Legendarni bohaterowie żyją wiecznie. Podobnie jest zresztą z ich przeciwnikami. W filmie „Batman: Powrót Jokera” możemy zaobserwować walkę dawnych wrogów, których łączy niezwykle trwała relacja. Nawet pomimo upływu całych dekad. Komiksowe widowisko jest częścią uniwersum zapoczątkowanego przez kultową produkcję „Batman: The Animated Series”.


„Batman: Powrót Jokera”, jedna z komiksowych produkcji dostępnych na HBO, kontynuuje wątki rozpoczęte w animacji „Batman: Przyszłości” – akcja serialu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, 50 lat po tym, jak Mroczny Rycerz zdecydował się zaprzestać walki z przestępczością. Bruce Wayne, sędziwy, nieco ponury, choć wciąż charakterny heros – cierpiący na problemy z własną biologią, jak i psychiką – początkowo jest przeciwny, aby ktokolwiek kontynuował jego misję.

Wszystko zmienia się, gdy na placu boju pojawia się Terry McGinnis. Uparty młodzian, który stara się pomścić tragiczną śmierć swojego ojca, a przy okazji wymierzyć sprawiedliwość korporacyjnym gigantom. Wayne zauważa, że w chłopaku jest potencjał, naturalna siła i wola walki. Ostatecznie stary Batman dochodzi do wniosku, że miasto Gotham potrzebuje swojego herosa. Obrońcy będzie potrzebować również osobiście stary Bruce, z którym raz jeszcze chce zmierzyć się Joker.

Książę Zbrodni Gotham jest inny, a jednak taki sam jak zawsze. Bo też Mark Hamill, wybitny aktor dubbingowy, który raz jeszcze wciela się w antagonistę, po prostu jest Jokerem. Odpowiedni tembr i barwa głosu – sceny z udziałem szalonego złoczyńcy mają swój psychodeliczny wydźwięk. Niezwykle zagadkowa jest zresztą historia stojąca za powrotem Jokera. Ikoniczny łotr motywowany jest siłą, która jest związana z innymi bohaterami Bat-rodziny. Okazuje się, że niektórzy z nich nie żyją – choć prawdą jest przecież to, że legendarni bohaterowie żyją wiecznie…

Paul Dini, scenarzysta filmu, współautor najlepszych animacji ze świata Batmana, wykazał się niesamowitym kunsztem i pomysłowością. Joker, uznawany za martwego, powraca jako prawdziwy geniusz zbrodni. Przerażające i fascynujące jest również miasto Gotham. Wielkie korporacje wpływają na egzystencję zwykłych ludzi, a przestępczość rośnie z każdym dniem. Subtelnie zaznaczony jest również cyberpunkowy charakter świata, w którym swoją krucjatę prowadzi Terry McGinnis. Stechnicyzowana, nieco upiorna rzeczywistość, naznaczona zbrodnią i szaleństwem.

Emocjonujący jest również finałowy pojedynek pomiędzy Jokerem a młodym Batmanem. Twórcom udało się zrealizować niejednoznaczny obraz walki odwiecznych ikon, w którym nie zabrakło odcieni szarości. Mroczny Rycerz to postać dbająca o sekrety – podobnie zresztą Książę Zbrodni. Część z nich zostanie ujawniona w spektaklu „Batman: Powrót Jokera”, dostępnym jako część animowanego uniwersum na HBO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here