Potężna moc przeznaczenia. Wiara w to, że legendy mogą być rzeczywistością. Orientalne uniwersum zamieszkiwane przez mistyczne istoty… „Raya i ostatni smok”, czyli najnowsza animacja z wytwórni Walta Disneya, to opowieść o przygodach samotnej wojowniczki z fantastycznego królestwa Kumandra, która usiłuje odnaleźć ostatniego smoka, aby ocalić swój świat.


Opowieść, w której mit łączy się z życiem

„Raya i ostatni smok” to podróż do fantastycznego świata Kumandry, w którym dawno, dawno temu ludzie i smoki żyli razem w harmonii. Kiedy złe siły zagroziły tej krainie, smoki się poświęciły, aby ocalić ludzkość. Obecnie, czyli 500 lat po tym wydarzeniu, to samo zło powraca. Samotna wojowniczka Raya próbuje odnaleźć tytułową istotę, aby przywrócić światło i nadzieję w jej podupadłym świecie. Podczas swojej niezwykłej podróży Raya nauczy się jednak, że do ratowania świata będzie potrzebowała nie tylko smoka, ale też pracy zespołowej i wzajemnego zaufania.

Niezwykła baśń i orientalna rzeczywistość

Przyjaźń i zdrada, lojalność i oddanie – oto motywy zapisane w historii „Raya i ostatni smok”. Fascynująca i zróżnicowana jest mitologia świata przedstawionego, w którym odnaleźć musi się bohaterka. Według legendy smoczyca Sisu, ostatnia spośród nich, obdarzyła pewien kamień magiczną mocą, która przepędziła Druuny – złowrogie czarne chmury – i przywróciła życie ludziom. Sens przepowiedni musi zostać wypełniona przez Rayę, księżniczkę Serca, która przechodzi próbę charakteru. A wszystko w czasie niezwykłej podróży. Bo „Raya i ostatni smok” to opowieść inspirowana kulturą – legendami oraz folklorem – południowo-wschodniej Azji, w tym Tajlandii, Wietnamu, Kambodży, Malezji, Indonezji i Laosu. Orientalna rzeczywistość utrwalona jest za sprawą obrazów, jak również muzyki, która określa charakter widowiska.

Charakterna księżniczka, czyli historia o dojrzewaniu

W centrum filmowych wydarzeń znajduje się oczywiście Raya, samotna wojowniczka, osierocona za młodu, córka jednego z władców Kumandry. Charakterna księżniczka może być symbolem zjednoczenia królestwa, którego mieszkańcy są wewnętrznie podzieleni, nieufni wobec przedstawicieli innych klanów. Raya to bohaterka, której tożsamość kształtuje się w drodze. Życiowe doświadczenia zyskują na znaczeniu z czasem, wraz z kolejnymi sekwencjami filmowego widowiska.

„Raya i ostatni smok”, nowa magia Disneya

Piękna, magiczna, bo orientalna, nowa animacja z wytwórni Disneya. „Raya i ostatni smok” to dosyć klasyczna, choć tak samo nieoczywista historia, w której motywem przewodnim jest między innymi potężna moc przeznaczenia. Wiara w to, że legendy mogą być rzeczywistością. Orientalne uniwersum zamieszkiwane przez mistyczne istoty. Baśniowa formuła zaskakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here