mycroft, jak i Sherlock – on pojawia się zresztą w epizodach na kartach równie udanej serii przygodowej „Czwórka z Baker Street”.

Serena Basco potrafiła świetnie uchwycić świat dorastającej bohaterki, co znajduje swój wymiar w sferze graficznej. Nieco kreskówkowa stylistyka doskonale harmonizuje ze scenografią, a zwłaszcza impresjonistycznymi pejzażami. Wiktoriański Londyn jest miejscem, które skrywa tajemnice. Enola Holmes – młoda, rezolutna i wyjątkowo charakterna siostra Sherlocka oraz Mycrofta – może być doskonałym przewodnikiem dla młodzieżowych czytelników, którzy chcą poznać detektywistyczne śledztwa.

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Egmont.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here