„Japan Sinks: 2020” to seria anime z 2020 roku, za projekt reżyserii odpowiada Masaaki Yuasa, który w tym roku będzie gościem specjalnym festiwalu Animator. Serial jest adaptacją powieści science fiction o tym samym tytule z 1973 roku autorstwa Sakyo Komatsu. Akcja rozgrywa się w 2020 roku i opowiada historię rodziny Muto, która zmaga się ze skutkami katastrofy naturalnej, która powoduje zatonięcie Japonii.

Masaaki Yuasa, urodzony w 1965 roku w Prefekturze Fukuoka w Japonii, to reżyser filmów animowanych, który zdobył międzynarodowe uznanie swoimi wyjątkowymi produkcjami.W jego twórczości często pojawiają się trudne i poważne tematy połączone z eksperymentalną formą animacji.

Wizualny majstersztyk, czyli widmo apokalipsy

Już od pierwszych scen „Japan Sinks: 2020” zachwyca wizualną stroną. Yuasa wykorzystuje swój charakterystyczny styl, aby odtworzyć drobiazgowo świat – perspektywę końca cywilizacji. Sceny katastroficzne są szczególnie imponujące, realistycznie przedstawiając chaos i zniszczenie powodowane przez trzęsienia ziemi i powodzie. Znać w tym wszystkim autorski znak twórcy, który stawia jednak nie tylko na formę, ale treść oraz symbolikę.

Mroczna historia o przetrwaniu

Bo oprócz bardzo sugestywnej oprawy wizualnej, „Japan Sinks: 2020” oferuje również mroczną i poruszającą historię o końcu cywilizacji. Serial opowiada o walce rodziny Muto o przetrwanie w obliczu katastrofy naturalnej. Widzowie obserwują, jak bohaterowie tracą bliskich, domy i nadzieję. Anime porusza trudne tematy takie jak śmierć, strata i rozpacz w zniuansowano, choć uderzający sposób.

I choć futurystyczna wizja zarejestrowana w „Japan Sinks: 2020” jest elementem fikcji, to historia ma silny wydźwięk realistyczny. Yuasa przypomina nam o potędze natury i kruchości ludzkiego życia. W czasach, gdy coraz częściej doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych, „Japan Sinks: 2020” staje się niepokojącą przestrogą. Bardzo interesująca seria, w której twórca świadomie wykorzystuje charakterystyczne motywy post-apo, realizując jednak przede wszystkim przewrotną opowieść obyczajową.

Seria dostępna jest na platformie Netflix, natomiast uznany twórca będzie gościem festiwalu ANIMATOR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here