Kaczor Donald, pechowy ptak o wybuchowym charakterze, od lat rozśmiesza i bawi miliony czytelników na całym świecie. Choć jego debiut w 1934 roku w animacji „Mądra kurka” był skromny, to szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci Disneya, podbijając serca czytelników komiksów.

 „Nasz wielki Donald”, wyjątkowy album wydany z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy debiutu Donalda, obejmuje komiksy różnych scenarzystów i rysowników oraz ukazuje wzloty i upadki najsłynniejszego kaczora na świecie, jego bohaterskie czyny i komiczne błędy, drobne sukcesy i sromotne klęski z dziewięciu dekad historii komiksu. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.

Początki i złoty wiek z Barksem i Rosą

Niezwykła kariera Kaczora Donalda rozpoczęła się w 1934 roku występem w animacji „Mądra kurka”, w której ubrany w marynarski strój tańczył i śpiewał na barce. Obdarzony nietuzinkowym charakterem, z czasem Donald stał się megagwiazdą. Jego typowo ludzkie wady i zalety sprawiają, że każdy może odnaleźć w nim cząstkę siebie. Od dzikiej radości po najgłębszą rozpacz – nie ma emocji, której ten impulsywny, pyskaty specjalista od wszystkiego nie wyraziłby w pełni.

Pierwsze komiksowe przygody Donalda rysował Al Taliaferro, nadając mu charakter łagodnego gawędziarza. Jednak to Carl Barks nadał mu ikoniczny wygląd i osobowość, z której słynie do dziś – pechowego, nerwowego, ale jednocześnie troskliwego i zaradnego kaczora. Barks stworzył również bogaty świat Kaczogrodu, zaludniając go barwnymi postaciami, takimi jak Sknerus McKwacz, Daisy Kaczka, Hyzio, Dyzio i Piozio.

Don Rosa, kontynuując dzieło Barksa, rozbudował genealogię rodziny McKwaczów i stworzył epickie historie o poszukiwaniu skarbów przez Sknerusa. Komiksy Rosy słyną z dbałości o szczegóły i szczegółowych rysunków, które przenoszą czytelników w świat pełen przygód i tajemnic.

Europejska szkoła komiksu i mistrzowie kreski

Obok twórców amerykańskich, ogromny wkład w rozwój komiksów o Kaczorze Donaldzie mieli również europejscy autorzy. Wśród nich należy wymienić takich mistrzów kreski jak:

Urlich Schröder: Niemiecki rysownik, znany z dynamicznej kreski i humoru sytuacyjnego.

Mau Heymans: Belgijski twórca, słynący z zabawnych historii i gagów.

Victor Rios vel Vicar: Hiszpański rysownik, ceniony za szczegółowe ilustracje i plastyczne przedstawianie emocji.

Romano Scarpa: Włoski autor, znany z kreatywnych scenariuszy i nowatorskiego podejścia do postaci Donalda.

Massimo de Vita: Włoski rysownik, ceniony za realistyczny styl i dbałość o detale.

Giorgio Cavazzano: Włoski twórca, znany z dynamicznych kompozycji i ekspresyjnej kreski.

„Nasz Wielki Donald”: komiksowa gratka dla fanów

Dla miłośników Kaczora Donalda, którzy chcą poznać jego bogatą historię i najlepsze komiksowe opowieści, wydawnictwo Egmont przygotowało serię „Nasz Wielki Donald”. To luksusowe wydanie zbiorcze, zawierające chronologicznie ułożone historie z różnych okresów twórczości Donalda. Wśród nich można znaleźć zarówno klasyczne komiksy Barksa i Rosy, jak i perełki europejskich twórców.

„Nasz Wielki Donald” to gratka nie tylko dla kolekcjonerów, ale również dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w świecie pełnym humoru, przygód i wzruszeń. To doskonała okazja, aby poznać Kaczora Donalda od nowa i odkryć jego ponadczasowy urok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here