Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy w Polsce festiwal filmu animowanego. Aktualnie – w dniach 9-15 lipca – w Poznaniu odbywa się kolejna, 14 już edycja imprezy. Postanowiliśmy przyjrzeć się dodatkowym atrakcjom na festiwalowej mapce, a także zapytać organizatorów, co wyróżnia projekt.


ANIMATOR to impreza dla fanów animacji – filmów i seriali, gier komputerowych, komiksów, podróży, czyli przekraczania granic! W programie między innymi kino z Ameryki Południowej, najbardziej szalone propozycje z Adult Swim, specjalne warsztaty, spotkania z gwiazdami światowej animacji.

Festiwal to kilka bloków tematycznych, z których warto wyróżnić następujące punkty. Waszej uwadze szczególnie polecam kilka wybranych – PanAnimacja poleca – 5 najciekawszych wydarzeń festiwalu Animator!

Animator – impreza, która kwalifikuje do Oscara

Co stanowi podstawę i właściwy wyróżnik Animatora? Postanowiłem zapytać o to Olgę Sokal, rzeczniczkę prasową festiwalu, która podkreśla prestiż międzynarodowych konkursów, a także rekordową liczbę zgłoszeń z projektami filmowymi.

„Fundamentem festiwalu są cztery konkursy: trzy międzynarodowe – filmów krótkometrażowych, pełnometrażowych, w tym roku po raz pierwszy – seriali; a także filmów polskich ANIMATOR.PL. Tym razem napłynęła do nas rekordowa liczba zgłoszeń – trzykrotnie więcej niż w zeszłym roku – ponad 3320 filmów ze 108 krajów.” – podkreśla Olga Sokal, która doprecyzowuje skalę wydarzenia: „Na 14. edycję ANIMATORA najwięcej animacji filmowych i serialowych nadesłano z USA, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Otrzymaliśmy także zgłoszenia z takich państw jak Argentyna, Korea, Brazylia, Filipiny, Kazahstan, Uganda, czy Oman i Armenia.”

Skąd właściwie taki rekord? Olga Sokal odpowiada: „Na pewno dzięki łatwo dostępnej platformie zgłoszeniowej Film Freeway, która jest bardzo dobrze rozpoznawalna wśród twórców, dystrybutorów i producentów. Oczywiście, dużo zrobiła też ugruntowana pozycja festiwalu, w końcu to już 14. edycja. Znaczenie ma na pewno fakt, że to impreza, która – zawsze to podkreślamy i się tym chwalimy – jako jedna z trzech w Polsce ma status kwalifikującej do Oscara. To oznacza, że laureat Złotego Pegaza – czyli GRAND PRIX ANIMATORA – zgarnie 45 000 złotych i będzie miał ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji.

Wydarzenia specjalne, czyli korespondencja sztuk – magia animacji

Filip Kozłowski, Koordynator Programu i Konkursu na Animatorze, zwraca uwagę na charakter selekcji filmów na imprezę. „Podstawowym kryterium, które stosujemy w czasie selekcji jest jakość – wartość formalna, ideowa i treściowa. Pomysł, a także oryginalność. Staramy się znaleźć prawdziwe perełki, które będą się mienić bogactwem. Selekcja pozostaje czasochłonnym i niełatwym zajęciem. Komisja selekcyjna jest niezwykle surowa, jednak ostatecznie dostajemy prawdziwy crème de la crème. Naszym autorskim podpisem są wydarzenia specjalne. Co roku w czasie trwania Animatora pojawiają się projekty audio-wizualne, w których animacja łączy się z innymi dziedzinami sztuki – muzyką na żywo, literaturą, sztukami plastycznymi czy teatrem oraz tańcem. Nieustannie szukamy oryginalnych form prezentacji – dodatkowych, nieoczywistych kontekstów i tropów animowanych, które wzbogacą odbiór całości. Staramy się na nowo odkrywać i oswajać widzów z niezwykłym światem filmu animowanego” – podkreśla Filip Kozłowski.

Na interdyscyplinarność, swoistą korespondencję sztuk, zwraca uwagę również rzecznika prasowa festiwalu. „Naszą wizytówką są też wydarzenia specjalne, łączące animację z dźwiękiem. W tym roku zaprosiliśmy Mariusza Wilczyńskiego, który stworzył performance na żywo „Moja babcia będzie kiedyś księżniczką”. Do pokazu animacji reżysera obsypywanego deszczem nagród za film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zagrał młody, utalentowany wiolonczelista, Marcel Markowski. Widzowie usłyszeli utwory Tadeusza Nalepy i J.S. Bacha. W dawnej siedzibie banku przy ul. Masztalarskiej odbyło się  wydarzenie GALAXIES BETWEEN US. Do animacji Tomasza Duckiego muzykę elektroniczną na żywo zagrał poznański duet BLOKI. To dla nas ważne, by eksplorować nowe przestrzenie dla sztuki.

Różnorodna i bogata oferta – dla kogo przede wszystkim dedykowany jest festiwal?

Animatora tworzymy z myślą o wszystkich widzach i widzkach, niezależnie od wieku. W programie mamy propozycje dla najmłodszych, które przygotowujemy we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. To warsztaty tworzenia animacji w technice piksilacji i seanse filmowe w Muzie. Z drugiej strony jednak chcemy odczarować stereotyp dotyczący tego, że animacja to tylko produkcje dla dzieci. Proponujemy bloki filmów zaangażowanych społecznie, takie jak W NAS I MIĘDZY NAMI czy KOBIETY MAJĄ GŁOS. Jesteśmy też otwarci na tych, którzy są kreatywni i sami chcą się sprawdzić w roli twórców: dlatego przygotowaliśmy warsztaty ANIMACJA W PRAKTYCE czy warsztaty tworzenia gier wideo na silniku graficznym Unreal Engine 4 – to w sekcji ANIMACJA INTERAKCJA. GRY WIDEO. Z kolei dla profesjonalistów z branży audiowizualnej mamy konferencję ANIMATOR PRO, która w tym roku odbędzie się pod hasłem IN BETWEEN. A dla tych, którzy lubią po prostu dobre animowane seriale, mamy osobną sekcję, w której prezentujemy produkcje ADULT SWIM, czyli nocnego bloku programowego stacji CARTOON NETWORK. Długo by tak jeszcze wymieniać, słowem: każdy na ANIMATORZE znajdzie coś dla siebie, do czego zachęcamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here