Niesamowity humor, pomysłowa akcja, fenomenalne połączenie słowa i obrazu – „Kto zje zielone jajka sadzone” to jedna z najbardziej oryginalnych książek dla dzieci spisanych piórem Dr. Seussa. Historia w rewelacyjnym przekładzie Stanisława Barańczaka na polskim rynku ukazała się za sprawą wydawnictwa Media Rodzina. Nic dziwnego, że Netflix zdecydował się na realizację serialu animowanego opartego właśnie na tym tytule.


Dr. Seuss – mistrz literatury dziecięcej

Podobno książka „Kto zje zielone jajka sadzone” jest tak naprawdę efektem dosyć niezwykłego zakładu pisarza z wydawcą. Otóż jedna ze wcześniejszych historii Dr. Seussa, konkretnie „Kot Prot”, został zrealizowany przy użyciu 236 słów. Jednak w przypadku kolejnej opowiastki amerykański twórca zdecydował się na karkołomny wyczyn, aby książka została spisana z użyciem ledwie 50 wyrazów. Efekt? Cudownie zadziwiający.

Dr. Seuss potrafił zresztą tworzyć prawdziwie niesamowite opowieści. Amerykański autor książek dla dzieci, które weszły do kanonu literatury tego gatunku, zrealizował kilkadziesiąt opowiastek, do których sam wykonywał cudowne ilustracje. Stało się tak również na kartach publikacji „Kto zje zielone jajka sadzone” w tłumaczeniu polskiego poety, nieocenionego Stanisława Barańczaka. Umiejętny przekład to prawdziwa sztuka. Intertekstualna gra, odpowiedni kontekst, a równocześnie walor edukacyjny i rozrywkowy. A wszystko zawarte w jednej książce.

„Kto zje zielone jajka sadzone” – magia opowieści

Zielone jajka? Co to za bajka? Pełna absurdalnego humoru książeczka napisana i zilustrowana przez mistrza amerykańskiej literatury dziecięcej – Dr. Seussa, autora popularnego „Kota Prota”. Kapitalny przekład Stanisława Barańczaka zachwyca lekkością i na długo zostaje w pamięci. Książka zawiera również oryginalny tekst – dla młodych czytelników próbujących swoich sił w nauce języka angielskiego.

„Kto zje zielone jajka sadzone” to wspaniała książka dla czytelników w każdym wieku, nie tylko dla dzieci, które mogą się do niej odnieść w sposób szczególny. Na bardzo wielu poziomach! Książka zawiera również oryginalny tekst – dla młodych czytelników próbujących swoich sił w nauce języka angielskiego. To, co cenne w tej pozycji oprócz szalonych rymów, to lekcja, jaką wynosi czytelnik, która brzmi: nigdy nie będziesz wiedział, czy coś lubisz, czy nie, jeśli tego nie spróbujesz!

Pełna absurdalnego humoru książeczka napisana i zilustrowana przez mistrza amerykańskiej literatury dziecięcej – Dr. Seussa, autora popularnego „Kota Prota” stała się również podstawą serialu animowanego Netflixa. W kreskówce poznajemy Guya i Sama, którzy wyruszają w podróż, aby ocalić pewne zagrożone zwierzę. Po drodze nauczą się, czym są nadzieja i przyjaźń… oraz jak smakuje pewna pyszna ryba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here