Japońska wytwórnia Ghibli, na czele której stoi żywa legenda animacji – Hayao Miyazaki, zapowiada realizację dwóch nowych filmów rysunkowych!

Informacje dawkowane są oszczędnie. Stopniowo. Pierwsza z nich wiąże się z tym, że zwierzęcym patronatem roku 2020 będzie szczur, który w japońskiej kulturze „Jest symbolem dobrobytu ze względu na ich płodność, mówi się też o tym, że szczury są swoistymi aniołami boga płodności. Mamy nadzieję, że nastrój społeczeństwa – będącego w stanie stagnacji – zostanie odnowiony, a najbliższe miesiące będą czasem nadziei” – czytamy w noworocznej wiadomości przedstawicieli wytwórni, którzy odnoszą się w ten sposób do klęsk żywiołowych – tajfunu Hagibis, trzęsienia ziemi w Tokio – nawiedzających w ubiegłym roku Kraj Kwitnącej Wiśni.

Być może jest to jakaś sugestia, co do tematyki nowego filmu, który oficjalnie pojawił się w zapowiedziach. Problematyka związana z ekologią, cywilizacyjnymi przemianami, może być interesującą treścią zrealizowaną w formacie kina rysunkowego.

Drugim projektem jest film reżyserowany przez Miyazakiego. Animacja powstaje na bazie prozy z 1937 roku spisanej piórem Genzaburô Yoshino, twórcy literatury dziecięcej, który w swojej książce opowiada o 15-letnim chłopcu i jego wuju. Według zapowiedzi jest to pełna ideałów młodości historia, w której młody bohater konfrontuje się ze światem cierpienia oraz nędzy, co również odnosi się do społecznej problematyki.

Japońska wytwórnia postanowiła również udostępnić wszystkie swoje produkcje do kupienia w formie cyfrowej. Co więcej, przedstawiciele Ghibli podpisali jakiś czas temu umowę z HBO na prawa do streamowania swoich filmów w ramach platformy HBO Max, która ma zadebiutować wiosną 2020 roku.

Wszystkim miłośnikom japońskiej animacji polecam zapoznać się z kawałkiem historii sztuki filmów rysunkowych – zobaczcie 64 filmowe perełki z lat 1917-1941!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here