Spektakularne epopeje, wszechwładni bogowie, przerażające potwory, niezłomni herosi…Mitologia grecka to niewyczerpane źródło niezwykłych i fascynujących opowieści, które nieustannie dostarcza nam bezcennych lekcji, głębokich mądrości i stanowi podstawę naszej edukacji. Seria „Świat mitów” przedstawia najbardziej znane greckie mity i starożytne opowieści w wersji komiksowej. Najnowszą odsłoną wyjątkowej kolekcji jest opowieść o Heraklesie.

Herakles – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, waleczności, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę. Żonaty z Dejanirą, Megarą i Hebe.

Herakles słynął z wielkiej siły, męstwa, umiejętności wojennych oraz wyjątkowej celności w strzelaniu z łuku, ale też z sypianiem z dużą ilością kobiet. Wykonał dwanaście trudnych zadań, którym nie sprostaliby zwykli ludzie. Lubiany był przez Zeusa i Atenę.

Heros, który był poddawany próbom

Według prawa był synem Alkmeny i Amfitriona, jednak tak naprawdę spłodził go Zeus, który przybrał postać męża Alkmeny. Nieświadoma tego kobieta spłodziła z nim dziecko. Jeszcze tej nocy, dużo wcześniej niż się tego spodziewano, powrócił z wyprawy wojennej Amfitrion, z którym obcowała tej samej nocy, podczas której cudzołożyła z Zeusem. W czego rezultacie Alkmena poczęła bliźnięta. Drugie z nich, prawowity syn króla, imieniem Ifikles, był śmiertelnikiem. Jego imię oznacza „sławiący Herę”.

Komiksy zostały napisane i narysowane przez francuskich twórców pod merytoryczną opieką Luca Ferry`ego, znanego filozofa i publicysty, znawcy dziejów starożytnych. Niniejszy tom opowiada mit o Heraklesie – greckim herosie charakteryzującym się niezwykłą siłą i odwagą, a jednocześnie okrutnie doświadczonym przez los, którego większość życia upłynęła na wykonywaniu dwunastu niezwykle trudnych i niebezpiecznych prac.

Scenariusz tego albumu napisała francuska artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki są dziełem francuskiej rysowniczki Annabel oraz brazylijskiego artysty Carlosa Rafaela Duarte.

Ikony i symbole, nowe spojrzenie na antyczne dzieła

Aby umożliwić wejście w tkankę najbardziej znanych mitów, najpopularniejszych opowieści nie tylko z greckiej mitologii, powstała komiksowa seria „Świat Mitów”, oryginalnie wydana we Francji pod kierownictwem francuskiego filozofa i publicysty Luca Ferry’ego. Egmont zdecydował się zaprezentować te komiksy polskiemu czytelnikowi, ponieważ stanowią one idealny materiał do obcowania z najważniejszymi mitami funkcjonującymi po dzień dzisiejszy w kulturze i tradycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here