Opowieść o sztuce nasyconej melancholią, politycznej walce i miłości u progu końca kulturowej rewolucji… „They Shot the Piano Player” to hiszpański film animowany z 2023 roku w reżyserii duetu Fernando Trueba i Javiera Mariscala. Punktem wyjściowym opowieści są losy brazylijskiego pianisty jazzowego, Tenório Júniora, którego obiecująca kariera zostaje brutalnie przerwana na tle burzliwych wydarzeń politycznych w Ameryce Łacińskiej lat 60. i 70. XX wieku…

Bossa Nova w cieniu dyktatury

Dźwięki wojny, czyli poruszenia serca. Bo muzyka odgrywa kluczową rolę w „They Shot the Piano Player”. Filmowy spektakl zanurza widza w rytmach Bossa Novy, popularnego wówczas gatunku muzycznego wywodzącego się z Brazylii. Melancholijne melodie i delikatne rytmy Bossa Novy kontrastują z mrocznym tłem politycznym animacji. Tenório Júnior staje się symbolem uciszanych artystów i wolnych duchów, których głosy zostały stłumione przez reżimy dyktatorskie.

Hołd dla brazylijskiej kultury

Oprócz Bossa Novy, „They Shot the Piano Player” jest bogaty w odniesienia do latynoskiej kultury. Animacja Mariscala czerpie z brazylijskiej sztuki ludowej, folkloru i kinematografii, tworząc barwny i tętniący życiem obraz Ameryki Łacińskiej. Na ekranie pojawiają się słynne brazylijskie pejzaże, od tętniących życiem ulic Rio de Janeiro po rozległe amazońskie lasy. To niezwykle piękna, symboliczna forma sztuki.

Tragiczny los artysty na tle historii

Jednak warto pamiętać, że „They Shot the Piano Player” to nie tylko film o muzyce, ale także o tragicznych wydarzeniach, które naznaczyły historię Ameryki Łacińskiej w XX wieku. Tenório Júnior staje się ofiarą „Operacji Kondor”, tajnej kampanii represji politycznych wymierzonych w lewicowych działaczy i artystów przez rządy wspierane przez Stany Zjednoczone. Twórcy animacji bynajmniej nie oszczędzają widza, ukazując brutalność dyktatur i bezwzględność represji.

„They Shot the Piano Player” to poruszający i pięknie animowany film, który łączy w sobie muzykę, sztukę i historię, by opowiedzieć tragiczną historię o walce o wolność w czasach opresji. Trueba i Mariscal tworzą dzieło, które jest jednocześnie hołdem dla brazylijskiej kultury, jak i bolesnym przypomnieniem o mrocznych kartach historii Ameryki Łacińskiej.

Recenzowaną animację zobaczycie na festiwalu ANIMATOR.

Więcej na temat filmów z Konkursu Pełnometrażowego tutaj: https://animator-festival.com/…/poznaj-konkursowe…/

Karnety są dostępne do wyczerpania zapasów!
https://www.bilety24.pl/…/485-karnet-17-mffa-animator

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here