Projekt kwestionariusza PanAnimacji to seria bardzo nietypowych wywiadów, dzięki którym będziecie mogli poznać prawdziwych magików świata ze ruchomych obrazów. Pojawią się absolutni klasycy, ale też obiecujący debiutanci. Uznani mistrzowie, scenarzyści, reżyserzy, producenci, komiksiarze – nie tylko zresztą z rodzimego podwórka!
Kajetan Wykurz – rocznik 1983. Absolwent liceum plastycznego i kierunku filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Zawodowo zajmuje się ilustracjami do książek dla dzieci. Jego historie publikowane były m.in.: w „Kolektywie”, „Bicepsie” i antologiach konkursu MFKiG. Laureat drugiego miejsca w tymże konkursie za komiks „Fotoalbum” (scen. Michał Lebioda), wyróżnienia za komiks „Traf” (scen. Magda Kożyczkowska), oraz trzeciego miejsca w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim za pracę „Zabawa w Wojnę”. Autor tytułowej postaci i współautor (wraz z Michałem Lebiodą) komiksu „Demoniczny Detektyw”. Razem ze scenarzystą, Maciejem Andrysiakiem, stworzył też część webkomiksowej mini serii urban-fantasy: „Portal”. Z zamiłowania kinoman, który swoją pasją i wiedzą dzieli się na fanpage’u Kino Kajetana.
Wykurz szerszej publiczności dał się poznać jako autor komiksowej serii „Maja i Minizaury”, w której try dinozaury z kosmosu przybywają na Ziemię, aby się na niej osiedlić. Planetę zamieszkują inne, dużo większe od nich istoty. Jedną z nich jest jedenastoletnia Maja. Czy dziewczynce uda się nawiązać z minizaurami nić porozumienia i zdobyć ich zaufanie? I czy świat gigantów nie będzie dla naszych małych bohaterów zbyt niebezpieczny? Komiks nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”.
Autora – grafika, ilustratora, scenarzystę i rysownika komiksów – postanowiłem zapytać o to, jak można zdefiniować fenomen animacji, który z klasycznych złoczyńców jest jego ulubionym, a także – między innymi – jaka jest kreskówka z dzieciństwa, do której najchętniej wraca. A co z tym wszystkiego wspólnego ma „Park Jurajski”? Zapraszam do lektury wywiadu!
- Animacja to dla Ciebie…
Esencja piękna, uchwycona w ruchu. Dobra animacja, to taka, która nie jest przeładowana efektami, czy innymi bajerami. Jest jej dokładnie tyle, ile powinno być. To taki film w wersji wydestylowanej.
- Ulubiony reżyser, który wywarł na Ciebie szczególny wpływ
Nie będę oryginalny: Spielberg. Jego blokowanie i inscenizowanie scen zawsze przyprawia mnie o szczękopad.
- Artysta wizualny, którego prace podziwiasz od lat?
Glenn Keane. Jego podejście do bryły w animacji mogło by być tematem całej pracy doktorskiej.
- Filmowy bohater, z którym mógłbyś przegadać całą noc?
Alan Grant z „Parku Jurajskiego”. I niekoniecznie o dinozaurach. Myślę, że na tematy filozoficzne też miałby sporo do powiedzenia. I łączy nas strach przed technologią.
- Największy złoczyńca w dziejach animacji, to
Łoo panie! Wybór spory… Ale chyba jednak Skaza z „Króla Lwa”…. Albo Frollo… Kurczę, nie umiem zdecydować.
- Kreskówka Twojego dzieciństwa, to…
- Serial animowany, który mógłbyś oglądać bez końca?
Nie mam tendencji do powtarzania seriali. Wyjątkiem jest może „Futurama”. Co jakiś czas muszę wrócić.
- Najbardziej wzruszający film, jaki widziałeś, to…
Ja tam zawsze ryczę na „Forreście Gumpie”. Ale kiedyś bardzo przeżywałem „Moją dziewczynę”. Może dlatego, że grająca główną rolę Anna Chlumsky była moim pierwszym filmowym crushem.
- Komiks, który jest Twoim ulubionym…?
Chyba seria „Blacksad”.
- Komiks, książka, gra, która powinna stać się podstawą animacji…
No ja bym bardzo chętnie zobaczył moją „Maję i minizaury” w wersji animowanego serialu.
- Ulubiona polska opowieść animowana, to…?
Kiedyś to były „Przygody Misia Coralgola”… Teraz… może „Katedra” Bagińskiego..?
- Jaką wytwórnię filmów animowanych cenisz najbardziej? (może być polska, może być zagraniczna)
Cartoon Saloon. Ich stylówa jest obłędna. I jakie piękne historie… Nie mogę się doczekać ich „Wolfwalkers”.
- Ostatni film/serial, który wywarł na Tobie największe wrażenie?
„Może pora z tym skończyć” Kaufmana/ „Devs” Alexa Garlanda
- W pracy twórczej najważniejsze jest dla Ciebie to, aby…
Mieć święty spokój. Bardzo łatwo się rozpraszam. Dlatego wolę pracę z domu, niż w studiu. Średni ze mnie drużynowiec.
- Aktualny projekt, nad którym pracujesz, to…
„Maja i minizaury, tom 4”. Na razie w bardzo wczesnej fazie obmyślania historii.
Poznajcie magiczny świat ilustracji na profilu Kajetan Wykurz Arts, a także ciekawostki ze świata filmu na Kino Kajetana! Projekt graficzny kwestionariusza opracował Strigiform.