Ponad sto animacji, długie godziny przed kinowym ekranem, warsztaty, spotkania z filmem, muzyką oraz rozmowy z twórcami – 16 kwietnia rozpoczynamy Animocje.

Do tegorocznego, 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje zgłoszono ponad 2700 filmów ze 115 krajów. O nagrody w Konkursie Międzynarodowym, Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży oraz Konkursie Filmów Muzycznych rywalizować będzie aż 105 tytułów. Animocje są szansą poznania najnowszych animacji artystycznych z całego świata: poza rodzimymi produkcjami zobaczymy też filmy m.in. z Singapuru, Izraela, Czech, Hongkongu, Szwajcarii, Chin, Portugalii, Francji, Indii, Chile i Austrii.

A kto zdobędzie festiwalowe nagrody? O tym zdecyduje jury w składzie: Anastazja Naumenko (Ukraina/Austria), Mateusz Jarmulski (Polska) i Daniel Šuljić (Chorwacja). Swoje wyróżnienia przyznają również członkowie Zespołu Edukatorów Filmowych (Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Artur Lecybil) oraz bydgoskie Junior Jury (licealistki Julia Kubiak i Maria Blacha oraz licealista Wiktor Jabłoński). Po raz pierwszy zostanie też przyznana Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5000 zł dla Najlepszego Filmu Polskiego. Na najlepsze filmy głosować będą również festiwalowi widzowie. Przyznają oni Nagrodę Publiczności we wszystkich trzech konkursowych kategoriach: Konkursie Międzynarodowym, Filmów Muzycznych, Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Na kilka dni przed inauguracją festiwalu w klubie Mózg bydgoscy widzowie także staną się selekcjonerami. To już tradycja, że spośród filmów zgłoszonych do konkursu publiczność wyłoni ten, który stanie do walki o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany. Podczas dwóch dni pokazów: Do-grywka I i Do-grywka II (6 i 7 kwietnia), każdy widz będzie mógł oddać głos na ulubiony tytuł. Animacja z największą procentowo liczbą głosów wejdzie z „dziką kartą” do Konkursu Międzynarodowego.

Doceniamy twórców dubbingu

Już od 2014 r. przyznajemy na Animocjach jedyną w Polsce Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. Do tej pory wyróżnieni zostali m.in. Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski i Arkadiusz Jakubik. W tym roku nagrodę otrzyma Miriam Aleksandrowicz – aktorka, która wcieliła się w ponad sto ról głosowych w filmach, serialach oraz grach komputerowych, jak również reżyserka dubbingu równie pokaźnej liczby produkcji. Do jej najbardziej niezapomnianych ról należą: hiena Shenzi z „Króla Lwa” (1994), Muriel Motyka z „Chojraka – tchórzliwego psa” (1999) oraz Babcia z filmu „Krudowie” (2013). Na długiej liście jej reżyserskich dokonań w zakresie dubbingu znajdziemy takie filmy jak „Kacper” (1995), „Babe – świnka z klasą” (1995), „Simpsonowie: Wersja kinowa” (2007), „Gwiezdne wojny: Wojny klonów” (2008) czy „Aryskotraci”.

Na co odważą się kuratorzy i kuratorki?

Mocnym punktem programu festiwalu będą pokazy kuratorskie. Nasi jurorzy przygotowali zestawy filmów krótkometrażowych odnoszących się do tegorocznego hasła festiwalowego: „Dare to – Odważ się!”. Zaproszeni do współpracy kuratorzy i kuratorki to cieszący się światowym uznaniem artyści animacji. Każdy z gości prezentuje inny styl animacji i zrozumienie naczelnego tematu festiwalu. Czego możemy się spodziewać?

Anastazja Naumenko – ukraińska animatorka, absolwentka krakowskiej ASP, artystka już od kilku lat mieszkająca w Wiedniu – przyjrzy się ciału i seksualności. W jej programie znajdziemy zarówno klasykę feministycznej animacji („Asparagus”, reż. Suzan Pitt, 1979, USA), jak i „Jungle Desire” (2015) hongkońskiego animatora Wonga Pinga – film osadzony w poetyce pastiszu oraz hiperkolorowej wizualności, eksplorującej tropy chińskiej cyfrowej popkultury początku XXI wieku.

Mateusz Jarmulski, twórca uznanego filmu „Wizyta” i wykładowca animacji w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, w swojej selekcji skupi się na odwadze formalnej. Filmy takie jak „4:3” (reż. Ross Hogg, 2019, Wielka Brytania), „Monkey” (reż. Shen Jie, 2015, Chiny) czy zdobywca nagrody BAFTA – film Iana Gouldstone’a „Guy 101” (2005) poszerzą pola rozumienia i odbioru tego, czym może być animowany film eksperymentalny.

W programie Daniela Šuljicia, dyrektora artystycznego jednego z dwóch najważniejszych światowych festiwali animacji – Animafest Zagreb – oraz profesora zagrzebskiej Akademii Sztuk Pięknych, dominować będzie surowa estetyka używana w filmach przesyconych pesymizmem, ale też i błyskotliwym czarnym humorem. Widzowie obejrzą m.in. „Cowboys: High Noon” (reż. Phil Mulloy, 1991, Wielka Brytania), „Son of Satan” (reż. J.J. Villard, 2003, USA), „ANAL JUKE – Anal Juice” (reż. Sawako Kabuki, 2013, Japonia).

Poza zestawami jurorskimi program filmów dziwacznych, ekscytujących, a jednocześnie artystycznie błyskotliwych zaprezentuje w Bydgoszczy Pedro Rivero. To uznany reżyser filmów animowanych i scenarzysta filmów aktorskich znany z psychodeliczno-postapokaliptycznych projektów takich jak „Psychonauci: Zapomniane dzieci” (2015) czy „Platforma” (2019).

Krótkometrażowe filmy animowane nominowane do tegorocznego Oscara oraz tytuł, który tę nagrodę otrzymał, „Chłopiec, kret, lis i koń”, również będzie można obejrzeć na Animocjach. Nietuzinkowy zestaw bohaterów i ich przygody – każda namalowana inną animowaną kreską czekają na ciekawą wrażeń publiczność.

Olga Bobrowska, dyrektorka słoweńsko-polskiego festiwalu StopTrik IFF, która w tym roku wspomaga Animocje programowo, przedstawi najciekawsze i – naturalnie – najodważniejsze filmy z ubiegłorocznej, 12. edycji StopTrik.

Filmy pełnometrażowe

Poza pokazami konkursowymi i kuratorskimi odbędą się również seanse pełnych metraży. Animocje to okazja, by premierowo zobaczyć film „Zakaz wstępu dla psów i Włochów”, słodko-gorzką opowieść o emigracji. Wraz z jej bohaterem, Luigim Ughetto, przeniesiemy się z północnych Włoch do Francji, obserwując, jak przekroczenie Alp zmieni jego rodzinę.

Gratką wśród pokazywanych na Animocjach filmów pełnometrażowych będzie seans prezentowanego dopiero drugi raz w Polsce filmu „Marcel Muszelka w różowych bucikach”. To nominowana do Oscara (w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany), wielokrotnie nagradzana animacja – przepiękna i mądra opowieść o stracie, nadziei, samotności, która zapada w pamięć na długo.

Koncert, warsztaty i masterclass

W programie znajdą się także liczne wydarzenia towarzyszące: połączony z pokazem animacji koncert zespołu T’ien Lai, warsztaty animacji dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Magdalenę Pilecką (Polska) oraz Natalię Kozieł (Finalndia), pokaz profesjonalnych doświadczeń VR, jak również filmów studenckich zrealizowanych w pracowni animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Animusz”. Tegoroczne wyczekiwane masterclass poprowadzi Alexandra Ramires. To animatorka i producentka ze studia animacji BAP w Porto, która zachwyciła jury ubiegłorocznych Animocji, zgarniając za film „Więź” jedną z dwóch grand prix. Studio BAP produkuje filmy na zasadach kolektywnej i kreatywnej współpracy. Powstały tam liczne filmy wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach (poza filmami Alexandry Ramires warto wspomnieć o „Garrano”, reż. Vasco Sá i David Doutel, czy „Garbage Man”, reż. Laura Gonçalves – oba znajdują się w programach konkursowych 12. Animocji). Prace ze studia BAP widownia bydgoska obejrzy na wystawie w foyer Miejskiego Centrum Kultury.

Nie zapomnijcie o Barbarze

Szara eminencja festiwalu – maskotka Animocji, ośmiornica Barbara – już zaciera macki w oczekiwaniu na publiczność. I przypomina: ten festiwal to emocje ukryte w odważnych, innowacyjnych rozwiązaniach plastycznych i formalnych. To spotkania twórców, którzy w nieszablonowy sposób wykorzystują tradycyjne techniki, z publicznością świadomą tego, że animacje to nie tylko zabawne bajki dla dzieci. Odważcie się ich spróbować.

Szczegóły: www.animocje.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here