Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jaką rolę w naszym życiu odgrywają wspomnienia? „Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie” to kolejna opowieść rozgrywająca się w świecie wyróżnionej Nagrodą Eisnera serii o „Czarnym Młocie”. Tym razem głównym bohaterem jest niezwykły pułkownik Weird. Jeff Lemire, bestsellerowy autor komiksów, stworzył wielowymiarową historię, w której znów istotą jest humanizm, ale także fantastyka spod znaku science-fiction.

„Czarny Młot”, czyli nietypowa historia o superbohaterach

Podkreślenie człowieczeństwa superherosów, specjalny list miłosny skierowany wobec autorów Złotej Ery amerykańskiego komiksu, intertekstualne nawiązania do popkultury – tym właśnie jest „Czarny Młot”. Bestsellerowa seria odnosi się również do ważnych pytań o poszukiwanie własnego miejsca w świecie. Jeff Lemire jest w tym obszarze prawdziwym mistrzem.

Popularność głównej serii sprawiła, że z czasem zaczęły powstawać również poboczne mini-serie, wydane również po polsku: Sherlock Frankenstein, Doktor Star (ang. Doctor Star), Era kwantowa (ang. The Quantum Age), Czarny Młot ’45 (Black Hammer ’45), Black Hammer/Liga Sprawiedliwości, Skulldigger i Skeleton Boy oraz Pułkownik Weird, który właśnie ukazał się na rodzimym rynku.

Odnaleźć siebie – galaktyczna podróż między wymiarami

Kosmiczny poszukiwacz przygód Randall Weird przez dziesięciolecia mierzył się równocześnie ze swoją przeszłością i przyszłością, starał się przy tym pozostać przy zdrowych zmysłach oraz chronić przyjaciół przed wszechświatem, w którym roi się od niebezpieczeństw. Bohater znany z serii o „Czarnym Młocie” pozostawał najbardziej ekscentryczną, tajemniczą, a przez to fascynującą postacią z drużyny superherosów.

Emocjonalna wyprawa, w której niemożliwe nie istnieje

Tym razem pułkownik wyruszył w być może najdziwniejszą podróż w czasie i przestrzeni, w poszukiwaniu czegoś, o czym dawno zapomniał. W tej rozgrywce stawką jest nie tylko jego zdrowie psychiczne, lecz także los wszystkich jego bliskich. Czy Weird zdoła wydostać się z pętli czasowej, w którą wpadł wiele lat temu? Jego jedyną szansą jest odnalezienie kluczowego elementu zagubionych wspomnień… „Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie” to niezwykle emocjonalna wyprawa, w której fantastyka łączy się z egzystencjalizmem, natomiast akcja z wielkimi tajemnicami wszechświata.

„Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie” – komiks Jeffa Lemire’a

Autorem scenariusza jest kanadyjski twórca Jeff Lemire („Łasuch”, „Opowieści z hrabstwa Essex”), a rysunki są dziełem amerykańskiego grafika Tylera Crooka („Hrabstwo Harrow”, „BBPO: Piekło na Ziemi”). Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? „Pułkownik Weird. Zagubiony w kosmosie” to historia rozrywkowa, w której artyści potrafili jednak zapisać ważne i interesujące pytania związane z istotą człowieczeństwa. Superbohaterska konwencja to tak naprawdę narzędzie wykorzystane w celu zrealizowania niesamowicie wciągającej i uniwersalnej przypowieści o człowieku zagubionym w kosmosie, czyli w rzeczywistości.

Za komiks serdeczne podziękowania dla Wydawnictwa Egmont

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here