Współczesne kino superbohaterskie to niezwykle złożona mitologia, w której najsłynniejsi herosi znani z komiksowych kart pojawiają się w bardzo różnych odsłonach. Choćby Batman, ikona DC Comics to zarówno mroczny mściciel, jak i tragiczny wojownik o sprawiedliwość. W filmowym uniwersum HBO GO znajdziemy kultowe animacje, dzięki którym będziecie mogli jeszcze lepiej poznać fascynujący świat kultowych bohaterów. Oto 9 powodów, aby poznać 9 wybranych animacji inspirowanych komiksami DC Comics.


  • Doskonały wstęp, aby poznać animowane uniwersum DC

Batman, Superman, Wonder Woman czy Aquaman – żelazne filary „Ligi sprawiedliwości” – pojawiają się nie tylko w kinowych superprodukcjach i komiksach, ale również filmach rysunkowych. Fundamentem animowanego uniwersum jest „Batman: The Animated Series”, serialowa produkcja sprzed prawie 30 lat, która mimo upływu czasu nie traci swojej pierwotnej siły. Co ciekawe, istnieje szansa, że w przyszłości pojawią się nowe odcinki „B:TAS”. Przygodę z DCAU tak naprawdę można rozpocząć od samodzielnych, pełnometrażowych filmów, choćby animacji „Batman i Harley Quinn” czy „Zabójczego żartu” na podstawie kultowego komiksu Alana Moore’a. Gdy pozna się już najważniejsze historie, wówczas warto spróbować kolejne animacje superbohaterskiego uniwersum DC.

  • Adaptacje kultowych opowieści z kanonu DC Comics

Motyw zemsty, poszukiwania własnego miejsca w świecie, zmaganie się z nadprzyrodzonymi istotami i demonami, które zamieszkują ludzką psychikę… W superbohaterskich komiksach znajdziemy widowiskową akcję, ale też zdecydowanie poważniejsze tematy. W zestawie filmów dostępnych na HBO GO pojawiły się animacje bazujące na przełomowych historiach graficznych. Jedną z nich jest „Batman. Hush”, artystyczne dzieło Jima Lee, który odwzorował mroczną rzeczywistość Gotham – miasta, które ponownie opanowali najgroźniejsi wrogowie Mrocznego Rycerza. Joker, Poison Ivy, Killer Croc i inni starają się zniszczyć jego życie, ale nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę są pionkami w rękach tajemniczego Husha. Komiksową adaptacją jest też między innymi „Batman. Zabójczy żart”. „Największa trudnością było dla nas odtworzenie animacji, która wciąż nieco przypominałaby komiks” – mówi producent Bruce Timm, legendarny pomysłodawca „Batman: The Animated Series”. Na podstawie komiksu „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza” Franka Millera zrealizowano też dwuczęściowy film „Batman. Mroczny Rycerz – Powrót”, który jest nieoczywistym odczytaniem legendy kultowego herosa.

  • Batman – niezwykłe interpretacje ikony superbohaterstwa

Mroczny Rycerz, samozwańczy obrońca miasta Gotham, to równocześnie samotny mściciel, który musi sobie radzić z własnymi lękami – nieprzepracowanymi traumami z dzieciństwa. Wybitny detektyw posiada szczególny kodeks moralny, jednak tak naprawdę jest tylko człowiekiem, śmiertelnikiem, który zmienia się wraz z upływem czasu. Egzystencjalne niepokoje – nieco inną twarz ikony superbohaterstwa – zapisano w komiksie „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza” nieocenionego Franka Millera. Amerykański artysta ukazał świat, gdy Bruce Wayne wkracza w jesień swojego życia – prowadzi pozornie zwyczajny żywot, walczy z kryzysem wieku średniego, zmaga się z przeszłością. Niespodziewanie jego obecność zaczyna być znowu potrzebna mieszkańcom miasta – wszystko dlatego, że w Gotham City pojawiają się niebezpieczni Mutanci. Zamaskowany Krzyżowiec powraca, by wesprzeć mieszkańców w walce z przestępczą organizacją. „Batman. Mroczny Rycerz – Powrót” to niezwykła, choć nie jedyna interpretacja w kanonie animacji w zestawie zaproponowanym przez HBO GO.

  • Joker, Harley Quinn, Suicide Squad, czyli bezkompromisowość i akcja

Szczególna relacja Jokera i Harley Quinn, heroinie o niezwykłej biografii, to temat intrygujących opowieści graficznych, choćby „Szalonej miłości”. Książę Zbrodni jest centralną postacią w animacji „Batman: Powrót Jokera”. Z filmu dowiemy się, jak podczas prób odkrycia sekretów Jokera, Terry McGinnis, nowy Batman ze świata przyszłości, poznaje największą tajemnicę w karierze pierwszego Batmana – dowiaduje się, co działo się w nocy, gdy po raz ostatni Człowiek-Nietoperz walczył z Jokerem. Zbrodnia, szaleństwo, bezkompromisowość! Komiksowe „Task Force X”, jak inaczej bywa określany oddział złoczyńców, pojawiło się w 1959 roku na łamach komiksu „The Brave and The Bold”. Od tego czasu doczekaliśmy się wielu różnych wariacji „Suicide Squad”, w tym kinową wersję z Margot Robbie w roli Harley Quinn. W „Piekielnej misji”, animacji wyreżyserowanej przez Sama Liu, tajny zespół złoczyńców otrzymuje misję odzyskania mistycznego obiektu. Deadshot, Harley Quinn, Bronze Tiger, Captain Boomerang, Killer Frost i Copperhead ryzykują życiem, aby znaleźć potężny obiekt. To niezwyczajna intryga utrzymana w konwencji heist movie. Kryminalna opowieść spleciona z wielowątkową akcją jest naprawdę satysfakcjonującą rozrywką.

  • Filmy, które na polskim rynku są dostępne po raz pierwszy w historii

Nowe interpretacje Batmana, cudownie intrygująca i zwariowana Harley Quinn, nieśmiertelny Joker to bohaterowie filmów, czasami naprawdę kultowych. Warto podkreślić, że w uniwersum HBO tym razem mamy szansę zobaczyć zupełnie nowe filmy animowane z Mrocznym Rycerzem – co więcej, również takie, które nigdy wcześniej nie miały premiery na nośnikach fizycznych jak „Batman: Hush”, czy „Batman: Powrót Zamaskowanych Krzyżowców”. Szczególnie interesującym w tym kontekście widowiskiem jest ostatnia z wymienionych produkcji z Mrocznym Rycerzem w wersji z nieodżałowanym Adamem Westem. To pulpowa rozrywka, w której akcja łączy się z humorem, a komiksowe nawiązania z niezwykłą stylistyką.

  • Gry, filmy, komiksy – odmienne wizje, odrębne uniwersa

Adaptacje najważniejszych komiksów, choćby „Batman: Powrót Mrocznego: Rycerza”, nawiązania do filmów, żeby wspomnieć tylko „Suicide Squad”, a także rozwój dobrze znanych uniwersów – w animacjach twórcy mogą pozwolić sobie na formalne eksperymenty, odmienne wizje, własne interpretacje mitologii superherosów. Ale to nie wszystko. Bo w kolekcji HBO znajdziemy również produkcję z uniwersum Arkhamverse: serii gier elektronicznych, która zadebiutowała w 2009 roku za sprawą „Batman: Arkham Asylum”. Dynamiczna akcja w połączeniu z elementami zręcznościowymi i przygodowymi zachwyciła zarówno krytyków jak i graczy. Gdy w „Batman: Azyl na Arkham” Mroczny Rycerz ponosi porażkę z Riddlerem, musi zrobić wszystko, aby odzyskać z Arkham sekretny artefakt. Z czasem okazuje się, że pomoc przyjdzie z prawdopodobnie z najmniej oczekiwanej strony… gry, filmy, komiksy stanowią punkt wyjścia dla samodzielnych opowieści.

  • Historie stworzone przez wyjątkowo uznanych twórców z branży kina i komiksu

Bruce Timm to legendarny animator, który znany jest nie tylko za sprawą serialu „Batman: The Animated Series”, ale również innych produkcji. Karierę rozpoczął w 1981 roku w wytwórni Filmation, gdzie pracował przy takich animacjach jak: „He-Man and The Masters of the Universe”, „Blackstar” czy „Flash Gordon”. Dowodem jego wielkości jest również kreskówka „Liga sprawiedliwości”, „Młodzi tytani”, „Maska Batmana” czy „Powrót Jokera”. Niezwykle uznanym twórcą jest również Sam Liu, reżyser „Batman: Rok pierwszy”, „Niezwyciężonego Supermana”, „Wonder Woman: Bloodlines” czy animacji „Batman: Zabójczy żart”. Warto choćby zaznaczyć, że za scenariusz animowanej ekranizacji „Zabójczego żartu” odpowiada ceniony twórca komiksowy Brian Azzarello („100 naboi”, „Loveless”, „Joker”, „Wonder Woman”), który z szacunkiem odnosi się do komiksowych pierwowzorów, dbając jednak o rozwój uniwersum DC.

  • Czarny kryminał, thriller psychologiczny, komedia akcji – bardzo różne gatunki

Opowieść o zbrodni, zemście, prawie do samodzielnego wymierzania sprawiedliwości. W czarnym kryminale, niezwykle plastycznym, filmowo-literackim gatunku, realistyczny , a niekiedy również bardzo mroczny obraz rzeczywistości jest tak samo istotny jak intryga kryminalna. W takiej konwencji utrzymane jest choćby widowisko „Batman: Hush”. Akcja rozgrywa się przecież w Gotham City, mieście, które jest siedliskiem zła, źródłem bezprawia. Mroczny Rycerz, samozwańczy obrońca i wytrawny detektyw, doskonale wpisuje się w tradycję kina noir. Thriller psychologiczny, w którym wiodącym motywem jest badanie mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, znajdziemy z kolei w „Zabójczym żarcie”. Oglądając animację będziemy mogli przekonać się, jakie wydarzenia doprowadziły do transformacji przeciętnego obywatela w największe wcielenie zła, jakie kiedykolwiek grasowało po ulicach miasta Gotham. Komediowa akcja zaserwowana jest natomiast w przygodach Batmana oraz Harley Quinn. Cierpliwość herosa raz po raz wystawiana jest na ciężką próbę przez nieprzewidywalną naturę dawnej ukochanej Jokera. To historia, która stanowi dowód, że w superbohaterskiej formule znajdzie się również miejsce na prawdziwie szaloną komedię.

  • Cytaty, nawiązania, inspiracje – prawdziwy skarbiec dla fanów popkultury

Kim, tak naprawdę, jest Joker? Jaką tajemnicę nosi w sobie Harley Quinn? Co wiemy o Batmanie ze świata przyszłości? Czy w zbrodniczej działalności „Suicide Squad” znaleźć możemy kodeks prawdziwych bohaterów? Odpowiedzi znajdziemy w uniwersum DC Comics. Superbohaterowie DC Comics to symbole współczesnej popkultury. Pojawiają się w filmach, serialach, komiksach i grach, a jedne z najciekawszych opowieści znajdziecie w animacjach. W kolekcji superprodukcji HBO znajdziemy filmy z różnych uniwersów. Warto w tym miejscu wyróżnić choćby  filmy związane z serialem „Batman: The Animated Series” i jego kontynuacjami, czyli „Batman i Harley Quinn” oraz „Batman. Powrót Jokera”. Jeśli jesteście miłośnikami kina gangsterskiego czy filmów noir, cieszycie się na myśl o poszukiwaniu nawiązań do innych dzieł popkultury, cenicie sobie gatunkowe eksperymenty, to zestaw animacji DC dostępny na HBO jest dla Was.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here