W historii polskiego komiksu znajdziemy bardzo wiele tytułów, które z powodzeniem mogłyby się stać podstawą animacji. „Kajko i Kokosz” to najlepszy, choć nie jedyny przykład. Czy wkrótce doczekamy się produkcji na bazie serii „Tytus, Romek i A’Tomek”? Pojawiają się pierwsze przesłanki, że jest coś na rzeczy.

„Tytus, Romek i A’Tomek” jako animacja ze studia EGo Film?

Ewelina Gordziejuk, szefowa studia filmowego EGo Film, za pośrednictwem swojego Instagrama podzieliła się bardzo interesującą, choć enigmatyczną wiadomością. Post z planszą z komiksowej serii „Tytus, Romek i A’Tomek” został opatrzony sugestywnym podpisem „Something new is coming”, co należy upatrywać zapewne jako jeszcze nieoficjalną zapowiedź nowego projektu EGo Film. Okazuje się zatem, że kultowe dzieło, którego autorem jest Henryk Jerzy Chmielewsk, czyli Papcio Chmiel, już wkrótce może zyskać nową adaptację.

Klasyka polskiego komiksu od filmowych specjalistów

Serial „Kajko i Kokosz”, bazujący na kultowych komiksach Janusza Christy, to pierwsza polska animowana produkcja Netflixa. Za realizację odpowiada rodzima wytwórnia EGo Film, a w zespole artystycznym znajdują się uznani twórcy. Studio prowadzone przez Ewelinę Gordziejuk to bardzo uznany gracz na polskim rynku. Wśród produkcji EGo Film znajdziemy również między innymi „Ryjówkę przeznaczenia” serial „Wiking Tappi”, animację „Kicia Kocia”. Najnowszym projektem jest natomiast Bajka na końcu świata, czyli ekranizacja bardzo udanego komiksu Marcina Podolca. „Tytus, Romek i A’Tomek” to bardzo interesujący materiał źródłowy pod realizację serii, za którą najprawdopodobniej odpowiedzialne będzie polskie studio.

„Tytus, Romek i A’Tomek” – wcześniejsze adaptacje komiksu

Co ciekawe, nie jest to pierwsza próba adaptacji dzieła Papcia Chmiela. Bo warto zaznaczyć, że już w latach 1989-1990 w poznańskim Studiu Filmów Animowanych Poltel powstały dwa 10-minutowe odcinki serialu animowanego o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Reżyserem pierwszego odcinka był Witold Giersz, a drugiego Waldemar Szajkowski. Głosów użyczyli: Alina Hojnacka-Przeździak, Gustaw Lutkiewicz, Arkadiusz Niezgoda, Dominik Poręcki, Ryszard Olesiński i Eugeniusz Robaczewski.

Co ciekawe, w 2002 roku powstał animowany film pełnometrażowy Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń (reż. Leszek Gałysz, scen. Małgorzata Sikorska-Miszczuk) oraz płyta ze ścieżką dźwiękową z tego filmu. Nie jest to adaptacja żadnego komiksu. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski A’Tomkowi. Inne postacie dubbingowali Andrzej Chyra (Saligia), Artur Barciś (Oliviero) i Paweł Szczesny (Profesor T.Alent).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here