Dom to miejsce, w którym możemy czuć się bezpiecznie. Azyl, przystań, oaza spokoju… a czasami lądowisko dla statku kosmicznego z załogą pradawnych gadów na pokładzie… tak to wszystko zaczyna się przynajmniej w komiksowej serii „Maja i Minizaury” stworzonej pędzlem i piórem niezwykle utalentowanego Kajetana Wykurza!


Czy wiecie, że nazwa dinozaury oznacza podobno tak naprawdę „straszne jaszczurki”? Jednak dinozaury nie były jaszczurkami, ani nie były z nimi blisko spokrewnione. Reprezentują natomiast oddzielną grupę gadów, z których wywodzą się bohaterowie komiksowej serii zaprezentowanej przez wydawnictwo Egmont. Jest brawurowo, a co najważniejsze – oryginalnie.

Trzy dinozaury z kosmosu przybywają na Ziemię, aby się na niej osiedlić. Planetę zamieszkują inne, dużo większe od nich istoty. Jedną z nich jest jedenastoletnia Maja. Czy dziewczynce uda się nawiązać z minizaurami nić porozumienia i zdobyć ich zaufanie? I czy świat gigantów nie będzie dla naszych małych bohaterów zbyt niebezpieczny? Komiks nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci” to bardzo ciekawie pomyślana przygoda nasączona humorem i niezwykle pozytywną aurą historii familijnej.

Kajetan Wykurz z wyczuwalną lekkością, a równocześnie dbałością o detal bawi się warstwą graficzną albumu. Pewną ręką nakreślił barwny świat, który ujęty jest w kreskówkowej stylistyce. Kolorami zajął się Robert Siennicki, prawdziwy magik w zakresie liternictwa, jak i nakładania tonacji pigmentów. Dynamiczne kadrowanie i ciekawie rozplanowane panele stanowią dowód nie tylko na artystyczny zmysł, lecz również wyczucie formy przez Kajetana Wykurza – komiks mógłby stać się z pewnością podstawą animowanej serii dedykowanej młodszej, ale i starszej widowni. Bo uniwersalizm to naturalna siła.

Paleontologiczne odkrycia, kosmiczna przygoda, tajemnice nie z tej Ziemi, a dodatkowo żywe, tętniące wszystkimi kolorami tęczy emocje – oto elementy, z których wyłania się uniwersum „Mai i Minizaurów”. „Odnaleziony świat”, komiks nagrodzony w trzeciej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”, stanowi bardzo udane rozpoczęcie serii – fantastycznej w formie i treści!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here