Andrzej Pilipiuk, mistrz polskiej fantastyki, zabiera czytelników w mroczną podróż po zgliszczach cywilizacji w powieściach „Przetaina” i „Okiść”. To opowieść o przetrwaniu, walce dobra ze złem i poszukiwaniu nowego miejsca na Ziemi, gdzie odrodzi się nadzieja. Wspomniane książki ukazały się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Świat po kataklizmie

Akcja obu powieści rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, po kataklizmie, który zniszczył znany nam świat. Plemiona żyjące na brzegu nieznanego morza czczą pradawnych bogów i starają się zachować resztki dawnej cywilizacji. Jednak nadciąga nad nimi nowe niebezpieczeństwo, a jedyną szansą na ratunek jest wyruszenie w niebezpieczną podróż do mitycznej krainy Okiść.

Wędrówka bohaterów

Głównymi bohaterami są trzej wygnańcy: Ash, Jagna i Olgierd. Wyruszają oni w drogę, prowadzeni przez przepowiednie i sny. Podczas wędrówki muszą stawić czoła licznym niebezpieczeństwom, morderczym istotom zamieszkującym dzikie ostępy, a także własnym słabościom i lękom.

Powieść przygodowa z elementami fantastyki

„Przetaina” i „Okiść” to przede wszystkim trzymające w napięciu powieści przygodowe, pełne akcji i zwrotów akcji. Autor miesza elementy fantastyki z realizmem, tworząc mroczny i sugestywny świat, w którym dawne legendy i mity ożywają.

Walka dobra ze złem

Oprócz wątku przygodowego, w powieściach poruszane są również głębsze problemy, takie jak walka dobra ze złem, sens wiary i znaczenie tradycji. Bohaterowie muszą dokonać trudnych wyborów moralnych, a ich podróż staje się metaforą ludzkiego życia, pełnego wyzwań i prób.

Nowe spojrzenie na cywilizację

Pilipiuk ukazuje upadłą cywilizację z nowej perspektywy. Pokazuje, jak ludzie radzą sobie w ekstremalnych warunkach, jak budują nowe społeczności i jak pielęgnują dawne wartości. Przetaina” i „Okiść” to obowiązkowa pozycja dla miłośników fantastyki i literatury postapokaliptycznej. To opowieść o odwadze, przyjaźni i nadziei, która na długo zapada w pamięć.

Dodatkowe informacje:

  • Przetaina” ukazała się w 2021 roku, a „Okiść” w 2024 roku.
  • Obie powieści są częścią cyklu Opowieści o Starych Wiarach”.
  • Książki cieszą się dużą popularnością wśród czytelników i zebrały pozytywne recenzje krytyków.

Jeśli szukasz wciągającej lektury, która zmusi Cię do refleksji, sięgnij po „Przetainę” i „Okiść”. Nie zawiedziesz się!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here