W dniach 8-13 sierpnia Octopus Film Festival po raz szósty wynurzy się z fal Bałtyku by zaoferować widzom nieoczywiste wrażenia filmowe w industrialnych przestrzeniach Gdańska, a program jak zwykle obfituje w nieoczywiste wydarzenia i oryginalne pozycje filmowe.

Powrócą dobrze znane już punkty programu, takie jak Konkurs Główny prezentujący najciekawsze premierowe tytuły sezonu, w ramach którego widzowie ponownie przyznają Nagrodę Publiczności; pokazy z cyklu VHS Hell, czyli nostalgiczna podróż w nieco zapomniane kino klasy B, czy Midnight Movies – seanse o północy w hołdzie kontrowersyjnym tytułom wyświetlanym w amerykańskich kinach lat 60.

Festiwal znany jest także z organizacji serii seansów specjalnych, gdzie scenografia koresponduje z tematyką filmu. Tym razem będą to m.in. walka dobra ze złem w arcydziele horroru „Egzorcysta” w Centrum Św. Jana, psychodeliczny „Climax” w bunkrze pod Ulicą Elektryków, „Kruk” w Królewskiej Fabryce Karabinów, „Podwodne życie ze Steveem Zissou” na Falochronie Zachodnim czy „Dom na przeklętym wzgórzu” z efektami specjalnymi na żywo.

Jak co roku, pojawią się też zupełne nowości: cykl Skate or Die z zestawem filmów o fenomenie deskorolki w popkulturze; Ośmiorniczki – kino gatunkowe dla najmłodszych; cykl Turinga o sztucznej inteligencji stworzony przez sztuczną inteligencję, która wybrała filmy, wygenerowała ilustracje oraz teksty promujące wydarzenie. Po raz pierwszy zostaną także zaprezentowane najlepsze gatunkowe krótkie metraże w ramach Octopus Shorts – Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, wybrane spośród ponad 300 tytułów z całego świata.

Nie zabraknie także autorskich octopusowych perełek, takich jak Seans ukryty, gdzie zarówno tytuł filmu, jak i lokalizacja do końca pozostają owiane tajemnicą czy Seans z lektorem na żywo – w ubiegłych latach widzowie mogli posłuchać m.in. Michała Milowicza czytającego „Przekręt”, Katarzyny Figury zmysłowo interpretującej „Nagi instynkt” czy duetu Krystyny Czubówny i Tomasza Knapika recytujących kultowe dialogi „Pulp Fiction”. W tym roku na śmierć rozbawi nas Tadeusz Drozda interpretujący „Jokera” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej!

Po raz drugi zostanie też wręczona Atramentowa Macka – nagroda za całokształt twórczości w kinie gatunkowym i tym razem otrzyma ją aktorka Barbara Bouchet, znana m.in. z roli Miss Moneypenny w oryginalnej adaptacji bondowskiego „Casino Royale” z 1967 roku, która przyjedzie do Gdańska spotkać się z widzami w ramach retrospektywy największych filmowych klasyków z jej udziałem.

W programie także wydarzenia branżowe dla profesjonalistów w ramach Octopus Industry, warsztaty z charakteryzacji filmowej z Katarzyną Foltyńską czy spotkania – Mariusz Szczygieł oraz Olga Drenda porozmawiają o kultowym formacie polskiej telewizji lat. 90. „Na każdy temat”, a Grzegorz Bryszewski opowie o swojej książce o historii gdańskiej telewizji Sky Orunia.

Pełny program festiwalu oraz harmonogram godzinowy można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu:

https://octopusfilmfestival.com/program/

Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie oraz zostało objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zachęcamy do śledzenia bieżących newsów ze świata ośmiornicy za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here