Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej, producent kultowych serii o „Reksiu”, „Bolku i Lolku” czy Baltazarze Gąbce powraca do ambitnych planów. Pod koniec grudnia ubiegłego roku ruszyły bowiem prace nad kontynuacją serii „Pampalini – łowca zwierząt”. Co więcej, nie jest to jedyny projekt, który Studio Filmów Rysunkowych będzie realizować w 2021 roku.
Co ciekawe, serial o słynnym łowcy to nie jedyny nowy projekt Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Od końca grudnia trwają również prace koncepcyjne nad całkowicie nowym serialem skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Projekt nosi roboczy tytuł „Biuro śledcze”, a jego bohaterowie będą uczyć konstruktywnego rozwiązywania problemów i zagadek. Agenci biura, dzięki nieszablonowemu podejściu do nauki będą nie tylko objaśniać dzieciom skomplikowaną rzeczywistość, ale także zachęcać do zdobywania wiedzy. Wraz z końcem grudnia zakończył się remont Willi Rotha czyli historycznego budynku Studia Filmów Rysunkowych, natomiast do końca pierwszego kwartału 2021 zostanie wyłoniony wykonawca Centrum Bajki i Animacji.
Dla wszystkich zainteresowanych tematem polecam niedawną publikację „Królowie bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych”. Bo choć każdy zna Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbkę, to nie każdy może wiedzieć, że wszystkie te postaci są efektem pracy jednego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – miejsca pełnego pasjonatów, którzy w szarych latach PRL-u poruszali masową wyobraźnię. A co działo się za zamkniętymi drzwiami?
Pojawiali się i znikali tajemniczy milionerzy, a wraz z nimi obiecane pieniądze, rozgrywały się sceny zazdrości, w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął też sam dyrektor. A może to tylko fikcja wymyślona przez królów bajek? Jedno jest pewne: w studiu działy się rzeczy nadzwyczajne. Podział na „bolkowców” i „reksiowców”, tajna ściana otwierana na ustalone hasło, wykorzystywanie sztucznego miodu zamiast kleju. Ta książka to nostalgiczna opowieść o nieposkromionej wyobraźni i o twórcach, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej animacji. Partnerem wydania jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Książka spisana piórem Leszka K. Talko oraz Karola Vesely’ego ukazała się za sprawą starań oficyny Czarne.