Animocje to jeden z najciekawszych festiwali na kulturalnej mapie naszego kraju, na który zapraszam już od kilku lat – za każdym razem jako patron wydarzenia. Dlaczego warto uczestniczyć w wydarzeniu?

Sprawdzamy najciekawsze punkty programu.

Najciekawsze animacje z całego świata

Gatunkowa różnorodność, międzynarodowy język kina – Animocje są szansą poznania najnowszych animacji artystycznych z całego świata: poza rodzimymi produkcjami zobaczymy też filmy m.in. z Singapuru, Izraela, Czech, Hongkongu, Szwajcarii, Chin, Portugalii, Francji, Indii, Chile i Austrii. Animocje to okazja, aby premierowo zobaczyć między innymi film „Zakaz wstępu dla psów i Włochów”, słodko-gorzką opowieść o emigracji.

Sprawdźcie filmy: https://bit.ly/41uTcxk

Mistrzowie i mistrzynie dubbingu

Już od 2014 r. przyznajemy na Animocjach jedyną w Polsce Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. Do tej pory wyróżnieni zostali m.in. Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski i Arkadiusz Jakubik. W tym roku nagrodę otrzyma Miriam Aleksandrowicz – aktorka, która wcieliła się w ponad sto ról głosowych w filmach, serialach oraz grach komputerowych, jak również reżyserka dubbingu równie pokaźnej liczby produkcji.

Zaproszenie na wydarzenie: https://bit.ly/40offVT

Kuratorskie przedstawienia, czyli zaangażowane kino

Mocnym punktem programu festiwalu będą pokazy kuratorskie. Nasi jurorzy przygotowali zestawy filmów krótkometrażowych odnoszących się do tegorocznego hasła festiwalowego: „Dare to – Odważ się!”.

Anastazja Naumenko – ukraińska animatorka, absolwentka krakowskiej ASP, artystka już od kilku lat mieszkająca w Wiedniu – przyjrzy się ciału i seksualności.

Mateusz Jarmulski, twórca uznanego filmu „Wizyta” i wykładowca animacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, w swojej selekcji skupi się na odwadze formalnej.

W programie Daniela Šuljicia, dyrektora artystycznego jednego z dwóch najważniejszych światowych festiwali animacji – Animafest Zagreb – oraz profesora zagrzebskiej Akademii Sztuk Pięknych, dominować będzie surowa estetyka używana w filmach przesyconych pesymizmem, ale też i błyskotliwym czarnym humorem.

Oscarowe produkcje

Krótkometrażowe filmy animowane nominowane do tegorocznego Oscara oraz tytuł, który tę nagrodę otrzymał, „Chłopiec, kret, lis i koń”, również będzie można obejrzeć na Animocjach. Prawdziwą gratką wśród pokazywanych na Animocjach filmów pełnometrażowych będzie seans prezentowanego dopiero drugi raz w Polsce filmu „Marcel Muszelka w różowych bucikach”. To nominowana do Oscara (w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany), wielokrotnie nagradzana animacja – przepiękna i mądra opowieść o stracie, nadziei, samotności, która zapada w pamięć na długo.

Sprawdźcie repertuar: https://bit.ly/3mz2Y2U

Wydarzenia specjalne – koncert, warsztaty, spotkania

W programie znajdą się także liczne wydarzenia towarzyszące: połączony z pokazem animacji koncert zespołu T’ien Lai, warsztaty animacji dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Magdalenę Pilecką (Polska) oraz Natalię Kozieł (Finalndia), pokaz profesjonalnych doświadczeń VR, jak również filmów studenckich zrealizowanych w pracowni animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Animusz”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here