Projekt kwestionariusza PanAnimacji to seria bardzo nietypowych wywiadów, dzięki którym będziecie mogli poznać prawdziwych magików świata ze ruchomych obrazów. Pojawią się absolutni klasycy, ale też obiecujący debiutanci. Uznani mistrzowie, scenarzyści, reżyserzy, producenci, komiksiarze – nie tylko zresztą z rodzimego podwórka!


Artysta o wyjątkowo charakterystycznym stylu, w którym baśniowy mrok łączy się z psychodeliczną fantastyką, co widać choćby za sprawą teledyskowych form, kiedy słowiańska mitologia łączy się z metalowymi dźwiękami. Tym artystą jest nie kto inny, a Kamil Wójcik – głównie twórca animacji 2D, ale również autor krótkich komiksów. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, Wójcik jest między innymi autorem plakatów i spotu Konkursu Głównego w ramach 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Niedawno ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej został absolwentem plastyka z Jarosławia. Wielokrotny laureat Złotego i Srebrnego Tobołka O!PA (m.in. za film film „A gdyby…” Kategoria OFF & Go!, „Gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść”, Kategoria Animowane Fraszki) LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2014 ZA FILM „A GDYBY…” (Kategoria OFF & GO!). Urodził się na wschodzie Polski – w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca, przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach. Jego wyjątkowa wrażliwość i popkulturową erudycję zobaczyć można między innymi w animowanych perełkach takich jak „Psotnik w Szklanej Pułapce”. W jaki sposób nasz bohater mógłby zdefiniować kino animowane? Czy jest film, który szczególnie go wzrusza? Z jakim bohaterem mógłby przegadać całą noc? Nad czym obecnie pracuje? Poznajcie niezwykły świat animacji Kamila Wójcika!

 • Animacja to dla Ciebie… (próba zdefiniowania fenomenu) Animacja jest nieograniczonym medium, za pomocą którego można przedstawić co się tylko zechce, w zasadzie bez niczyjej pomocy i nie wychodząc z domu.
 • Ulubiony reżyser, który wywarł na Ciebie szczególny wpływ
  Nie potrafię wybrać ulubionego, ale jednym z pierwszych, którym mocno się inspirowałem w swoich pracach był Tim Burton.
 • Artysta wizualny, którego prace podziwiasz od lat?
  Robert Valley. Bardzo podoba mi się jak przegina perspektywę, jak rozciąga postacie i jak prowadzi narracje w swoich animacjach.
 • Filmowy bohater, z którym mógłbyś przegadać całą noc?
  Myślę, że niezapomnianym doświadczeniem byłaby możliwość przedyskutowania całej nocy z Bartonem Finkiem na tematy blokady twórczej, niezależności, piekła i śmierdzących ścian.
 • Największy złoczyńca w dziejach animacji, to
  Bartek Kędzierski. A tak na serio, absolutnie zły, niegodziwy, sadystyczny, wredny, najczarniejszy złoczyńca to zdecydowanie Sędzia Doom! W końcu to on stworzył sos, czyli jedyną substancję, która może zabić animków!
 • Kreskówka Twojego dzieciństwa, to…„Godzilla”, „Wilk i zając”, „Spiderman” i co tam jeszcze zdarzało się złapać w telewizji.
 • Serial animowany, który mógłbyś oglądać bez końca?
  „Family Guy”- najlepszy dodatek do obiadu, polecam czwarty sezon.
 • Najbardziej wzruszający film, jaki widziałeś, to…
  Ostatnio wszystko łatwo mnie wzrusza, ale film, który robi to za każdym razem odkąd go pierwszy raz zobaczyłem to „Blow”.
 • Komiks, który jest Twoim ulubionym…?
  Rzadko czytam komiksy, ale największa kolekcja jaką miałem to był „Spiderman” i „Kaczor Donald”, więc obstawiałbym te właśnie.
 • Komiks, książka, gra, która powinna stać się podstawą animacji…
  Nie wiem czy powinny, ale z chęcią zobaczyłbym w formie animacji.
  Komiks: Frank Miller „Sin City”
  Książka, opowiadanie: Joe Hill „Ostatnie tchnienie”
  Gra: Darkwood studia Acid Wizard
 • Ulubiona polska opowieść animowana, to…?
  Zdecydowanie za mało znam polskich animowanych opowieści, żeby mieć swoją ulubioną, ale jedną z ciekawszych, którą ostatnio widziałem była „Myszochujek” Krzysztofa Babasaki.
 • Jaką wytwórnię filmów animowanych cenisz najbardziej? (może być polska, może być zagraniczna)
  Londyńskie studio animacji „The Line”.
 • Ostatni film/serial, który wywarł na Tobie największe wrażenie?
  Animowany film „Spider-Man Uniwersum”- uważam, że zrobił ogromny przełom w animacji.
 • W pracy twórczej najważniejsze jest dla Ciebie to, aby…
  Zacząć i skończyć.
 • Aktualny projekt, nad którym pracujesz, to…
  Komercyjnie od roku robię razem z Katarzyną Kaczmarek cutsceny do gry. W sierpniu powinien pojawić się pierwszy zwiastun, a póki co nie mogę zdradzić więcej szczegółów.
  Natomiast po godzinach próbuję podomykać kilka swoich scenariuszy, które chcę wkrótce zacząć realizować.

Komary w czekoladzie na facebooku, internetowa strona artysty.

Za udostępnienie zdjęć do wywiadu dziękuję Kamilowi Wójcikowi. Przygotowaniem planszy tytułowej kwestionariusza zajął się Strigiform.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here