Disney to opowieści, które łącza pokolenia. Animacje spod znaku kina familijnego potrafią docierać do emocji zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Podobnie jest z książkami, które nawiązują do świata magicznych historii Disney/Pixar. Tym razem analizujemy trzy wybrane tytuły odnoszące się do niezapomnianych historii z filmów „Życzenie”, „Między nami żywiołami”, „Kraina lodu”.

„Życzenie” jest promowane jako opowieść stulecia, co na początku traktowałem jako określenie zdecydowanie na wyrost – choć animacja zbiegła się w czasie z okrągłą rocznicą studia Disney, to nie przekonywało mnie w tym projekcie prawie nic…

Ba, czułem nawet pewne rozczarowanie, że właśnie taki projekt będzie swoistą wisienką na urodzinowym torcie wytwórni.

Czekam na premierę filmu na Disney+, natomiast w międzyczasie zapoznałem się z literacką wersją historii. I w dalszym ciągu podtrzymuję, że w żadnym razie nie jest opowieść, która zrewolucjonizuje medium, ale równocześnie stanowi ciekawie zwieńczenie pewnego okresu w historii wytwórni.

Interesujący jest natomiast sam pomysł wyjściowy, który wiąże się niby z oklepanym, ale bardzo ciekawie potraktowanym motywem o spełnianiu życzeń i wolnej woli…

Życzenie, czyli historia o skrywanych pragnieniach i magicznej codzienności!

Czy któraś z gwiazd na niebie może spełnić twoje życzenie? Asha jest w stanie zrobić wiele, by zawalczyć o swoje życzenie. Ma w sobie wiele determinacji i odwagi, ale przede wszystkim wiarę, że może się spełnić wszystko to, o czym marzy. Gdy pewnej nocy razem ze swoim ulubieńcem, koziołkiem Valentinem, udaje się w pewne tajemnicze miejsce, wydarza się coś, co zmienia wszystko w jej dotychczasowym świecie.

Oto z nieba spada gwiazdka, prosto na ziemię. Ta krótka, pełna kolorowych ilustracji książeczka, to adaptacja kinowej animacji. Opowiada wybrane wątki z historii Ashy i Valentina w sposób przystosowany do percepcji kilkuletniego dziecka.

Książka dostępna za sprawą Wydawnictwo Olesiejuk.

„Między nami żywiołami” to najnowsza animacja Disneya i Pixara. Akcja filmu rozgrywa się w Żywiołowie, mieście zamieszkanym przez przedstawicieli ognia, wody, ziemi i powietrza.

Iskra to twarda, sprytna i ognista dziewczyna, która wbrew woli ojca zaprzyjaźnia się z zabawnym, płynącym z prądem chłopakiem imieniem Wodek. Ich znajomość wywraca świat Iskry do góry nogami i sprawia, że bohaterowie zaczynają na nowo odkrywać otaczający ich świat.

I właśnie absolutnie czarujący jest obraz mikroświata – miasta Żywiołów, zarówno na poziomie koncepcyjnym, multi-kulturowego środowiska, w którym ukazano społeczne nierówności. To naprawdę oryginalna rzeczywistość, zrealizowana z rozmachem, a równocześnie wrażliwością w portretowaniu inności bohaterów.

Bardzo ciekawa jest też próba dekonstrukcji amerykańskiego snu i realizacji wielkiej kariery – od pucybuta do milionera, którą skonfrontowano z rodzinnym dziedzictwem i prawem do wyboru własnej drogi – realizowania wielkich i małych marzeń.

„Między nami żywiołami” to film, który w doskonały sposób oddaje najważniejsze wartości wytwórni Disney/Pixara. Emocjonalnie angażująca, zabawna, miejscami naprawdę wzruszająca historia, w której liczy się ukazanie różnorodnego piękna natury i żywych istot.

„Między nami żywiołami. Disney/Pixar” Aleksandry Górskiej to bajka o żywiołach, zamieszkujących Miasto Żywiołów. Wodniści, Glebiarze i Wietrzni żyją w symbiozie i świetnie się ze sobą dogadują. Pewnego dnia jednak do miasteczka wprowadza się para Ognistych. Mieszkańcy Miasta Żywiołów początkowo reagują na nich strachem i uprzedzeniem – boją się sąsiadów, którzy w każdym momencie mogą zapłonąć i wywołać pożar. Dopiero po kilku latach między żywiołami dochodzi do porozumienia. Dzieje się to za sprawą Wodka Potockiego i Iskry Lumen, którzy nie tylko się zaprzyjaźniają, ale też stają się sobie bardzo bliscy.

Książeczka „Między nami żywiołami” w mądry sposób przekazuje dzieciom wartości, jakimi są tolerancja, otwartość na innych i chęć poszukiwania zgody niezależnie od okoliczności. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko właśnie takiej postawy wobec świata, czytajcie wspólnie tę lekturę.

Książka dostępna za sprawą Wydawnictwo Olesiejuk.

Rodowe sekrety, piękno fascynującej, choć dzikiej natury. Wartość rodziny i poświęcenie dla innych. „Krainy Lodu” to jedna z najpiękniejszych historii Disneya, która doczekała się nie tylko pełnometrażowych filmów animowanych, lecz również serii książek. „365 historii na cały rok. Kraina Lodu. Disney” stanowi kolejny rozdział pięknej baśni łączącej pokolenia.

Odkryjcie na nowo magię Arendelle i świat ulubionych postaci z „Krainy Lodu”. Sięgnij po ten pięknie ilustrowany zbiór opowiadań, by przeżyć wyjątkową przygodę, jedną na każdy dzień roku. Wyrusz na misję ratunkową z Olafem i Kristoffem, odwiedź wraz z Elsą i Anną odległe pustynne królestwo, sprawdź, gdzie skrył się Sven, żeby uniknąć kąpieli. Zajrzyj do „Księgi przygód” i przeczytaj, jak radzą sobie z przeciwieństwami losu bohaterowie ulubionych animacji Disneya.

Tajemnicze piękno magicznego świata Arendell – uniwersum Disneya

Śnieżny krajobraz niezmiennie łączy się ze świętami. Jednak nie jest to jedyny pretekst, aby poznać cudowne opowieści zapisane w książce „365 historii na cały rok. Kraina Lodu. Disney”. Dostaliśmy ponowną szansę, aby na nowo odkryć magię Arendelle, czyli świat ulubionych postaci z „Krainy Lodu”. Cudownie zilustrowany zbiór opowiadań, w której znajdzie się przygoda na każdy dzień roku. Czytelnik ma szansę wyruszyć na misję ratunkową z Olafem i Kristoffem, odwiedzić wraz z Elsą i Anną odległe pustynne królestwo, sprawdzić, gdzie skrył się Sven, żeby uniknąć kąpieli.

Książka dostępna za sprawą Wydawnictwo Olesiejuk.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here