„Diuna”, kultowa powieść science fiction napisana przez Franka Herberta, stanowi wybitny materiał na adaptację. Niedawny film w reżyserii Denisa Villeneuve to dopiero początek serii planowanych ekranizacji. W planach jest już kontynuacja, a także serialowy prequel realizowany dla HBO Max. Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości możemy się doczekać również projektu animowanego, który będzie bazować na niezrealizowanej wizji Alejandro Jodorowsky’ego.


Spektakularny projekt mistrza fantastyki – nowa wersja „Diuny”

Kinowy projekt Jodorowsky’ego miał być prawdziwie monumentalnym, kilkugodzinnym (podobno pierwotna wersja trwała około 10h) dziełem z udziałem, między innymi, Orsona Wellesa, Salvadora Daliego, Geraldine i Mick Jagger. Chilijski reżyser chciał, aby ścieżkę dźwiękową opracował zespół Pink Floyd, natomiast do scenografii chciano zatrudnić H.R. Geiger – nieodżałowanego pomysłodawcę postaci obcego z kultowego horroru science-fiction w reżyserii Ridleya Scott.

W projekt zaangażowany był także Jean Giraud, wybitny rysownik posługujący się pseudonimem Moebius („Arzach”, „Incal”, „Blueberry”), który przygotował specjalne grafiki koncepcyjne do filmu. Rysunki w niezwykle detaliczny sposób oddają ducha i charakter uniwersum stworzonego przez Franka Herberta.

Wizja Jodorowsky’ego zostanie zrealizowana w formie serialu animowanego?

Niedawno znów zrobiło się o pomyśle Jodorowsky’ego, a to za sprawą bardzo szczególnej licytacji. Przedstawiciele grupy Spice DAO, którzy zajmują się handlem krypto-walutami i wsparciem dla kupujących NFT, nabyli książkę ze scenopisami Alejandro Jodorowskiego. Cena okazała się zawrotna – mówimy o kwocie 2,66 miliona dolarów. Teraz użytkownicy zrzeszeni wokół wspomnianej grupy chcieliby zrealizować własne wersje adaptacji Herberta.

TheSpiceDAO wydali oświadczenie, w którym zobowiązują się do przekształcenie książki w serial animowany, który miałby być udostępniany w usłudze streamingowej. Przedstawiciele grupy zachęcają też entuzjastów kryptowalut, którzy poparli całe przedsięwzięcie, do tworzenia projektów pochodnych, opartych na własności intelektualnej Jodorowskiego. Oczywiście problemem jest kwestia formalna i prawo do adaptacji – to znajduje się między innymi w gestii Briana Herberta, syna legendarnego twórcy, który dba o artystyczne dziedzictwo sławnego ojca.

Członkowie TheSpiceDAO po czasie przyznali zresztą, że choć nie posiadają oficjalnie własności intelektualnej arcydzieła Franka Herberta, to i tak będą chcieli zrealizować własną produkcję, która będzie nawiązywać do pomysłów mistrza science-fiction. W jaki sposób? Czas pokaże. Być może ostatecznie doczekamy się opowieści w formacie serialu animowanego. Warto przypomnieć, że liczni twórcy nawiązują do pomysłów literackiego oryginału.

Nowe projekty osadzone w świecie „Diuny

Co ciekawe, po sukcesie „Diuny”, która trafiła do kin w październiku tego roku, reżyser Denis Villeneuve ponownie stanie za kamerą. Tym razem kanadyjski reżyser nakręci adaptację powieści Atrhura C. Clark’a zatytułowaną „Spotkanie z Ramą”. W planach jest natomiast oficjalna kontynuacja kinowego hitu, a także serial realizowany z myślą o platformie HBO Max, która już wkrótce trafi na polski rynek streamingowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here