„Green on screen” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Warsaw Animation Film Festival, skupiającej się na tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Poznajcie pierwsze szczegóły festiwalu, który odbędzie się już wkrótce!


Od pierwszej edycji festiwalu, naszym celem było pokazanie szerszej publiczności, że podejmując najbardziej złożone tematy, animacje mogą wpływać na społeczeństwo. Topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz,  anomalie pogodowe, to tylko kilka  z licznych zjawisk powstałych na skutek działalności człowieka. Sekcja „Green od Screen” ma za zadanie przybliżyć skalę problemu i przede wszystkim zachęcić widza do proekologicznej postawywyjaśnia Tessa Moult-Milewska, dyrektor programowa festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Pokazom „Green on Screenbędzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wezmą przedstawiciele m.in. Post Production Forum.

Organizatorki zapraszają także na bloki filmowe, które na stałe wpisały się w krajobraz festiwalu. Widzowie, podobnie jak w zeszłym roku, będą mieli okazję zobaczyć animacje utrzymane w stylistyce horroru. W Jury konkursu na Najlepszy Animowany Horror zasiądą między innymi utytułowana reżyserka i filmowa – Daria Kopiec, a także Tomasz Popakul, twórca osiągającej światowy rozgłos animacji Acid Rain. Produkcje do tej sekcji konkursowej można zgłaszać do 1 czerwca.

Oprócz filmów prezentowanych w części konkursowej, widzowie będą mieli okazję zobaczyć również filmy pochodzące z krajów nordyckich.

Nasza fundacja stara się, aby każda edycja festiwalu była dla widzów okazją do przybliżenia animacji z różnych, często nieoczywistych, zakątków świata. Podczas poprzedniej edycji wyświetlaliśmy filmy stworzone w Afryce, natomiast w tym roku zapraszamy na filmy pochodzące z krajów nordyckich – komentuje Ewelina Leszczyńska, dyrektor artystyczna festiwalu – Kino skandynawskie to fascynacja przestrzenią i ciszą, której doświadczyć można chyba dopiero za kołem podbiegunowym. Życie w trudnych warunkach klimatycznych, bliżej natury pozwala się zdystansować do świata zdominowanego przez media. Od lat staram się promować tamtejsze kino i podejście do korzystania z dobrodziejstw natury, zarówno podczas zainicjowanego przeze mnie i wpieranego przez Ex Animę Festiwalu Filmów z Północy – Be Polar, jak i podczas Warsaw Animation Film Festival dodaje.

Spośród zgłoszonych produkcji krótkometrażowych międzynarodowe Jury wyłoni również zdobywcę  Grand Prix dla Najlepszego Filmu Animowanego, bez podziału na kategorie.  Przyznana zostaną również Nagroda Publiczności oraz specjalna Nagroda Platige Image. W programie festiwalu znajdą się też warsztaty i masterclassy związane z animacją.

Animacja to przede wszystkim tworzący ją artyści, z których każdy patrzy na świat w nieco inny sposób. Doświadczenie z poprzednich edycji pokazuje, że spotkania z twórcami to duża dawka inspiracji i wiedzy zarówno dla widzów, jak i samych twórców – komentuje Prezes Fundacji Ex Anima Beata Hoffmann, wspierająca działania festiwalowe z ramienia Platige Image

Do poprzednich edycji Warsaw Animation Film Festival zgłoszonych zostało ponad 1000 produkcji z całego świata, a w konkursach głównych widzowie mieli okazję obejrzeć 200 filmów, pochodzących między innymi z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Egiptu, Chin, Singapuru czy Iranu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie www.warsawanimationfest.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here