Doświadczenie VR „Kosmogonik” w reżyserii Pawła Szarzyńskiego jest pierwszym polskim projektem, który zostanie zaprezentowany w konkursie prestiżowego festiwalu NewImages. Selekcję konkursową będzie można obejrzeć od 8 do 12 czerwca w Paryżu oraz za pośrednictwem stworzonej na potrzeby festiwalu wirtualnej platformy Alexandria.

Festiwal organizowany od 2018 roku i jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń poświęconych utworom XR w Europie. Festiwal powstał, aby rozpowszechniać nowe technologie i udostępniać nowe formy twórczości. Poza konkursem, ważną częścią NewImages jest również „The XR Development Market”, czyli dedykowane branży wydarzenie networkingowe, na którym prezentowane są wchodzące na rynek utwory immersyjne.

„Kosmogonik” to pierwsze doświadczenie VR inspirowane twórczością polskiego pisarza science-fiction Stanisława Lema. Doświadczenie przenosi nas we wspomnienia tytułowego bohatera, niegdyś wspaniałego inżyniera-robota, aby odwiedzić planetę Actinuria. Pallatynidzi, społeczeństwo gigantycznych robotów, żyją tu pod rządami okrutnego króla Archithoriusa. „Kosmogonik”, adaptacja opowiadania pt. „Uranowe uszy” z 1965 roku, opowiada historię odległej planety, na której walka dobra ze złem jest równocześnie starciem zacofania i naukowego rozwoju. Utwór opowiada o korumpującej naturze władzy i potrzebie wolności, którą niesie ze sobą racjonalizm.

Producentką „Kosmogonik” jest Marta Szarzyńska z Kinhouse Studio („Piosenki o miłości”). Za reżyserię odpowiada Paweł Szarzyński. Drugim reżyserem jest Igor Żukowicz. Scenariusz napisali wspólnie Lauren Dubowski i Paweł Szarzyński. Muzykę skomponował Piotr Kurek.

Doświadczenie VR „Kosmogonik” jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Kosmogonik” powstał w koprodukcji Kinhouse z Instytutem Adama Mickiewicza, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowych oraz Aura Films.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here