„Nausicaä z Doliny Wiatru”, czyli jedna z mniej znanych animacji studia Ghibli, to prawdziwie wielkie kino Miyazakiego. Film anime z 1984 roku, wyreżyserowany przez Hayao Miyazakiego na podstawie mangi jego autorstwa, stanowi kamień węgielny japońskiego studia, w którym zrealizowano produkcje takie jak Ruchomy zamek Hauru, Spirited Away: W krainie bogów czy „Szkarłatny pilot”.

„Nausicaä z Doliny Wiatru”, czyli opowieść o końcu i początku

Hayao Miyazaki o niezwykle świadomy twórca, będący prawdziwym erudytą, czego dowodem jest jeden z pierwszych filmów reżysera. Bo przecież „Nausicaä z Doliny Wiatru”, powstały zresztą na bazie komiksu rzeczonego, to historia osadzona w przyszłości, najprawdopodobniej po wojnie jądrowej, która odnosi się jednak do czasów antycznych.

Interesujące, prawda?

Nawiązanie jest bardzo wyszukane, bo oto Nauzykaa, czyli imię bohaterki filmu, odnosi się do jednego z epizodów „Odysei” Homera. Była to królewska córka, która udzieliła pomocy Odyseuszowi, wyrzuconemu na brzeg wyspy Scherii przez fale.

Pacyfistyczny i proekologiczny w wymowie obraz spotkał się z olbrzymim entuzjazmem ze strony publiczności, która zagłosowała portfelami.

Producentem filmu został Isao Takahata, który zapewnił budżet na poziomie miliona dolarów, reżyserii podjął się zaś samodzielnie Miyazaki. Kasowy sukces pozwolił uwierzyć twórcom, że warto zaryzykować założenie własnego studia. Wcześniej, to znaczy przed czerwcem 1985 roku, kiedy to na rynku oficjalnie pojawiło się Ghibli, artystyczni potentaci niechętnie patrzyli na – rewolucyjne z perspektywy lat – animowane propozycje Miyazakiego.

Tym samym „Nausicaä z Doliny Wiatru” stanowi w pewnym sensie kamień węgielny studia, esencje artystycznych poszukiwań i popkulturowych doznań, które są zapisane w animacjach studia Ghibli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here