Organizatorzy festiwalu ANIMATOR, w przestrzeniach Schronu, przygotowali dla Was przerażający pokaz festiwalowych KOSZMARYNEK. W czasie trwania imprezy zaprezentowanych zostanie dziewięć animacji balansujących na granicy absurdu, surrealizmu i erotyki, przeznaczonych dla widzów powyżej 18. roku życia.

Kuratorką pokazu jest Tessa Moult-Milewska, doświadczona polsko-brytyjska reżyserka i scenarzystka animacji. Pracowała przy m.in.: krótkometrażowych filmach oraz serialach animowanych, reklamach czy serialach dla dzieci. Ukończyła również reżyserię animacji na National Film and Television School. Jest selekcjonerką konkursu seriali oraz konkursu pełnometrażowego na 17. MFFA Animator.

Jakie kryteria decydują o wyborze animacji do festiwalowego programu?

„W tym roku w ramach konkursu seriali odbędą się dwa programy – jeden dla dorosłych, drugi dla dzieci. W ocenie filmów przyglądaliśmy się zarówno warsztatowi wizualnemu jak i na przesłaniu historii…” – podkreśla koordynatorka programu.  „Docenialiśmy pozycje, które podchodzą ambitnie do najmłodszych widzów, zaskakują formą lub opowieścią. Czasami pojawiają się pozycje opowiadające naprawdę ciekawe historie, ale których warstwa animacji przypomina raczej infografikę. Pojawiają się też piękne animowane obrazy, jednak nie pokażemy ich, jeśli nie towarzyszy im zgrabnie opowiedziana historia. Bywa też, że długość animacji jest niewspółmierna do przekazu i rezygnujemy z filmu, gdyż jest po prostu tak długi, że musielibyśmy usunąć kilka innych, równie dobrych filmów, by mógł się zmieścić…” – zaznacza Tessa Moult-Milewska.

Jak wygląda proces selekcji animacji?

„Sam proces oglądania filmów rozpoczęłam na kilka tygodni przed obradami, starając się oglądać 3 do 5 filmów dziennie, tak by móc z oglądania czerpać przyjemność i nie “przedawkować” ilości oglądanych filmów. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, pojawiły się liczne produkcje, które zachwycały mądrością, solidnym warsztatem narracyjnych oraz wizualnym, w kwestii których, razem z Filipem Kozłowskim, byliśmy bardzo zgodni.  Podczas naszych obrad najwięcej czasu spędziliśmy dyskutując o filmach, w których nie byliśmy zakochani, a jednak dostrzegliśmy ich różne atuty. Ta część selekcji jest dużo bardziej wymagająca i może czasami wydawać się niesprawiedliwa, ponieważ co człowiek, to gust, a z filmów naprawdę dobrych, trzeba odrzucić czasem nawet większość. Na szczęście w tym roku poszło nam bardzo zgrabnie i nie mieliśmy wielu dylematów…” – zaznacza animatorka.

Co rozumiesz pod hasłem horror/groza w kontekście sztuki animacji

„Czas jaki jest potrzebny na jej wykonanie? Żarty na bok – animacja jako medium daje twórcom ogromną wolność w ucieleśnianiu ich wizji, szczególnie w filmach autorskich. Kiedy przez 4 lata prowadziłam Warsaw Animation Film Festival, miałam okazję obejrzeć ogromną ilość wysyłanych filmów i muszę przyznać, że trochę niepokoi mnie mrok wydobywający się z umysłów twórców filmów animowanych. Z drugiej strony, może to zdrowsze podejście, aby tę grozę katalizować w formie sztuki? Sama jako twórczyni mam tendencję do opowiadania historii, które uchodzą za mroczne, ale jednocześnie zawierają w sobie humor i komentarz na temat rzeczywistości.  Wybierając filmy na Koszmarynki, sięgnęłam po kilka swoich ulubionych pozycji, część z nich była zresztą wcześniej prezentowana w ramach selekcji konkursowej Animatora czy WAFF…” – zaznacza Moult-Milewska, która dodaje: „Podczas projekcji zobaczymy ciała obdzierane ze skóry, rozrywane na kawałki, obłęd i utratę tożsamości, sex ze śmiercią, narkotyczne tripy, strzelanki i zabawę erotyzmem. Naprawdę myślę, że będzie można się przy nich też świetnie bawić, bo są przy tym pełne wyobraźni, humoru, piękna oraz przede wszystkim solidnie skonstruowanymi opowieściami, czasem nawet z morałem…” – podkreśla selekcjonerka.

Szczegóły sprawdzicie tutaj : https://animator-festival.com/…/skrzynia-skarbow…/

Bilety dostępne online na Bilety24.pl : https://www.bilety24.pl/cms/animator-festival

ANIMATOR Estrada Poznańska Kino Muza w Poznaniu Polski Instytut Sztuki Filmowej Grupa Badawcza Polska Animacja SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji Studio Animacji -Stopklatka-

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here