Człowiek, który walczy z przeznaczeniem. Bogowie, którzy są patronami, ale również złoczyńcami. W greckiej mitologii znajdziemy niezwykle motywy i uniwersalne prawdy. „Odyseja”, jedno z ikonicznych dzieł antyku, to historia inspirująca od całych generacji. Nic dziwnego, że zyskała współczesne odczytanie za sprawą komiksowych twórców.

Grecki epos, czyli podróż w nieznane

„Odyseja” to kolejny tom serii komiksów opartych na mitach greckich. Po zakończeniu wojny trojańskiej i zniszczeniu Troi Ulisses natychmiast wsiada na statek, by jak najprędzej wrócić do Itaki, ukochanej żony Penelopy i syna Telemacha. Tak rozpoczyna się jego długa tułaczka, podczas której, ścigany gniewem bogów, napotka liczne przeciwności i niebezpieczeństwa, by w końcu, po powrocie do swojego królestwa, zastać je w stanie oblężenia przez zalotników żony.

Perfekcyjna forma – nowe odczytanie mitów

Pomysłodawcą serii „Świat mitów” i jej opiekunem merytorycznym jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry. Scenariusz napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki wykonał włoski rysownik Giovanni Lorusso. Twórcom udało się w niezwykle interesujący sposób odczytać wzory z antyku, a równocześnie nadać im walor uniwersalizmu. „Odyseja” pozostaje angażującą historią, w której rozrywkowa formuła łączy się z dramaturgią. Rysunki to miniaturowe arcydzieła, zakreślono w nich prawdziwe emocje – starcie bogów, śmiertelników, moc przeznaczenia.

Problematyka Odysei koncentruje się przede wszystkim na niezwykłych, często bardzo dramatycznych, przygodach władcy Itaki. Jego podróż może być odczytana jako metafora ludzkiego losu. Bohater epopei wędruje i mimo wielu trudów wciąż nie może dotrzeć do upragnionego celu. Odyseusz chce powrócić spod Troi do Itaki, swojego domu i ojczyzny.

„Świat Mitów” – historie inne niż wszystkie

„Odyseja” to najnowszy, choć nie jedyny rozdział cyklu „Świat Mitów”. „Dedal i Ikar” to pierwszy tom serii „Świat mitów” – komiksów opartych na greckiej mitologii. Niedawno koronowany król Krety – Minos – nakazuje genialnemu architektowi Dedalowi wybudowanie labiryntu, w którym uwięzi Minotaura, potwora zrodzonego przez jego żonę Pazyfae. W ramach serii ukazała się jeszcze adaptacja „Antygony”, „Króla Edypa” oraz „Illiady”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here