Uciec, ale dokąd? Wyzwolić się, lecz od czego? „Sen Sultany” to hiszpańsko-niemiecka animacja z 2023 roku, w reżyserii Isabel Herguera, która zabiera widzów w podróż do fantastycznego królestwa, gdzie władzę dzierżą kobiety. Film bazuje na opowiadaniu o tym samym tytule z 1905 roku autorstwa Rokeyi Hossain, pionierki bengalskiego feminizmu.

Animowana, surrealistyczna dokumentalna opowieść o Inés z Hiszpanii, która podczas pobytu w Indiach natrafiła na feministyczne opowiadania science-fiction z 1905 roku zatytułowane „Sen Sultany”. Bengalska myślicielka i pisarka Rokeyi Hossain opisuje w nim utopię zwaną Ladyland, w której mężczyźni muszą pozostać w domu, a kobiety mogą swobodnie się poruszać i rozwijać. Kobiety mają prawo do samostanowienia, żyją w pokoju, zarządzają i mają otwarty dostęp do edukacji. A mężczyźni? W Ladyland są zamknięci.

Książka stanowi w filmie punkt wyjścia do ukazania magiczno-realistycznej wizji roli kobiet w przeszłości i teraźniejszości, dynamiki między obiema płciami oraz znaczenia marzeń i snów. Inés kończy swoją podróż, odwiedzając współczesnych myślicieli, w tym Mary Beard i Paula B. Preciado, ojca w Rzymie i spotyka się z opuszczonymi i zaniedbanymi wdowami z Wryndawany. Każda część filmu przedstawiona jest w niepowtarzalnym pod względem wizualnym stylu. Pojawia się tu technika atramentu i akwareli, cieniowania, a także tradycyjne wzory Mehndi. Senne animowane obrazy, połączone z nastrojowymi ujęciami malowanymi henną i akwarelami, zmieniają ten film w magiczną opowieść o roli i znaczeniu kobiet.

„Sen Sultany” to nie tylko interesująca formalnie animacja, ale również mądra opowieść o władzy, równości płci i dążeniu do ideału. Twórcy filmu poruszają ważne kwestie społeczne i skłania do refleksji nad rolą kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie.

Warto zwrócić uwagę na to, że animacja Isabel Herguera czerpie z bogatej tradycji baśni i legend indyjskich. W filmie znajdziemy wiele nawiązań do folkloru, a niektóre postacie i motywy mogą być znajome miłośnikom hinduskiej mitologii.

Sultana’s Dream, reż. Isabel Herguera
25 czerwca (wtorek), godz. 17:30, Kino Muza, sala 1
https://www.bilety24.pl/…/485-panorama-sen-sultany-ad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here