W historii nauki znajdziemy prawdziwych mistrzów, wybitne uczone, twórców znanych, ale także nieznanych. Do drugiego grona zaliczyć można byłoby z pewnością Hypatię. Aleksandryjska filozofka, matematyczka; córka Teona z Aleksandrii. Zwana również „męczennicą nauki”. Legenda przypisuje Hypatii wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru.

Sekrety matematyki – życie Hypatii

Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. W tym tomie poznajemy jedną z pierwszych kobiet naukowców – filozofkę i matematyczkę Hypatię z Aleksandrii. Do jej największych odkryć legenda zalicza wynalezienie astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego używanego w nawigacji. Dzięki swojej tolerancji i otwartości była osobą bardzo szanowaną w Aleksandrii, a rozległa wiedza i umiejętność logicznego rozumowania powodowała, że zwracali się do niej o radę nawet przedstawiciele władz.

Nieznana, choć wielka – mistrzyni nauki

Hypatia była córką matematyka, astronoma i filozofa Teona z Aleksandrii, wykształcenie matematyczne odebrała najpewniej pod jego kierunkiem. Być może kształciła się w Atenach. Jednak prawdopodobnie nigdy nie opuściła rodzinnego miasta. Była aktywna na polu nauki i filozofii. Z komiksu dowiadujemy się, jak wielkim hartem ducha musiała wykazać się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. To ważna lekcja historia, a także interesujące spojrzenie na antyczną demokrację.

„Najwybitniejsi Naukowcy. Hypatia. Prawda w matematyce”

W historii nauki znajdziemy prawdziwe sekrety. Życie i dokonania Hypatii są na to najlepszym dowodem. Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, omawiające najważniejsze odkrycia bohaterki, oraz krótkie kalendarium jej życia. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here