Mówi się, że kto pyta, ten nie błądzi. Filozofia, czyli umiłowanie mądrości, to również zadawanie prawidłowych pytań. Arystoteles, jeden z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, stał się bohaterem kolejnej opowieści z komiksowej serii „Najwybitniejsi Naukowcy”.

Mistrz i nauczyciel – pragnienie wiedzy

Arystoteles, nazywany też Stagirytą (od miejsca urodzenia) lub po prostu Filozofem (w tekstach średniowiecznych i nowożytnych), zapisał się w kronikach światowej historii. Oprócz filozofii Arystoteles położył ogromne zasługi w rozwoju logiki i nauk przyrodniczych, szczególnie astronomii, fizyki i biologii. Co ciekawe, był on również mistrzem i nauczycielem Aleksandra Macedońskiego, a w komiksie wspominani są również inni wielcy, czyli Sokrates oraz Platon.

Poznać prawdziwą naturę i tajemnice świata

Arystoteles już od najmłodszych lat chciał zdobywać jak najszerszą wiedzę o otaczającym go świecie. Interesowało go wiele zagadnień – od działalności człowieka, przez politykę i etykę, po wszystkie aspekty otaczającej go przyrody. Dzięki temu położył podwaliny pod rozwój logiki i nauk przyrodniczych, szczególnie astronomii, fizyki i biologii. W Atenach założył szkołę filozoficzną w ogrodach Lykejonu, otaczających świątynię Apollina Likejosa, od której nazwy powstało słowo ”liceum”.

Nieznane fakty z życia filozofa – sposób docierania do prawdy

Arystoteles potrafił zadawać właściwe pytania, czego efektem było wytyczanie nowych ścieżek w pozyskiwaniu informacji. Łącząc różne dziedziny wiedzy, odmienne metody badawcze, zajmując się astronomią, matematyką, logiką, biologią, potrafił na nowo określać naturę świata. Z komiksu dowiadujemy się o jego przekonaniach, wartościach, w które wierzył, relacjach z innymi uczniami i mistrzami, a także pochodzeniu mistrza filozofii.

Einstein, Curie, Darwin, czyli ikony wiedzy i popkultury

Kolejny tom kolekcji „Najwybitniejsi Naukowcy”, prezentującej postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Przedstawia on postać jednego z najbardziej znanych filozofów starożytnej Grecji – Arystotelesa.  Na końcu albumu znajdują się krótkie biogramy najważniejszych postaci występujących w komiksie, posłowie dr. Tomasza Rożka, propagatora nauki i twórcy kanału Nauka To Lubię, oraz kalendarium odkryć bohatera albumu. Twórcą serii jest hiszpański scenarzysta i rysownik Jordi Bayarri. Kolekcję poleca portal Nauka To Lubię Junior.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here