Dorastanie to niełatwy, choć piękny i emocjonujący czas. W jaki sposób określić swoje miejsce w świecie? Zwłaszcza gdy żyje się w cieniu legendy. „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”, książka spisana piórem Nancy Springer, to niesamowicie interesujące odczytanie wzoru opowieści detektywistycznych – propozycja idealna nie tylko dla fanów Sherlocka Holmesa. Tytuł z gatunku literatury młodzieżowej w Polsce ukazał się za sprawą wydawnictwa Poradni K.


Legenda zyskała nowe życie – pomysłodawczynią Nancy Springer

Nancy Springer jest autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Seria książek o Enoli Holmes powstała dzięki Sherlockowi Holmesowi, który jest ulubionym bohaterem amerykańskiej powieściopisarki. Springer pozostaje też pod wpływem opowieści arturiańskich, a także historii Robin Hooda. Świadome wykorzystywanie literackiego dziedzictwa, a przy okazji niesamowity talent do tworzenia rozrywkowych opowieści, poskutkował realizacją serii „Enola Holmes”. Legenda najsłynniejszego detektywa na świecie zyskała nowe życie.

„Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” – własna misja siostry Sherlocka

Chyba w każdej rodzinie możemy znaleźć sekrety i tajemnice. Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy chcieliby zatrzymać Enolę w szkole z internatem, dziewczynka wyjeżdża do Londynu, by odszukać matkę. Tu rozwiązuje serię zagadek kryminalnych i jednocześnie stara się unikać braci, którzy próbują ją odzyskać. Właśnie w taki sposób rozpoczyna się osobista misja siostry Sherlocka. Młoda detektyw rozpoczyna własną ścieżkę kariery.

Ciekawska, charakterna, bystra i odważna, czyli Enola Holmes

Zgodnie z XIX wiecznym prawem o życiu czternastoletniej dziewczyny decydować ma jej starszy brat Mycroft. Holmes decyduje się wysłać pannę na pensję, dzięki czemu bohaterka powinna zyskać niezbędne wykształcenie. Tyle tylko że Enola jest dosyć krnąbrna, na pewno charakterna, nie boi się mówić tego, co myśli. Nancy Springer skonstruowała postać zdeterminowaną, aby samodzielnie decydować o swojej przyszłości.

Amerykańska pisarka opisała przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa, osadzając fabułę swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a. Czytelnik ogląda Londyn oczami dziewczyny, mającej odwagę przeciwstawić się wiktoriańskim konwenansom. Springer postarała się również o to, aby oddać panoramiczny obraz dawnego, niezwykle złożonego świata. W pierwszym tomie serii opisane zostało codzienne życie, zwyczaje, ubiory, zasady, a także – rzecz jasna – detektywistyczne sprawy.

Seria dla fanów nietypowych opowieści detektywistycznych

Dorastanie to istotnie niełatwy, choć piękny i emocjonujący czas. W jaki sposób określić swoje miejsce w świecie? Między innymi na to pytanie stara się odpowiedzieć tytułowa bohaterka książki „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”. Nancy Springer opracowała fascynujące uniwersum – losy Enoli powinny zaangażować szczególnie tych czytelników, którzy uwielbiająca opowieści detektywistyczne. Emocje, tajemnice, kryminalne intrygi – naprawdę interesująca propozycja.

Enola Homes, nastoletnia detektywka z dziewiętnastowiecznego Londynu, stała się słynna dzięki ekranizacji Netflix z Millie Bobby Brown w roli głównej. Scenariusz oparty został na pierwszym tomie serii Nancy Springer – „Sprawa zaginionego markiza”. Poznajcie pozostałe przygody młodszej siostry słynnego Sherlocka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here