Shrek, kultowy bohater animacji ze studia DreamWorks, to ikona popkultury. Postać znana z serii filmów animowanych jest rozpoznawalna za sprawą wyjątkowego charakteru, ale też określonego wyglądu. Okazuje się, że pierwotny projekt słynnego ogra znacząco odbiegał od wersji znanej z popularnego filmu.

Postmodernistyczna baśń, czyli kultowy ogr!

Shrek bywa określany mianem postmodernistycznej baśni, która potrafi łączyć pokolenia. Amerykański film animowany z 2001 roku w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson, będący adaptacją ilustrowanej książki „Shrek!” autorstwa Williama Steiga, opowiada o najbardziej znanych archetypach i motywach znanych z literatury fantasty i światowej popkultury.

Wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda zielony ogr – kultowa animacja doczekała się w końcu trzech pełnometrażowych kontynuacji: „Shrek 2”, „Shrek Trzeci” i „Shrek Forever”, a także spin-offów – „Kot w butach” oraz „Kot w butach: Ostatnie życzenie”, jednej z najbardziej nowatorskich animacji ostatnich lat. Co ciekawe, aktualnie trwają prace nad nową wersją popularnej serii filmów. Okazuje się, że pierwotny projekt słynnego ogra znacząco odbiegał od wersji znanej z kina…

Potworny , surowy i brzydki – „Shrek” znany z literatury

„Jego matka była szkaradna i szkaradny był jego ojciec, ale Shrek był szkaradniejszy niż oboje razem wzięci…” – tak William Steig opisał pewnego zielonego ogra. Brzmi intrygująco? Poznajcie początki uwielbianego bohatera… Shrek narodził się w 1990 roku, a jego twórcą był wspomniany wcześniej Steig. W tej nieco zapomnianej dzisiaj książce wyjątkowo cudaczny antybohater również opuszcza swój rodzinny dom i rusza w świat, jednak po to, aby naprawdę siać zniszczenie i zagładę. Pojawia się też osioł, na którego grzbiecie Shrek wyrusza do zamku i stoczywszy walkę z rycerzem, doczekuje się koszmarnego szczęśliwego zakończenia – poślubia księżniczkę, która jakimś cudem jest jeszcze brzydsza od niego…

Nieznana wersja kultowego filmu – zobaczcie inny wizerunek słynnego ogra!

Czy wiecie, że już w latach 90. podjęto pierwsze przygotowania do realizacji filmu pod tytułem „Shrek”. Materiał z tamtego okresu pokazuje, jak inaczej mogłaby wyglądać kultowa już dzisiaj historia. Co więcej, nagranie dobrze oddaje ducha literackiego pierwowzoru. Tak o Shreku pisał William Steig. „Nim nauczył się chodzić, pluł już żywym ogniem na sto metrów i potrafił puszczać dym z uszu. Samym spojrzeniem zmuszał do posłuchu bagienne gady, a jeśli znalazł się wąż dość głupi, by go ukąsić, natychmiast dostawał konwulsji i padał trupem…” – piękne podsumowanie charakteru postaci, prawda?

Pierwotny projekt oparty był na książce dla dzieci z 1991 roku. Jego producentem miał być Steven Spielberg, który zakupił do niej prawa. Amerykański reżyser planował, aby film został zrealizowany animacją tradycyjną, nie komputerową, jak ostatecznie zrealizowano tę historię. Projekt trafił do DreamWorks w 1994, a wstępne prace ruszyły w 1995 roku. W sieci udostępniono materiał, który stanowi próbną animację, zupełnie inny wizerunek słynnego ogra. Zobaczcie, jak na samym początku prezentował się Shrek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here